Řekli o nás

Upřímné recenze našich absolventů

Umělecké a řemeslné obory

Image

Yana Vassilyeva

Absolventka oboru Keramika,  studentka Západočeské univerzity a content creator

Již od mala jsem se věnovala umění a bylo mi jasné, že střední škola, na kterou půjdu, bude umělecká. Když mi bylo 16 let, přestěhovala jsem se do Světlé nad Sázavou a nastoupila do 1. ročníku na obor Výtvarné zpracování skla. Během studia jsem získala spoustu zkušeností ve svém oboru, také jsem měla skvělou možnost zúčastnit se mezinárodního sympozia v Novém Boru IGS. Po dokončení Akademie jsem nastoupila na Západočeskou univerzitu v Plzni na obor Keramika a porcelán. Nyní studuji magisterský obor environmentální modelování  na ČZU. 

Image

Jiří Trojan

Absolvent oboru Umělecký keramik, Lektor uměleckých kroužků pro děti i dospělé

Po absolvování oborů instalatérství (na jiné škole) a umělecké kovářství jsem se rozhodl, že si rozšířím obzory ještě studiem oboru Umělecký keramik. Ve třetím ročníku jsem byl nominován na cenu za řemeslo v rámci školní výstavy Bienále 2022. V průběhu studia jsem získal zkušenosti s vedením kroužků pro děti a poté i kurzu pro dospělé. Nyní se připravuji na pracovní pozici lektora keramických kroužků ve Středisku volného času v Humpolci. Těší mě, že mohu zůstat u řemesla a věnovat se i nadále své autorské tvorbě.

Image

Petr Kubín

Absolvent oboru Umělecký keramik, Pracovník ve specializované firmě

Vystudoval jsem obor Umělecký keramik, kde jsem se zabýval převážně točením na hrnčířském kruhu. V rámci studia jsem se účastnil také Točířské soutěže v Bechyni. Práce s keramikou mi přirostla k srdci, a proto jsem se pokusil zůstat v oboru. Momentálně pracuji pro firmu LAUFEN CZ ve Znojmě, která se zabývá výrobou koupelnového vybavení v celosvětovém měřítku. Mojí pracovní náplní je obsluha tunelové pece a glazovacích robotů.

Image

Veronika Filová

Absolventka oboru Aranžér
Díky studiu tohoto oboru se mi otevřely dveře na všechny strany. Obor je rozsáhlý a určitě se na něm nebudete nudit, od počítačové grafiky přes kreativní dílny až po aranžmá květin, prostě rozmanitost sama. I přesto, že se oboru pracovně nevěnuji, poznatky z něj využívám dnes a denně v zaměstnání i běžném životě.
Image

Milan Mixa

Absolvent oboru Kamenosochařství, řemeslník OSVČ

Obrovská škála možností na této škole mi výrazně pomohla najit obor, kterým se vydat. Vyzkoušel jsem si 3 obory, ale sochařina mě nadchla nejvíce. Díky maturitě v tomto oboru jsem si mohl založit řemeslnou živnost, která mě doufám bude živit po celý život. Jsem si jistý, že práce s kamenem jen tak neskončí. Krásná a velice trvanlivá věc, ten kámen.

Image

Kryštof Karen

Absolvent oboru Kamenosochařství, podnikatel
Po studiu jsem se dostal ke spolupráci na zakázkách, jako například restaurování Vily Tugendhat v Brně. Později jsem se sochařem Ivanem Hamáčkem spolupracoval na replice sousoší sv. Vincence na Karlův most. Od roku 2018 provozuji svou firmu na pískování a povrchovou úpravu materiálů. Nyní pracuji na otevření vlastního kamenictví se zaměřením jak na klasickou kamenickou výrobu, tak i na kamenosochařinu a restaurování. Do budoucna bych rád vybíral nové spolupracovníky právě mezi absolventy Akademie, která jejich studentům zajišťuje výborné zázemí a kvalitní profesory.
Image

Zuzana Boucníková

Absolventka oboru Kamenosochařství

Umění mě vždy bavilo, a tak jsem vystudovala hned několik oborů včetně keramiky, kameníka a kovářství. Ale sochařina mě chytla nejvíc, tím, jak se pod rukama mění kámen v sochu. Pravidelně se už 10. rokem účastním sympozia v Lednici, kde vytvářím sochy z písku s M. Olšiakem. Mám za sebou účast i na zahraničních sympoziích, kde největší bylo Sand city v Portugalsku.

