Image

Zlatnictví a design šperků

4letý maturitní obor

Baví tě šperky? Možná už teď doma vyrábíš náušnice a náhrdelníky z korálků nebo minerálních kamenů. Jestli máš hlavu plnou nápadů a chceš svou vášeň posunout dál, realizuj se na tomhle oboru.

Osvojíš si základní techniky ručního a strojního zpracování kovů a naučíš se vyrábět soupravy šperků podle vlastních návrhů. Do šperků zvládneš zasadit drahé kameny a poškozené šperky bez problému opravíš. Budeš pracovat nejen rukama a na papíře, ale také ve 3D programech. Kromě toho dostaneš spoustu prostoru na výtvarnou přípravu, díky které pro tebe budou přijímačky i studium na vysoké umělecké škole hračka.


Jak probíhají přijímačky

Podívej se na předměty

KÓD OBORU
82–41-M/06

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Výtvarné zpracování kovů a drahých kamenů

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední odborné vzdělání s maturitou

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
4 roky

FORMA STUDIA
Denní

POČET PŘIJÍMANÝCH UCHAZEČŮ
4

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POVINNÁ LÉKAŘSKÁ PROHLÍDKA
Ano

Přečti si důvody

Proč si vybrat tento obor?

Grafika nejen v Photoshopu

Naučíš se pracovat v grafických programech Photoshop, Illustrator a InDesign. Pokud tě zajímá svět digitalizace, navrhování nových kolekcí šperků můžeš spojit s 3D tiskem.

Ovládni jazyky

Perfektně ovládneš cizí jazyk – na výběr máš z angličtiny, němčiny nebo ruštiny. V jazykových kroužcích můžeš přidat francouzštinu a latinu.

Výtvarná příprava

Osvojíš si základy kreslení a modelování. To je nezbytný základ pro tvou práci, ze kterého budeš vycházet.

Pokračuj na VŠ

Dostaneš spoustu prostoru na výtvarnou přípravu, která tě skvěle připraví na přijímačky i studium na vysoké umělecké škole.

Komplexní příprava

Osvojíš si základní techniky ručního a strojního zpracování kovů jako je řezání, pilování, vrtání a tvarování a zjistíš, jak do šperků zasadit drahé kameny.

Ukaž co v tobě je

Se svou tvorbou se můžeš dostat na výstavy jako je Czech Design Week nebo se účastnit soutěží.

Základy práva

Získáš znalosti z ekonomie a práva související s prací s drahými kovy – třeba jak šperky značit puncovní značkou nebo jak s drahými kovy hospodařit.

Firemní praxe

Praxi můžeš získat i mimo školu. Například ve zlatnickém ateliéru Tiamond v Jihlavě, ve zlatnické dílně Moravec a Čipera v Pardubicích, nebo i jinde, kde si sám vybereš.

Navrhuj i restauruj

Naučíš se navrhnout a realizovat šperky z drahých kovů a slitin mědi, od těch jednodušších po náročné designerské kousky. Šperky z drahých kovů zvládneš nejen vyrobit, ale také vyčistit, opravit a renovovat.
A co po škole?

Kde se uplatníš?

Tenhle obor tě především připraví na přijímačky a studium na vysoké umělecké škole.

A kdyby se ti nechtělo dál studovat, uplatnění najdeš v soukromých zlatnických dílnách nebo jako umělec na volné noze.

Image
Image
Image
Image
Image

Přečti si zkušenosti těch nejpovolanějších

Co o nás říkají studenti?

