Image

Truhlářství

4letý maturitní obor

Miluješ vůni dřeva a jeho tvárnost? Chceš umět vyrábět dřevěné stoly, židle nebo rovnou umělecká díla? To všechno můžeš tvořit na tomhle oboru.

Naučíš se dřevo zpracovat od úplného počátku až po závěrečnou úpravu povrchu – a to jak ručně, tak za pomoci strojů. Ovládneš různé dekorativní a řezbářské techniky, a kromě výroby zvládneš i opravu nebo renovaci starého nábytku. Tvoje výrobky budou sloužit lidem po celá léta.


Jak probíhají přijímačky

Podívej se na předměty

KÓD OBORU
82–51-L/02

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Uměleckořemeslné zpracování dřeva

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Úplné střední vzdělání s maturitou

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
4 roky

FORMA STUDIA
Denní

POČET PŘIJÍMANÝCH UCHAZEČŮ
4

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POVINNÁ LÉKAŘSKÁ PROHLÍDKA
Ano

Přečti si důvody

Proč si vybrat tento obor?

Komplexní studium

Naučíš se vytvářet dřevěné výrobky od počátečního návrhu, přes ruční nebo strojní výrobu až po závěrečnou úpravu povrchu a montáž.

Umělecká díla

Naučíš se vyrábět dobové repliky uměleckořemeslných děl ze dřeva. Ze svých výrobků vytvoříš umělecká díla za pomoci různých dekoračních a řezbářských technik.

Historické repliky

Zvládneš vyrobit dřevěná schodiště, okna, dveře, interiérové vybavení a poradíš si i s opravami a s renovací starého nábytku.

Kreativita

Oproti učebnímu oboru Umělecký truhlář a řezbář dostaneš víc prostoru na vlastní autorskou tvorbu a ke konci studia budeš pracovat na složitějších projektech.

CNC stroje

Pokud tě láká práce s CNC strojem, v rámci kroužku se ho můžeš naučit obsluhovat a programovat.

Práce v kolektivu

Na dílně se potkáš nejen s mistry, ale také s odborníky z praxe, kteří ti předají své znalosti – třeba z oblasti čalounění nábytku.

Výuční list

Ve třeťáku můžeš získat výuční list – s tím si po škole snadno založíš řemeslnou živnost a můžeš tvořit na volné noze.

Odborníci z praxe

Na dílně se potkáš nejen s mistry, ale také s odborníky z praxe, kteří ti předají své znalosti – třeba z oblasti čalounění nábytku.

Odborné exkurze

Čekají tě pravidelné odborné exkurze do různých truhlářských firem. Navíc tam můžeš získat mimoškolní praxi.
A co po škole?

Kde se uplatníš?

Jako truhlář se o uplatnění bát nemusíš – kvalifikovaných odborníků je u nás málo a je po nich poptávka. Práci najdeš v truhlářských a nábytkářských firmách.

Pokud se rozhodneš ve studiu pokračovat třeba na vyšší odbornou školu, můžeš se pak uplatnit třeba v restaurátorských dílnách nebo v muzeích.

Image
Image
Image
Image
Image
Přečti si zkušenosti těch nejpovolanějších

Co o nás říkají studenti?

Image

Martin Čepl

Absolvent oboru Uměleckořemeslné zpracování dřeva
Studoval jsem obor průmyslový design, protože mě nejvíce zaujal. Naučil jsem se pracovat s různými druhy materiálů, technik a zdokonaloval jsem si techniky kresby, jako je kresba postav, portrétů a mnoho dalších. V současné době studuji na vysoké škole Fakulta umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni se zaměřením produktový design.
Image

Patrik Šimek

Absolvent oboru Truhlářství student umělecké VŠ
Během studia truhlářství jsem se začal věnovat hlavně strojnímu obrábění dřeva na CNC stroji. Škola mi dala dobrý základ, který jsem si po maturitě rozšířil na brigádě ve firmě INTEX, která se zabývá výrobou nábytku ze dřeva, kovu a jiných materiálů. Teď vedu ve škole kroužek, na kterém své zkušenosti předávám dalším žákům, a zároveň si rozšiřuji vzdělání studiem na vyšší odborné škole.

    Je Truhlářství obor pro tebe?

    Podívej se, co tě čeká u přijímaček.

    Zjisti jak na přijímačky