Image

Michaela Svobodová

Absolventka oboru Aranžér
Studium oboru Aranžér mě přiblížil k mému snu, stát se floristkou. Tomuto povolání se věnuji od ukončení studia. V prodejním prostoru uplatňuji i mé znalosti z aranžování výkladních a výstavních ploch.
Image

Tomáš Nosek

Umělecký kovář a výrobce seker, Absolvent oboru Kovářství a zámečnictví

Akademie Světlá  mi dala prostor pro seberealizaci. Netlačila na mně tvrdými pravidly, ale nechala mně si najít vlastní styl v umění a řemesle. Díky Akademii jsem navštívil zahraničí, poznal mnoho úspěšných mistrů řemesla a získal praxi a jejich pohled na řemeslo. Mistři a učitelé pro mě byli nejen inspirací, ale i dobrými přáteli.  Nyní spolupracuji se světoznámou gildou řemeslníků a mé nástroje a umělecká díla posílám do celého světa. 

Image

Kristýna Čupitová

Zlatnice, Absolventka oboru Zlatník a klenotník
Měla jsem možnost studovat podle individuálního plánu, poznala jsem inspirativní lidi a dostalo se mi podpory ze strany vedení školy a skvělé paní mistrové. Díky nadšení pro obor, píli a výše zmíněné vstřícnosti jsem tříleté studium zvládla za rok. Když se ohlédnu na všechna dosavadní studijní léta, tak toto byla jediná škola, která mě opravdu bavila a sytila. Dnes si plním sen, podnikám a v ručně vyráběných zlatých špercích udržuji krásné zlatnické řemeslo pro současné i příští generace.
Image

Tomáš Popela

Umělecký kovář, Absolvent oboru Umělecký kovář a zámečník, pasíř

Díky širokému zaměření školy a vstřícným učitelům jsem si vyzkoušel výrobu šperků, kombinaci železa s kameny či drahým kovem nebo dokonce se sklem. Dnes mám vlastní dílnu, vyrábím probíjecí desky pro kováře, spolupracuji se sklárnou a zabývám se zakázkovou výrobou. Díky možnosti jezdit na zahraniční soutěže jsem navázal nové přátelské vztahy s kolegy ze zahraničí a motivovalo mě to ke zlepšení anglického jazyka. Jsem moc rád, že jsem se rozhodl jít do Akademie.

Image

Ondřej Navrátil

Student pražské AVU, Absolvent oboru Kovářství a zámečnictví

Co se týče tvůrčí činnosti, mám velmi rozvětvené pole zájmů. Světelská akademie tedy byla vodou na můj mlýn pro svou širokou paletu uměleckých oborů. Po zdárném zakončení uměleckého kováře s maturitou jsem podstoupil intenzivní přípravu v sochařských ateliérech. A bylo to dobré.

Image

Klára Čochnářová

Absolventka oboru Uměleckořemeslné zpracování skla – malba skla, Manager centra únikových her
Malbu, kresbu a vytváření různých věcí jsem milovala už od dětství. Díky studiu Malby skla jsem se mohla realizovat. Pomohlo mi to získat mnoho zkušeností a znalostí nejen v oboru skla, ale také objevit velké zalíbení v umění a jeho dějinách. Mistři a pedagogové na této škole mě mnohé naučili a pomohli mi využít zastaralých technik v "moderním" pojetí. Sklu se stále věnuji, byť jen koníčkem, a vždy si na práci s ním najdu čas. Tato škola mi dala do života mnoho cenných zkušeností a přátelství na celý život.
Image

