Image

Brusič skla

3letý učební obor

Líbí se ti broušené skleněné výrobky a chceš proniknout do jejich výroby? Na tomhle oboru budeš vytvářet jedinečné kousky, které budou zdobit nejen domácnosti, ale třeba také bary a restaurace.

Seznámíš se s procesem sklářské výroby od počátečního hutního tvarování až po jeho dekoraci broušením či výrobu skleněných vitráží. Naučíš se různé techniky broušení a upravování povrchu skla – zvládneš sklo pískovat, vybrušovat na něj dekorační motivy, lepit i opravovat jeho povrch.


Jak probíhají přijímačky

Podívej se na předměty

KÓD OBORU
28–58-H/01

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Sklář – výrobce a zušlechťovatel skla

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední odborné vzdělání s výučním listem

ZAKONČENÍ STUDIA
Závěrečná zkouška

DÉLKA STUDIA
3 roky

FORMA STUDIA
Denní

POČET PŘIJÍMANÝCH UCHAZEČŮ
3

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POVINNÁ LÉKAŘSKÁ PROHLÍDKA
Ano

Přečti si důvody

Proč si vybrat tento obor?

Komplexní studium

Získáš základní dovednosti v celkovém procesu sklářské výroby – od počátečního tvarování skla v huti, přes dekoraci broušením a malováním až po výrobu ozdobných vitráží.

Řemeslné umění

Osvojíš si tradiční i moderní techniky úpravy skla. Naučíš se sklo pískovat, vybrušovat na něj dekorační motivy, lepit a opravovat jeho povrch.

Realizuj se

Naučíš se kopírovat zadané vzory na různé tvary a přizpůsobit velikost přenášeného motivu. Kromě toho vytvoříš také vlastní návrhy.

Finanční odměna

V průběhu studia se budeš podílet na veřejných zakázkách, za které dostaneš finanční odměnu.

Profesionální vybavení

Budeš pracovat na sklářském stroji, s brusnými kotouči, na hladinářských strojích, ale také s ryteckou tužkou. Pro svoje výrobky zvládneš připravit technické podklady.

Práce v kolektivu

Při realizaci tvých projektů můžeš spolupracovat s ostatními obory – třeba se keramiky či truhláři. Kreativitě se meze nekladou.

A co po škole?

Kde se uplatníš?

Jako brusič skla se uplatníš v soukromých firmách, ve strojní výrobě i ve sklárnách a brusírnách. Můžeš také pracovat na volné noze nebo si rozšířit specializaci na dalších oborech. Nebo si můžeš dodělat maturitu přímo na škole.

Image
Image
Image
Image
Image
Přečti si zkušenosti těch nejpovolanějších

Co o nás říkají absolventi?

Image

Lucie Oravcová

Absolventka oboru Výrobce a zušlechťovatel skla – brusič skla
Na školu Akademie Světlá nad Sázavou mě přivedla mamka. Pracuje od vyučení doma jako brusička skla. Práce se mi moc líbila, a tak jsem se řemeslu vyučila. Po škole jsem zůstala pracovat s mamkou jako OSVČ. Broušení mě bavilo, ale bohužel mě vítr zavál do nedalekého města, kde teď pracuji jako prodavačka v drogerii Rossmann. Ale doufám, že se k řemeslu jednou vrátím.

    Chceš se stát Brusičem skla?

    Podívej se, co pro to musíš udělat. 

    Zjisti jak na přijímačky