Image

Keramika

4letý maturitní obor

Baví tě modelování a práce s keramickou hlínou? Možná už jsi vyzkoušel/a práci s hrnčířským kruhem a víš, že se tomu chceš věnovat? Tenhle obor ti to umožní. Osvojíš si celý proces výroby tradiční keramiky – od přípravy materiálu, přes samotné vytvoření a dekoraci až po výpal.

Kromě práce na hrnčířském kruhu tě čeká i modelování a tvorba forem. K výrobě se naučíš využívat tradiční i moderní technologické postupy a tvořit tak unikátní kousky.


Jak probíhají přijímačky

Podívej se na předměty

KÓD OBORU
82-51-L/04

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Uměleckořemeslné zpracování kamene a keramiky

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední odborné vzdělání s maturitou a výučním listem

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
4 roky

FORMA STUDIA
Denní

POČET PŘIJÍMANÝCH UCHAZEČŮ
2

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POVINNÁ LÉKAŘSKÁ PROHLÍDKA
Ano

Přečti si důvody

Proč si vybrat tento obor?

Komplexní studium

Osvojíš si celý proces výroby tradiční keramiky – od přípravy materiálu, přes samotnou výrobu a dekoraci, až po závěrečný výpal.

Profesionální příprava

Ovládneš hrnčířský kruh, naučíš se vytvářet formy a seznámíš se s různými technikami výpalu keramických výrobků.

Řemeslná výroba

Zvládneš ručně modelovat a formovat volné plastiky z keramické hlíny, sestavovat keramiku dolepováním a výrobky povrchově upravovat.

Kreativita

Oproti učebnímu oboru Umělecký keramik dostaneš víc prostoru na vlastní autorskou tvorbu a ke konci studia budeš pracovat na složitějších projektech.

Technická dokumentace

Vyznáš se v technické dokumentaci pro výrobu a zvládneš ji také vypracovat.

Práce v kolektivu

Při realizaci tvých projektů můžeš spolupracovat s ostatními obory – třeba se skláři či truhláři. Kreativitě se meze nekladou.

Výuční list

Ve třeťáku můžeš získat výuční list – s tím si po škole snadno založíš řemeslnou živnost a můžeš tvořit na volné noze.

Zkušenosti z praxe

Praxe tě čeká nejen na dílnách ve škole, ale také u firem v okolí. Dostaneš se do reálného provozu a získáš další zkušenosti.

Finanční odměna

V průběhu studia můžeš své výobky prodávat ve školní prodejně. Dostaneš za ně finanční odměnu.
A co po škole?

Kde se uplatníš?

Díky širokému spektru znalostí a zkušeností z keramické výroby najdeš uplatnění nejen v malých manufakturách, ale také v průmyslové výrobě užitkové keramiky. Můžeš si také založit vlastní ateliér a věnovat se volné tvorbě nebo pokračovat ve studiu na vysoké škole.
Image
Image
Image
Image
Image
Přečti si zkušenosti těch nejpovolanějších

Co o nás říkají absolventi?

Image

Yana Vassilyeva

Absolventka oboru Keramika,  studentka Západočeské univerzity a content creator

Již od mala jsem se věnovala umění a bylo mi jasné, že střední škola, na kterou půjdu, bude umělecká. Když mi bylo 16 let, přestěhovala jsem se do Světlé nad Sázavou a nastoupila do 1. ročníku na obor Výtvarné zpracování skla. Během studia jsem získala spoustu zkušeností ve svém oboru, také jsem měla skvělou možnost zúčastnit se mezinárodního sympozia v Novém Boru IGS. Po dokončení Akademie jsem nastoupila na Západočeskou univerzitu v Plzni na obor Keramika a porcelán. Nyní studuji magisterský obor environmentální modelování  na ČZU. 

Image

Jiří Trojan

Absolvent oboru Umělecký keramik, Lektor uměleckých kroužků pro děti i dospělé

Po absolvování oborů instalatérství (na jiné škole) a umělecké kovářství jsem se rozhodl, že si rozšířím obzory ještě studiem oboru Umělecký keramik. Ve třetím ročníku jsem byl nominován na cenu za řemeslo v rámci školní výstavy Bienále 2022. V průběhu studia jsem získal zkušenosti s vedením kroužků pro děti a poté i kurzu pro dospělé. Nyní se připravuji na pracovní pozici lektora keramických kroužků ve Středisku volného času v Humpolci. Těší mě, že mohu zůstat u řemesla a věnovat se i nadále své autorské tvorbě.

Image

Petr Kubín

Absolvent oboru Umělecký keramik, Pracovník ve specializované firmě

Vystudoval jsem obor Umělecký keramik, kde jsem se zabýval převážně točením na hrnčířském kruhu. V rámci studia jsem se účastnil také Točířské soutěže v Bechyni. Práce s keramikou mi přirostla k srdci, a proto jsem se pokusil zůstat v oboru. Momentálně pracuji pro firmu LAUFEN CZ ve Znojmě, která se zabývá výrobou koupelnového vybavení v celosvětovém měřítku. Mojí pracovní náplní je obsluha tunelové pece a glazovacích robotů.

    Chceš se stát Keramikem?

    Podívej se, co pro to musíš udělat. 

    Zjisti jak na přijímačky