Lumír Wölfli

Zlatník pracující ve svém soukromém zlatnickém ateliéru, Absolvent oboru Zlatník a klenotník

V 36 letech jsem se vyučil na Akademii ve Světlé nad Sázavou v oboru Zlatník a klenotník. Veškeré znalosti, které jsem navnímal, nadále rozšiřuji se ženou, se kterou vlastníme prosperující zlatnickou dílnu. Na škole byli všichni velmi přátelští a tolerantní k mému individuálnímu studiu, které jsem zakončil s vyznamenáním. Zlatnické řemeslo mě nejen baví, ale i naplňuje, a to je má životní výhra.

  GYMNÁZIUM

  Image

  Lucie Chmilová

  Studentka Gymnázia
  Protože se chci v budoucnu stát učitelkou na prvním stupni ZŠ, přihlásila jsem se na gymnazijní obor předškolní pedagogika a pedagogika volného času. Pevně věřím, že si osvojím vědomosti, dovednosti, postoje a hodnoty a využiji je nejen v osobním, ale i profesním životě. Na Akademii se mi líbí příjemné, spíše rodinné prostředí školy, ve kterém se všichni známe a vzájemně si pomáháme. Skvělé zázemí školy a skvělý kolektiv je to, proč se zde na Akademii cítím spokojeně a také bezpečně. Věřím, že i další roky strávené na Akademii pro mě budou šťastným obdobím, na které budu jednou velmi ráda vzpomínat.
  Image

  Monika Mrkvičková

  Studentka Gymnázia
  Letošní rok jsem maturantem na této škole. Za celé ty skoro čtyři roky mi Akademie otevřela spoustu nových možností. Například díky dnům otevřených dveří, kterých jsem se aktivně účastnila, jsem se i přes svou sociální úzkost naučila komunikovat s cizími lidmi. Během běžných školních dní mě škola naučila komunikovat i s lidmi, se kterými třeba úplně nevycházím nebo se zkrátka nemusíme. Naučila mě také práci v týmu, která se určitě bude do mé budoucí školy a práce hodit.Co mě zaujalo na Akademii hned první den, co jsem na ní nastoupila, bylo zázemí. Musím říct, že jako jedna z mála škol máme školní areál, budovy a učebny opravdu moc hezky a prakticky zařízené. Za ty roky mě Akademie určitě posunula vpřed a po maturitě na ni budu vzpomínat jen v dobrém.
  Image

  Daniel Panský

  Voják z povolání (Agentura vojenského zdravotnictví), Absolvent Gymnázia 
  Gymnázium Světlá n.S. je pro mě stále srdeční záležitost díky skvělému přístupu vyučujících k nám studentům. Na tuto školu vzpomínám rád nejen kvůli přátelské atmosféře, ale také proto, že díky tomuto studiu jsem byl schopen udělat přijímací zkoušku na VŠ, mám zajímavé zaměstnání, velmi dobře ovládám anglický jazyk, dokáži se orientovat v různých situacích. Cítím se velmi dobře připraven na život.
  Image

  Mgr. Pavla Boušková (Cimburková)

  Speciální pedagog, Absolventka Gymnázia
  Na gymnáziu jsem nejvíce cenila zapálení aprobovaných učitelů, kteří vždy věděli, jak učivo předat. Na vysoké škole jsem v rámci své aprobace (přírodopis a výchova ke zdraví na Univerzitě Palackého v Olomouci) nejvíce využila informace z biologie, a to včetně zážitků a dovedností, které mi dal tehdejší kroužek "Sedm mil", na který ráda vzpomínám.
  Image

  Mgr. Bc. Markéta Krajíčková (Výborná)

