Image

Sociální činnost

4letý maturitní obor

Zajímáš se o druhé a dovedeš se vcítit do jejich pocitů? Baví tě pomáhat ostatním a chceš zlepšovat život těm, kteří to nejvíce potřebují? S oborem Sociální činnost můžeš měnit cizí životy k lepšímu. Naučíš se poskytovat přímou péči dětem, dospělým i seniorům. Zvládneš jim pomoct s běžným fungováním, nákupy, péčí o domácnost, psychickou pohodou i s trávením jejich volného času. Kromě toho se zorientuješ v systému sociálních služeb a dalších forem sociální pomoci. Krůček po krůčku tak budeš zlepšovat svět. 

Ve třeťáku si navíc zvolíš zaměření – pečovatelská činnost nebo sociálně správní činnost. 


Jak probíhají přijímačky

Podívej se na předměty

KÓD OBORU
75-41-M/01

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Sociální činnost

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední odborné vzdělání s maturitou

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
4 roky

FORMA STUDIA
Denní

POČET PŘIJÍMANÝCH UCHAZEČŮ
25

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POVINNÁ LÉKAŘSKÁ PROHLÍDKA
Ano

Přečti si důvody

Proč si vybrat Sociální činnost?

Jistota uplatnění

Čeká tě studium oboru, který má rozmanité možnosti uplatnění a ve kterém je navíc stálý nedostatek kvalitních pracovníků. Máš tak jistotu, že práci vždy najdeš.

Odborníci ve výuce

Do výuky pravidelně zveme odborníky z oblasti sociální péče – čekají tě tematické besedy, projektové dny i workshopy. Kromě teorie tě od druháku čeká praxe, kde získáš zkušenosti z reálného provozu.

Ucelená příprava

Zvládneš se postarat o každodenní fungování klienta – ať už půjde o zajištění jídla a pití, pomoc s osobní hygienou, naplánování volného času nebo třeba návštěvu úřadu.

Znalosti napříč obory

Zvládneš s klienty provádět jednoduché rehabilitační cviky, polohování nebo dechová cvičení a udržovat jejich duševní pohodu za pomoci různých technik.

Psychologie i pedagogika

Získáš znalosti z pedagogiky, psychologie, zdravotní nauky a pečovatelství. Porozumíš lidskému chování a potřebám, osvojíš si způsoby jak klienty podpořit a motivovat.

Komplexní péče

Naučíš se zpracovat podklady pro plány sociální pomoci a vést evidenci sociálně potřebných občanů. Zvládneš efektivně komunikovat s různými typy klientů a budeš jim umět poradit s jejich životní situací.

Studuj na VŠ či VOŠ

Práci už budeš mít pravděpodobně domluvenou během školy. Navíc můžeš jít po maturitě studovat na vysokou nebo vyšší odbornou školu.

Posouvej se

Posuneš se také jako osobnost – naučíš se přistupovat ke klientům bez předsudků a vyjádřit jim přiměřenou empatii, zlepšíš své komunikační dovednosti a osvojíš si profesní etiku.

Právní základy

Zorientuješ se v systému a předpisech o poskytování sociálních dávek – naučíš se je vyměřovat, vypočítávat, rozhodovat o jejich navýšení či odnětí.

Práce, která má smyl

Budeš pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují. Tvá práce bude mít opravdový smysl, který jinde nenajdeš.

Relaxuj uměním

Baví tě umění a chceš si osvojit různé výtvarné techniky, které můžeš využít při práci s klienty? Ateliéry jsou otevřeny všem našim studentům v rámci kroužků. Přijď se inspirovat.

Staň se chůvou

Po maturitě si můžeš zažádat o vázanou živnost Péče o dítě do tří let věku – během vysoké si tak můžeš přivydělávat třeba jako chůva.

Sociálně správní činnost

Osvojíš si především znalosti potřebné k administrativě a managementu v sociálních službách. Zorientuješ se v systému poskytování sociálních dávek. Kromě toho zvládneš poskytnout přímou péči klientům a pomoci jim s každodenním fungováním. Tohle zaměření ti sedne, pokud tě více baví administrativa a v budoucnu se vidíš spíš v teple kanceláře.

Podívej se na předměty
Image
Image

Pečovatelská činnost

Naučíš se zabezpečit nezbytnou péči o dětské i dospělé klienty – od udržování životosprávy až po podporu v jejich zájmech a koníčcích. Zvládneš s klienty provádět jednoduché rehabilitační cviky a připravit jim denní program. Zjistíš, jak komunikovat s úřady i jak zvládat administrativu. Pokud tě láká hlavně osobní práce s klientem, je to zaměření pro tebe.

Podívej se na předměty
A co po škole?

Kde se uplatníš?

Uplatníš se jako pracovník v sociálních službách v různých ambulantních a pobytových zařízeních či přímo v terénních službách. Potřebovat tě budou v domovech pro seniory nebo pro osoby se zdravotním postižením, v denních stacionářích, v pečovatelských i asistenčních službách nebo ve službách pro rodiny s dětmi. Práci si snadno domluvíš dřív, než ukončíš školu.

Navíc můžeš jít po maturitě studovat na vysokou nebo vyšší odbornou školu, hlavně na sociální, pedagogické nebo zdravotnické obory.