Image

Kristýna Čupitová

Zlatnice, Absolventka oboru Zlatník a klenotník
Měla jsem možnost studovat podle individuálního plánu, poznala jsem inspirativní lidi a dostalo se mi podpory ze strany vedení školy a skvělé paní mistrové. Díky nadšení pro obor, píli a výše zmíněné vstřícnosti jsem tříleté studium zvládla za rok. Když se ohlédnu na všechna dosavadní studijní léta, tak toto byla jediná škola, která mě opravdu bavila a sytila. Dnes si plním sen, podnikám a v ručně vyráběných zlatých špercích udržuji krásné zlatnické řemeslo pro současné i příští generace.
Image

Lumír Wölfli

Zlatník pracující ve svém soukromém zlatnickém ateliéru, Absolvent oboru Zlatník a klenotník

V 36 letech jsem se vyučil na Akademii ve Světlé nad Sázavou v oboru Zlatník a klenotník. Veškeré znalosti, které jsem navnímal, nadále rozšiřuji se ženou, se kterou vlastníme prosperující zlatnickou dílnu. Na škole byli všichni velmi přátelští a tolerantní k mému individuálnímu studiu, které jsem zakončil s vyznamenáním. Zlatnické řemeslo mě nejen baví, ale i naplňuje, a to je má životní výhra.

Image

Daniil Neskromniy

Umělec/zlatník tvořící pod vlastní značkou, Absolvent oboru Zlatnictví a stříbrnictví

Akademie Světlá mě naučila základy výroby a navrhování šperků. Díky pozornému přístupu učitelů, rozmanitým možnostem práce v různých dílnách s různými materiály a bohatému programu jsem našel svůj styl a směr ve šperkařství. Po absolvování Akademie jsem odjel na bakalářské studium šperku do Itálie a v současné době studuji magisterské studium šperku v Německu a mám vlastní šperkařskou značku.

Image

Tomáš Popela

Umělecký kovář, Absolvent oboru Umělecký kovář a zámečník, pasíř

Díky širokému zaměření školy a vstřícným učitelům jsem si vyzkoušel výrobu šperků, kombinaci železa s kameny či drahým kovem nebo dokonce se sklem. Dnes mám vlastní dílnu, vyrábím probíjecí desky pro kováře, spolupracuji se sklárnou a zabývám se zakázkovou výrobou. Díky možnosti jezdit na zahraniční soutěže jsem navázal nové přátelské vztahy s kolegy ze zahraničí a motivovalo mě to ke zlepšení anglického jazyka. Jsem moc rád, že jsem se rozhodl jít do Akademie.

Image

Ondřej Navrátil

Student pražské AVU, Absolvent oboru Kovářství a zámečnictví

Co se týče tvůrčí činnosti, mám velmi rozvětvené pole zájmů. Světelská akademie tedy byla vodou na můj mlýn pro svou širokou paletu uměleckých oborů. Po zdárném zakončení uměleckého kováře s maturitou jsem podstoupil intenzivní přípravu v sochařských ateliérech. A bylo to dobré.

Image

Sofia Antonevich

Studentka VŠ, Absolventka oboru Zlatnictví a stříbrnictví

Celý život jsem žila ve dvou světech - jazyky po mamince a obrábění kovů po tatínkovi. Na SŠ jsem nastoupila, abych se sblížila s tátou, který o mně snil jako o zlatnici. Po ukončení studia mě život přivedl na VŠ, přesněji k jazykům. Stále ale dělám i s tátou, který mi umožnil přístup k váženým zakázkám i přes vzdálenost, která nás dělí, a proto neztrácím znalosti ze SŠ. V budoucnu plánují mít soukromý útulný koutek, kde budu i nadále tvořit nejen jako zlatnice, ale i jako designér kovových výrobků, protože umění je důležitá část mě a mého života.

Image

Tomáš Nosek

Umělecký kovář a výrobce seker, Absolvent oboru Kovářství a zámečnictví

Akademie Světlá  mi dala prostor pro seberealizaci. Netlačila na mně tvrdými pravidly, ale nechala mně si najít vlastní styl v umění a řemesle. Díky Akademii jsem navštívil zahraničí, poznal mnoho úspěšných mistrů řemesla a získal praxi a jejich pohled na řemeslo. Mistři a učitelé pro mě byli nejen inspirací, ale i dobrými přáteli.  Nyní spolupracuji se světoznámou gildou řemeslníků a mé nástroje a umělecká díla posílám do celého světa. 

    Chceš studovat Zlatnictví a design šperků?

    Podívej se, co pro to musíš udělat. 

    Zjisti jak na přijímačky