Image

Umělecký truhlář a řezbář

3letý učební obor

Líbí se ti vůně dřeva a chceš vytvářet produkty s trvalou hodnotou? Chceš umět dřevo tvarovat a zdobit a už teď máš v hlavě spoustu nápadů? Na tomhle oboru je můžeš realizovat. Naučíš se dřevo zpracovat od úplného počátku až po závěrečnou úpravu povrchu – a to jak ručně, tak za pomoci strojů.

Ovládneš různé dekorativní a řezbářské techniky, a kromě výroby zvládneš i opravu nebo renovaci starého nábytku. Zvládneš vyrobit stoly, židle i umělecká díla.


Jak probíhají přijímačky

Podívej se na předměty

KÓD OBORU
82–51-H/02

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Umělecký truhlář a řezbář

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední odborné vzdělání s výučním listem

ZAKONČENÍ STUDIA
Záverečná zkouška

DÉLKA STUDIA
3 roky

FORMA STUDIA
Denní

POČET PŘIJÍMANÝCH UCHAZEČŮ
2

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POVINNÁ LÉKAŘSKÁ PROHLÍDKA
Ano

Přečti si důvody

Proč si vybrat tento obor?

Komplexní studium

Naučíš se vytvářet dřevěné výrobky od počátečního návrhu, přes ruční nebo strojní výrobu až po závěrečnou úpravu povrchu a montáž.

Kreativní práce

Budeš vyrábět dobové repliky uměleckořemeslných děl ze dřeva. Ze svých výrobků vytvoříš umělecká díla za pomoci různých dekoračních a řezbářských technik.

Historické repliky

Zvládneš vyrobit dřevěná schodiště, okna, dveře, interiérové vybavení a poradíš si i s opravami a s renovací starého nábytku.

Programuj CNC stroje

Pokud tě láká práce s CNC strojem, v rámci kroužku se ho můžeš naučit obsluhovat a programovat.

0dborníci z praxe

Na dílně se potkáš nejen s mistry, ale také s odborníky z praxe, kteří ti předají své znalosti – třeba z oblasti čalounění nábytku.

Odborné exkurze

Čekají tě pravidelné odborné exkurze do různých truhlářských firem. Navíc tam můžeš získat mimoškolní praxi.
A co po škole?

Kde se uplatníš?

Jako truhlář se o uplatnění bát nemusíš – kvalifikovaných odborníků je u nás málo a je po nich poptávka. Práci najdeš v truhlářských a nábytkářských firmách. Můžeš si také dodělat maturitu přímo na škole nebo samostatně podnikat a otevřít si vlastní dílnu.
Image
Image
Image
Image
Image
Přečti si zkušenosti těch nejpovolanějších

Co o nás říkají studenti?

Image

Martin Čepl

Absolvent oboru Uměleckořemeslné zpracování dřeva

Během studia truhlářství jsem se začal věnovat hlavně strojnímu obrábění dřeva na CNC stroji. Škola mi dala dobrý základ, který jsem si po maturitě rozšířil na brigádě ve firmě INTEX, která se zabývá výrobou nábytku ze dřeva, kovu a jiných materiálů. Teď vedu ve škole kroužek, na kterém své zkušenosti předávám dalším žákům, a zároveň si rozšiřuji vzdělání studiem na vyšší odborné škole.

Image

Patrik Šimek

Absolvent oboru Průmyslový design,  student umělecké VŠ

Studoval jsem obor průmyslový design, protože mě nejvíce zaujal. Naučil jsem se pracovat s různými druhy materiálů, technik a zdokonaloval jsem si techniky kresby, jako je kresba postav, portrétů a mnoho dalších. V současné době studuji na vysoké škole Fakulta umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni se zaměřením produktový design.

    Je Umělecký truhlář a řezbář obor pro tebe?

    Podívej se, co tě čeká u přijímaček.

    Zjisti jak na přijímačky