Image

Malba skla

4letý maturitní obor

Baví tě malování, barvy a láká tě práce se sklem? Chceš umět zdobit vázy, bižuterii a další skleněné výrobky? Propoj to všechno dohromady a vytvářej unikátní kousky. Seznámíš se s procesem sklářské výroby od počátečního hutního tvarování až po jeho dekoraci broušením či malbou.

Z malby si osvojíš nejrůznější techniky, díky kterým budeš moct popustit uzdu své fantazii. Zvládneš také vyrobit ozdobné vitráže.


Jak probíhají přijímačky

Podívej se na předměty

KÓD OBORU
82–51-L/05

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Uměleckořemeslné zpracování skla

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední odborné vzdělání s maturitou a výučním listem

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
4 roky

FORMA STUDIA
Denní

POČET PŘIJÍMANÝCH UCHAZEČŮ
3

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POVINNÁ LÉKAŘSKÁ PROHLÍDKA
Ano

Přečti si důvody

Proč si vybrat tento obor?

Komplexní studium

Seznámíš se se základními dovednostmi v celkovém procesu sklářské výroby – od počátečního tvarování skla v huti, přes dekoraci broušením a malováním až po výrobu ozdobných vitráží.

Výtvarná příprava

Osvojíš si nejrůznější techniky malby skla, jako je třeba air-brush, malba štětcem, reliéf nebo výroba obtisků. Kromě toho vytvoříš také vlastní návrhy pro přenos na sklo.

Realizuj se

Oproti učebnímu oboru Sklář dostaneš víc prostoru na vlastní autorskou tvorbu a ke konci studia budeš pracovat na složitějších projektech.

Staň se mistrem

Dokážeš naplánovat postup práce, zvolit a připravit vhodné barvy a další pomůcky pro malbu skla nebo porozumět teplotní křivce výpalu.

Výuční list

Ve třeťáku můžeš získat výuční list – s tím si po škole snadno založíš řemeslnou živnost a můžeš tvořit na volné noze.

Práce v kolektivu

Při realizaci tvých projektů můžeš spolupracovat s ostatními obory – třeba se keramiky či truhláři. Kreativitě se meze nekladou.

Profesionální vybavení

Své nápady budeš realizovat ve sklářské huti, kterou máme přímo ve škole.
A co po škole?

Kde se uplatníš?

Jako malíř skla se uplatníš ve specializovaných firmách sklářského průmyslu. Díky tomu, že poznáš celý proces sklářské výroby, si po maturitě můžeš doplnit specializaci a rozšířit si tak možnosti uplatnění. S maturitou v kapse budeš mít také otevřené dveře na vysoké školy.

Image
Image
Image
Image
Image
Přečti si zkušenosti těch nejpovolanějších

Co o nás říkají absolventi?

Image

Klára Čochnářová

Absolventka oboru Malba skla, Manager centra únikových her
Malbu, kresbu a vytváření různých věcí jsem milovala už od dětství. Díky studiu Malby skla jsem se mohla realizovat. Pomohlo mi to získat mnoho zkušeností a znalostí nejen v oboru skla, ale také objevit velké zalíbení v umění a jeho dějinách. Mistři a pedagogové na této škole mě mnohé naučili a pomohli mi využít zastaralých technik v "moderním" pojetí. Sklu se stále věnuji, byť jen koníčkem, a vždy si na práci s ním najdu čas. Tato škola mi dala do života mnoho cenných zkušeností a přátelství na celý život.
Image

Zuzana Prášková

Absolventka oborů Malba skla a VOŠ - Řízení sklářské a keramické výroby
Sklo mě vždy fascinovalo, takže má volba školy byla víceméně jasná. Ale až tady jsem zjistila, jak opravdu zajímavý a mimořádný materiál sklo je, a překvapilo mě, kolik možností mám při jeho zkrášlování a zušlechťování. Nestačila mi pouze malba skla, ale bavilo mě si postupně vyzkoušet i další techniky zušlechťování, jako je třeba broušení a pískování skla nebo vitráž. Škola je výjimečná v tom, že díky nepřeberné nabídce dalších oborů je zde i možnost kombinace s jinými materiály, jako je například kámen či dřevo, ale i jiné. Na škole jsem také vystudovala VOŠ v oboru Řízení sklářské a keramické výroby, což prohloubilo mé vědomosti a zároveň tak i rozšířilo mé možnosti při hledání zaměstnání na trhu práce.

    Chceš studovat Malbu skla?

    Podívej se, co pro to musíš udělat. 

    Zjisti jak na přijímačky