  Absolventka Gymnázia, Terapeut ve Věznici Světlá nad Sázavou
  Až s odstupem několika let si plně uvědomuji, jakým důležitým milníkem v mém životě studium na světelském gymnáziu bylo. Díky všeobecným znalostem, které jsem během těch čtyř let měla možnost načerpat, jsem zvládla přijímací zkoušky na vysoké školy, které jsem si vybrala, a později se tak mohla věnovat práci, která mě naplňuje. Gympl byl pro mě startem do celého mého života, jaký teď žiju. Na závěr musím zmínit přátele, které mi studium na zmiňované škole dal a se kterými se dodnes vídám. Také spoustu skvělých, přátelských a lidských profesorů, na které ráda vzpomínám. 
  Image

  Petr Čihák

  Absolvent Gymnázia, učitel ZŠ Komenského Světlá nad Sázavou

  Jsem člověk, který má rád také školní aktivity mimo školu. Na škole se mi líbila široká nabídka různých sportovních kurzů, kulturních výletů, exkurzí a expedic. Lyžařským kurzem počínaje, vodáckým či cyklistickým konče. Do zahraničí byla příležitost vycestovat díky programu DofE (dříve EDIE) prostřednictvím expedic, nebo využít zájezdů. Na všechny nesmírně rád vzpomínám, moc jsem si je užil, a jelikož aktuálně spolupořádám kurzy na základní škole, tak z nich částečně i dodnes čerpám. 

  Image

  Anhelína Shynkar

  Studentka Gymnázia

  Nyní může být akademie nazývána mým druhým domovem. V mém životě zaujímá významné místo. Ona mi většinou určuje denní rozvrh, co dělám. Výjimečnost mé akademie spočívá v tom, že jen my máme učitele, kteří dokážou najít přístup ke každému studentovi. Na každé lekci do nás investují velkou část své duše. Bez znalostí dnes člověk nebude moci žít v žádné zemi na světě. Také se mi moc líbí atmosféra, která zde panuje. Líbí se mi, že akademie všechny spojuje do přátelského kolektivu, že s námi učitel komunikuje jako s kamarádem, pokud něco není jasné, rád vše vysvětlí. Studovat na naší akademii je příjemné a pohodlné.

  Image

  Mgr. Veronika Rakušanová (Běhalová)

  Absolventka Gymnázia, Sociální pracovnice věnující se práci s osobami s postižením
  Při výběru střední školy jsem neměla zcela jasno, jakým směrem bych se chtěla jednou profesně vydat. Zajímalo mě více oborů, proto jsem se rozhodla pro gymnázium, které mi dalo výborný základ nejen pro studium na vysoké škole, ale vlastně celý život. Široké znalosti, poctivá příprava, občas také náročný systém požadavků na výstupy, to vše mi pomohlo se dobře připravit na další studijní dráhu, ale také se profilovat. Aby to však nebylo jen o výsledcích, velmi ráda i dnes vzpomínám na své spolužáky a pedagogy, kteří mě v mnohém inspirovali. Zvláště ti, díky jejichž zapálenosti (a mnohdy také originálnímu přednesu) mám některé vědomosti či poučení "vytetované" v paměti. A s úsměvem na tváři si je často vybavím i dnes...

   Sociální a zdravotnické obory

   Image

   Vojtěch Vybíral

   Absolvent oboru Ošetřovatel, pracovník v nemocnici Jihlava

   Na Akademii ve Světlé nad Sázavou jsem v letech 2015 – 2018 studoval obor ošetřovatel. Tyto roky na škole byly pro mě velmi krásné. Škola mi dala vzdělání, které jsem potřeboval, a zároveň jsem prožil 3 roky na internátu, který mě naučil, jak se o sebe v životě postarat a být soběstačný. Na škole jsem byl moc spokojený. Když se dnes sejdeme s bývalými spolužáky, ale i kamarády z internátu, tak se shodneme, že bychom se nejraději zase vrátili a prožili všechno znovu. Po ukončení studia jsem nastoupil do nemocnice v Jihlavě na oddělení operačních sálů, kde pracuji dodnes. Rád bych poděkoval všem učitelům a vychovatelům za hezké vzpomínky a trpělivost s námi.

