Image

Keramika a porcelán

4letý maturitní obor

Baví tě kreslení, modelování a možná už máš za sebou práci na hrnčířském kruhu? Láká tě pracovat s keramikou víc a realizovat své nápady? Chceš studovat na vysoké umělecké škole? Tenhle obor ti k tomu dá příležitost.

Naučíš se tvořit vlastní výrobky z keramiky a porcelánu od první skici až po nanesení finální glazury. Zvládneš pracovat s keramickou pecí, lisem, ale také s 3D tiskem a 3D skenerem. Svoje produkty si nafotíš v ateliéru a v grafických programech sestavíš své portfolio. Kromě toho dostaneš spoustu prostoru na výtvarnou přípravu, díky které pro tebe budou přijímačky i studium na vysoké umělecké škole hračka.


Jak probíhají přijímačky

Podívej se na předměty

KÓD OBORU
82–41-M/12

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední odborné vzdělání s maturitou

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
4 roky

FORMA STUDIA
Denní

POČET PŘIJÍMANÝCH UCHAZEČŮ
4

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POVINNÁ LÉKAŘSKÁ PROHLÍDKA
Ano

Přečti si důvody

Proč si vybrat tento obor?

Tiskni v 3D

Ovládneš 3D tisk – a to nejen z plastů, ale také z keramických materiálů. Kromě toho se naučíš pracovat s 3D skenerem.

Moderní návrhy

Návrhy nebudeš kreslit jen na papír. V grafických programech jako je Spaceclaim nebo Rhino3D zvládneš vytvořit 3D model a vizualizaci.

Tradiční tvorba

Ovládneš hrnčířský kruh, naučíš se vytvářet formy a seznámíš se s různými technikami výpalu keramických výrobků. 

Výtvarná příprava

Osvojíš si základy kreslení a modelování. To je nezbytný základ pro tvou práci, ze kterého budeš vycházet.

Komplexní studium

Naučíš se ovládat keramické stroje a nářadí – od nakládky a vykládky keramického zboží až po nastavení pecí, lisů, keramických kruhů a jiných keramických zařízení.

Ukaž co v tobě je

Se svou tvorbou se můžeš dostat na výstavy jako je Czech Design Week nebo se účastnit soutěží.

Pokračuj na VŠ

Dostaneš spoustu prostoru na výtvarnou přípravu, která tě skvěle připraví na přijímačky i studium na vysoké umělecké škole.

Neomezená kreativita

Vytvoříš vlastní keramické výrobky – od rešerše a tvorby návrhu, přes přípravu keramické hmoty až po finální produkt.

Grafika nejen v Photoshopu

Naučíš se pracovat v programech Adobe Ilustrator, InDesign a Photoshop. Zvládneš tak snadno vytvořit plakát k tvojí výstavě nebo sestavit portfolio tvé tvorby.
A co po škole?

Kde se uplatníš?

Obor tě především připraví ke studiu na vysoké umělecké škole. Naši absolventi studují například pražskou UMPRUM nebo Fakultu designu a umění v Plzni.

Pokud se rozhodneš ve studiu nepokračovat, můžeš navrhovat a vyrábět užitkovou a dekorativní keramiku, a to jak na volné noze, tak v designerských studiích.

Image
Image
Image
Image
Image

Přečti si zkušenosti těch nejpovolanějších

Co o nás říkají absolventi?

Image

Jiří Trojan

Absolvent oboru Umělecký keramik

Po absolvování oborů instalatérství (na jiné škole) a umělecké kovářství jsem se rozhodl, že si rozšířím obzory ještě studiem oboru Umělecký keramik. Ve třetím ročníku jsem byl nominován na cenu za řemeslo v rámci školní výstavy Bienále 2022. V průběhu studia jsem získal zkušenosti s vedením kroužků pro děti a poté i kurzu pro dospělé. Nyní se připravuji na pracovní pozici lektora keramických kroužků ve Středisku volného času v Humpolci. Těší mě, že mohu zůstat u řemesla a věnovat se i nadále své autorské tvorbě.