Image
Image
Image
Image
Image
Přečti si zkušenosti těch nejpovolanějších

Co o nás říkají absolventi?

Image

Chiara Di Teodoro

Studentka oboru Sociální činnost

Na naší škole se mi moc líbí. Moc jsem nevěděla, co od této školy a hlavně od svého oboru očekávat. Překvapil mě přístup učitelů, kteří se k nám vždy snaží přistupovat individuálně a komunikovat s námi. Velmi mě zaujaly předměty našeho oboru sociální činnosti. Naučila jsem se mnoho zajímavých věcí a měla možnost vyzkoušet si různé praxe, nebo se v rámci exkurzí podívat do různých zařízení. Nikdy předtím jsem takhle s lidmi nepracovala a myslím, že jsem se v tomto oboru našla. Vím, že bych pak chtěla pokračovat ve studiu této sociální oblasti. Celková atmosféra školy se mi líbí, je tu příjemné prostředí a ráda sem chodím.

Image

Barbora Těšínská

Studentka oboru Sociální činnost

Akademie je umístěna v krásném prostředí města. Má školu, domov mládeže i jídelnu v jednom, což je neskutečnou výhodou. Obzvlášť v zimě. Tento obor mě opravdu baví, jelikož se zaměřuje na všechny sociální skupiny. Na pedagogické škole by moje vzdělávání směřovalo převážně k dětem. A na vysokou školu pedagogickou mohu jít i z tohoto oboru, takže mohu dále pokračovat v tom, co jsem vždy chtěla. Jestli si na této škole opravdu něčeho vážím, tak jsou to učitelé. V našem oboru jsou všichni učitelé velmi empatičtí a vždy dokáží pomoct a poradit. Nechá se s nimi na všem domluvit a výuka je prostě fajn.

Image

Michal Hájek

Absolvent oboru Ošetřovatel, Sociální činnost a VOŠ, student JAMU, edukátor, marketing manager a podnikatel

Akademie je svoboda! Co si víc přát než školu, která vás bude respektovat a bude vám fandit. Nikdy jsem nebyl typický student. Měl jsem i své projekty, kterým jsem se věnoval, a škola mi v tom nikdy nebránila. Ba naopak. Snažila se mi co nejvíce vyhovět. Na Akademii jsem studovat celkem osm let. Nejprve učební obor ošetřovatel, dále jsem získal vzdělání v maturitním oboru sociální činnost a své působení na škole jsem úspěšně zakončil v roce 2023 absolutoriem na VOŠ. Škola mi dala i vzala mnohé, ale více mi spíše dala. Studium pro mě bylo náročné. Když máte správný mindset, zvládnete i to, v čem vás ostatní podceňují. A to je právě ten důvod, proč budu na Akademii vždy vzpomínat jen v tom nejlepším.

Image

Šarlota Vaňkátová

Absolventka oboru Sociální činnost, pracovník v sociálních službách Domov Věž

Na Akademii ve Světlé se mi moc líbilo. Příjemní učitelé, zajímavé předměty, skvělí spolužáci. Po maturitě jsem se dostala na VŠP Jihlava na obor sociálně zdravotní pracovník. Nástup se ale nekonal, jelikož jsem šla na rodičovskou dovolenou. Po dvou rodičovských, bez praxe jsem sháněla půl roku jakoukoliv práci v různých oborech. Vždy neúspěšně. Pak jsem ale, díky doporučení paní učitelky Kubínové ze střední školy, sehnala práci v mém oboru jako asistentka sociálního pracovníka v Domově se zvláštním režimem ve Věži. Práce je to různorodá, klienty domova jsou schizofrenici. Jsem za ni moc vděčná, dělám, co mě baví, a těším se každý den do práce.

Image

Bc. Alena Velechovská

Absolventka oboru Sociální činnost, zástupkyně vedoucí Centra primární prevence Spektrum Žďár nad Sázavou

Na Akademii jsem studovala obor sociálně správní činnost, který jsem úspěšně ukončila maturitou,  a po škole začala pracovat ve Spektru na „Káčku“, jak se tomu slangově říkalo a říká mezi klienty i kolegy. Je to služba, která pomáhá lidem, kterým se návykové látky dostaly do života. Studium na Akademii mi dalo základy, díky kterým jsem se dostala na vysokou školu v Praze na obor Adiktologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Dnes už můžu říct, že škola není jen o známkách, ale o tom vydržet a nevzdávat se. Všechno dělají jen lidé, a když chceš a zabereš, zvládneš to taky! Ať se vám daří ve studiu, jste na správné škole!

Image

Lukáš Burda

Absolvent oboru Sociální činnost, student VŠ

Sociálně správní činnost mě skvěle připravila pro práci v sociální sféře, a to zejména v oblasti spojené se sociální administrativou. Aktuálně se tak mohu díky informacím získaným při studiu uplatňovat a podílet na rozvoji Centra Seňorina, z. s., které pomáhá v péči o seniory s Alzheimerem či jiným typem demence. Získané informace se mi také skvěle hodí při studiu na vysoké škole. Během studia na této škole jsem však získal i velkou řadu zkušeností, přátel, zážitků a vzpomínek, které si s sebou nesu do dalšího života.

    Chceš studovat Sociální činnost?

    Podívej se, co pro to musíš udělat. 

    Zjisti jak na přijímačky