   Image

   Michal Hájek

   Absolvent oboru Ošetřovatel, Sociální činnost a VOŠ, student JAMU, edukátor, marketing manager a podnikatel

   Akademie je svoboda! Co si víc přát než školu, která vás bude respektovat a bude vám fandit. Nikdy jsem nebyl typický student. Měl jsem i své projekty, kterým jsem se věnoval, a škola mi v tom nikdy nebránila. Ba naopak. Snažila se mi co nejvíce vyhovět. Na Akademii jsem studovat celkem osm let. Nejprve učební obor ošetřovatel, dále jsem získal vzdělání v maturitním oboru sociální činnost a své působení na škole jsem úspěšně zakončil v roce 2023 absolutoriem na VOŠ. Škola mi dala i vzala mnohé, ale více mi spíše dala. Studium pro mě bylo náročné. Když máte správný mindset, zvládnete i to, v čem vás ostatní podceňují. A to je právě ten důvod, proč budu na Akademii vždy vzpomínat jen v tom nejlepším.

   Image

   Chiara Di Teodoro

   Studentka 4. ročníku oboru sociální činnost

   Na naší škole se mi moc líbí. Moc jsem nevěděla, co od této školy a hlavně od svého oboru očekávat. Překvapil mě přístup učitelů, kteří se k nám vždy snaží přistupovat individuálně a komunikovat s námi. Velmi mě zaujaly předměty našeho oboru sociální činnosti. Naučila jsem se mnoho zajímavých věcí a měla možnost vyzkoušet si různé praxe, nebo se v rámci exkurzí podívat do různých zařízení. Nikdy předtím jsem takhle s lidmi nepracovala a myslím, že jsem se v tomto oboru našla. Vím, že bych pak chtěla pokračovat ve studiu této sociální oblasti. Celková atmosféra školy se mi líbí, je tu příjemné prostředí a ráda sem chodím.

   Image

   Barbora Těšínská

   Studentka 3. ročníku oboru Sociální činnost

   Akademie je umístěna v krásném prostředí města. Má školu, domov mládeže i jídelnu v jednom, což je neskutečnou výhodou. Obzvlášť v zimě. Tento obor mě opravdu baví, jelikož se zaměřuje na všechny sociální skupiny. Na pedagogické škole by moje vzdělávání směřovalo převážně k dětem. A na vysokou školu pedagogickou mohu jít i z tohoto oboru, takže mohu dále pokračovat v tom, co jsem vždy chtěla. Jestli si na této škole opravdu něčeho vážím, tak jsou to učitelé. V našem oboru jsou všichni učitelé velmi empatičtí a vždy dokáží pomoct a poradit. Nechá se s nimi na všem domluvit a výuka je prostě fajn.

   Image

   Šarlota Vaňkátová

   Absolventka oboru Sociální činnost, pracovník v sociálních službách Domov Věž

   Na Akademii ve Světlé se mi moc líbilo. Příjemní učitelé, zajímavé předměty, skvělí spolužáci. Po maturitě jsem se dostala na VŠP Jihlava na obor sociálně zdravotní pracovník. Nástup se ale nekonal, jelikož jsem šla na rodičovskou dovolenou. Po dvou rodičovských, bez praxe jsem sháněla půl roku jakoukoliv práci v různých oborech. Vždy neúspěšně. Pak jsem ale, díky doporučení paní učitelky Kubínové ze střední školy, sehnala práci v mém oboru jako asistentka sociálního pracovníka v Domově se zvláštním režimem ve Věži. Práce je to různorodá, klienty domova jsou schizofrenici. Jsem za ni moc vděčná, dělám, co mě baví, a těším se každý den do práce.