Image

Petr Kubín

Pracovník ve specializované firmě, Absolvent oboru Umělecký keramik

Vystudoval jsem obor Umělecký keramik, kde jsem se zabýval převážně točením na hrnčířském kruhu. V rámci studia jsem se účastnil také Točířské soutěže v Bechyni. Práce s keramikou mi přirostla k srdci, a proto jsem se pokusil zůstat v oboru. Momentálně pracuji pro firmu LAUFEN CZ ve Znojmě, která se zabývá výrobou koupelnového vybavení v celosvětovém měřítku. Mojí pracovní náplní je obsluha tunelové pece a glazovacích robotů.

Image

Lumír Wölfli

Zlatník pracující ve svém soukromém zlatnickém ateliéru, Absolvent oboru Zlatník a klenotník

V 36 letech jsem se vyučil na Akademii ve Světlé nad Sázavou v oboru Zlatník a klenotník. Veškeré znalosti, které jsem navnímal, nadále rozšiřuji se ženou, se kterou vlastníme prosperující zlatnickou dílnu. Na škole byli všichni velmi přátelští a tolerantní k mému individuálnímu studiu, které jsem zakončil s vyznamenáním. Zlatnické řemeslo mě nejen baví, ale i naplňuje, a to je má životní výhra.

Image

Daniil Neskromniy

Umělec/zlatník tvořící pod vlastní značkou, Absolvent oboru Zlatnictví a stříbrnictví

Akademie Světlá mě naučila základy výroby a navrhování šperků. Díky pozornému přístupu učitelů, rozmanitým možnostem práce v různých dílnách s různými materiály a bohatému programu jsem našel svůj styl a směr ve šperkařství. Po absolvování Akademie jsem odjel na bakalářské studium šperku do Itálie a v současné době studuji magisterské studium šperku v Německu a mám vlastní šperkařskou značku.

Image

Ondřej Navrátil

Student pražské AVU, Absolvent oboru Kovářství a zámečnictví

Co se týče tvůrčí činnosti, mám velmi rozvětvené pole zájmů. Světelská akademie tedy byla vodou na můj mlýn pro svou širokou paletu uměleckých oborů. Po zdárném zakončení uměleckého kováře s maturitou jsem podstoupil intenzivní přípravu v sochařských ateliérech. A bylo to dobré.

Image

Sofia Antonevich

Studentka VŠ, Absolventka oboru Zlatnictví a stříbrnictví

Celý život jsem žila ve dvou světech - jazyky po mamince a obrábění kovů po tatínkovi. Na SŠ jsem nastoupila, abych se sblížila s tátou, který o mně snil jako o zlatnici. Po ukončení studia mě život přivedl na VŠ, přesněji k jazykům. Stále ale dělám i s tátou, který mi umožnil přístup k váženým zakázkám i přes vzdálenost, která nás dělí, a proto neztrácím znalosti ze SŠ. V budoucnu plánují mít soukromý útulný koutek, kde budu i nadále tvořit nejen jako zlatnice, ale i jako designér kovových výrobků, protože umění je důležitá část mě a mého života.

Image

Tomáš Nosek

Umělecký kovář a výrobce seker, Absolvent oboru Kovářství a zámečnictví

Akademie Světlá  mi dala prostor pro seberealizaci. Netlačila na mně tvrdými pravidly, ale nechala mně si najít vlastní styl v umění a řemesle. Díky Akademii jsem navštívil zahraničí, poznal mnoho úspěšných mistrů řemesla a získal praxi a jejich pohled na řemeslo. Mistři a učitelé pro mě byli nejen inspirací, ale i dobrými přáteli.  Nyní spolupracuji se světoznámou gildou řemeslníků a mé nástroje a umělecká díla posílám do celého světa. 

    Chceš studovat Keramiku a porcelán?

    Podívej se, co pro to musíš udělat. 

    Zjisti jak na přijímačky