   Image

   Bc. Alena Velechovská

   Absolventka oboru Sociální činnost, zástupkyně vedoucí Centra primární prevence Spektrum Žďár nad Sázavou

   Na Akademii jsem studovala obor sociálně správní činnost, který jsem úspěšně ukončila maturitou,  a po škole začala pracovat ve Spektru na „Káčku“, jak se tomu slangově říkalo a říká mezi klienty i kolegy. Je to služba, která pomáhá lidem, kterým se návykové látky dostaly do života. Studium na Akademii mi dalo základy, díky kterým jsem se dostala na vysokou školu v Praze na obor Adiktologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Dnes už můžu říct, že škola není jen o známkách, ale o tom vydržet a nevzdávat se. Všechno dělají jen lidé, a když chceš a zabereš, zvládneš to taky! Ať se vám daří ve studiu, jste na správné škole!

   Image

   Lukáš Burda

   Absolvent oboru Sociální činnost, student VŠ

   Sociálně správní činnost mě skvěle připravila pro práci v sociální sféře, a to zejména v oblasti spojené se sociální administrativou. Aktuálně se tak mohu díky informacím získaným při studiu uplatňovat a podílet na rozvoji Centra Seňorina, z. s., které pomáhá v péči o seniory s Alzheimerem či jiným typem demence. Získané informace se mi také skvěle hodí při studiu na vysoké škole. Během studia na této škole jsem však získal i velkou řadu zkušeností, přátel, zážitků a vzpomínek, které si s sebou nesu do dalšího života.

    VOŠ a Nástavba

    Image

    Zuzana Prášková

    Absolventka oborů Uměleckořemeslné zpracování skla a VOŠ - Řízení sklářské a keramické výroby
    Sklo mě vždy fascinovalo, takže má volba školy byla víceméně jasná. Ale až tady jsem zjistila, jak opravdu zajímavý a mimořádný materiál sklo je, a překvapilo mě, kolik možností mám při jeho zkrášlování a zušlechťování. Nestačila mi pouze malba skla, ale bavilo mě si postupně vyzkoušet i další techniky zušlechťování, jako je třeba broušení a pískování skla nebo vitráž. Škola je výjimečná v tom, že díky nepřeberné nabídce dalších oborů je zde i možnost kombinace s jinými materiály, jako je například kámen či dřevo, ale i jiné. Na škole jsem také vystudovala VOŠ v oboru Řízení sklářské a keramické výroby, což prohloubilo mé vědomosti a zároveň tak i rozšířilo mé možnosti při hledání zaměstnání na trhu práce.
    Image

    Michal Hájek

    Absolvent oboru Ošetřovatel, Sociální činnost a VOŠ, student JAMU, edukátor, marketing manager a podnikatel

    Akademie je svoboda! Co si víc přát než školu, která vás bude respektovat a bude vám fandit. Nikdy jsem nebyl typický student. Měl jsem i své projekty, kterým jsem se věnoval, a škola mi v tom nikdy nebránila. Ba naopak. Snažila se mi co nejvíce vyhovět. Na Akademii jsem studovat celkem osm let. Nejprve učební obor ošetřovatel, dále jsem získal vzdělání v maturitním oboru sociální činnost a své působení na škole jsem úspěšně zakončil v roce 2023 absolutoriem na VOŠ. Škola mi dala i vzala mnohé, ale více mi spíše dala. Studium pro mě bylo náročné. Když máte správný mindset, zvládnete i to, v čem vás ostatní podceňují. A to je právě ten důvod, proč budu na Akademii vždy vzpomínat jen v tom nejlepším.

    Image

    Martin Čepl

    Student 3. ročníku VOŠ oboru Řízení výroby zpracování kamene, absolvent oboru Truhlářství
    Během studia truhlářství jsem se začal věnovat hlavně strojnímu obrábění dřeva na CNC stroji. Škola mi dala dobrý základ, který jsem si po maturitě rozšířil na brigádě ve firmě INTEX, která se zabývá výrobou nábytku ze dřeva, kovu a jiných materiálů. Teď vedu ve škole kroužek, na kterém své zkušenosti předávám dalším žákům, a zároveň si rozšiřuji vzdělání studiem na vyšší odborné škole.
    Image

    Daniela Milotová

    Absolventka oboru Uměleckořemeslné zpracování skla – broušení a rytí skla
    Broušení skla mě vždy velmi fascinovalo a díky škole ve Světlé nad Sázavou jsem si svůj sen mohla vyplnit. Velkou inspirací mi byli mistři tohoto řemesla a po vystudování čtyřletého oboru jsem navázala studium na VOŠ. Na studentská léta stále ráda vzpomínám a toto místo pro mě bude vždy tzv. "srdcovka".

     Výtvarné obory

     Image

     Daniil Neskromniy

     Umělec/zlatník tvořící pod vlastní značkou, Absolvent oboru Zlatnictví a stříbrnictví

     Akademie Světlá mě naučila základy výroby a navrhování šperků. Díky pozornému přístupu učitelů, rozmanitým možnostem práce v různých dílnách s různými materiály a bohatému programu jsem našel svůj styl a směr ve šperkařství. Po absolvování Akademie jsem odjel na bakalářské studium šperku do Itálie a v současné době studuji magisterské studium šperku v Německu a mám vlastní šperkařskou značku.

     Image

     Patrik Šimek

     Absolvent oboru Průmyslový design

     Studoval jsem obor průmyslový design, protože mě nejvíce zaujal. Naučil jsem se pracovat s různými druhy materiálů, technik a zdokonaloval jsem si techniky kresby, jako je kresba postav, portrétů a mnoho dalších. V současné době studuji na vysoké škole Fakulta umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni se zaměřením produktový design.

     Image

     MgA. Karel Jankovský

     Absolvent oboru Výtvarné zpracování skla, Designer
     Už jako malý kluk jsem byl velmi kreativní. Navštěvoval jsem nejrůznější kroužky a má potřeba neustálého tvoření mě po základní škole dovedla na Akademii. Během studia jsem se naučil, jak přistupovat k navrhování, respektovat materiály, technologie a v neposlední řadě mě škola připravila po výtvarné stránce na přijímačky na VŠ, a to především díky hodinám kresby a modelování, na které škola klade velký důraz, stejně tak jako na praktickou výuku. Škola mi také umožnila absolvovat jednoměsíční stáž ve Vídni na Wiener Kunstschule. Po maturitě jsem zamířil do Prahy na ČVUT, konkrétně na obor Průmyslový design na fakultě architektury. 
     Image

     Sofia Antonevich

     Absolventka oboru Zlatnictví a stříbrnictví, studentka VŠ

     Celý život jsem žila ve dvou světech - jazyky po mamince a obrábění kovů po tatínkovi. Na SŠ jsem nastoupila, abych se sblížila s tátou, který o mně snil jako o zlatnici. Po ukončení studia mě život přivedl na VŠ, přesněji k jazykům. Stále ale dělám i s tátou, který mi umožnil přístup k váženým zakázkám i přes vzdálenost, která nás dělí, a proto neztrácím znalosti ze SŠ. V budoucnu plánují mít soukromý útulný koutek, kde budu i nadále tvořit nejen jako zlatnice, ale i jako designér kovových výrobků, protože umění je důležitá část mě a mého života.

     Image

     Kryštof Karen

     Absolvent oboru kamenosochařství, majitel firmy na povrchovou úpravu materiálů

     Po studiu jsem se dostal ke spolupráci na zakázkách, jako například restaurování Vily Tugendhat v Brně. Později jsem se sochařem Ivanem Hamáčkem spolupracoval na replice sousoší sv. Vincence na Karlův most. Dále jsem pak pracoval na mnoha svých projektech, jako třeba restaurováním mostu v Zenklově ulici v Praze.  Od roku 2018 provozuji svou firmu na pískování a povrchovou úpravu různých materiálů. Nyní pracuji na otevření vlastního kamenictví v náchodském kraji se zaměřením jak na klasickou kamenickou výrobu, tak i na kamenosochařinu a restaurování. Do budoucna bych rád vybíral nové spolupracovníky právě mezi absolventy světelské Akademie, která jejich studentům zajišťuje výborné zázemí a kvalitní profesory.