Image

Design skla

4letý maturitní obor

Fascinuje tě křehkost skla a chceš se s ním naučit pracovat? Láká tě výroba vlastních váz, sklenic a skleněných uměleckých děl? Na tomto oboru můžeš dát svým nápadům tvar a ukázat je světu.

Naučíš se navrhnout a realizovat produkty ze skla, od těch jednodušších po náročné designerské kousky. Osvojíš si různé sklářské technologie – od řezání a broušení skla, přes jeho malování, až po foukání skla na školní huti. Kromě toho dostaneš spoustu prostoru na výtvarnou přípravu, díky které pro tebe budou přijímačky i studium na vysoké umělecké škole hračka.


Jak probíhají přijímačky

Podívej se na předměty

KÓD OBORU
82–41-M/13

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Výtvarné zpracování skla a světelných objektů

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední odborné vzdělání s maturitou

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
4 roky

FORMA STUDIA
Denní

POČET PŘIJÍMANÝCH UCHAZEČŮ
4

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POVINNÁ LÉKAŘSKÁ PROHLÍDKA
Ano

Přečti si důvody

Proč si vybrat tento obor?

Praktické studium

Seznámíš se s různými sklářskými technologiemi jako je řezání, broušení, malování, pískování, lehání nebo foukání skla.

Výtvarná příprava

Osvojíš si základy kreslení a modelování. To je nezbytný základ pro tvou práci, ze kterého budeš vycházet.

Rozvoj tvých schopností

Naučíš se navrhnout a realizovat produkty ze skla, od těch jednodušších po náročné designerské kousky.

Příprava na VŠ

Dostaneš spoustu prostoru na výtvarnou přípravu, která tě skvěle připraví na přijímačky i studium na vysoké umělecké škole.

Unikátní materiál

Osvojíš si práci s jedinečným materiálem, který je v designu pro svou čistotu a transparentnost nadčasový.

Klauzurní zkoušky

Jednou za půl roku tě čeká klauzurní zkouška, kde můžeš sledovat svůj posun. Navíc už budeš na vysoké vědět, co tě čeká.

Odborné exkurze

Čekají tě pravidelné odborné exkurze do galerií i malých autorských designových dílen a studií.

Ukaž co v tobě je

Se svou tvorbou se můžeš dostat na výstavy jako je Czech Design Week nebo se účastnit soutěží.

Profesionální vybavení

Své nápady budeš realizovat ve sklářské huti, kterou máme přímo ve škole.
A co po škole?

Kde se uplatníš?

Tenhle obor tě především připraví na přijímačky a studium na vysoké umělecké škole. A kdyby se ti nechtělo dál studovat, uplatnění najdeš v průmyslové nebo uměleckoprůmyslové sklářské výrobě – především jako designér, výtvarník a realizátor náročných výrobků.

Image
Image
Image
Image
Image
Přečti si zkušenosti těch nejpovolanějších

Co o nás říkají absolventi?

Image

Klára Čochnářová

Absolventka oboru Uměleckořemeslné zpracování skla – malba skla, Manager centra únikových her
Malbu, kresbu a vytváření různých věcí jsem milovala už od dětství. Díky studiu Malby skla jsem se mohla realizovat. Pomohlo mi to získat mnoho zkušeností a znalostí nejen v oboru skla, ale také objevit velké zalíbení v umění a jeho dějinách. Mistři a pedagogové na této škole mě mnohé naučili a pomohli mi využít zastaralých technik v "moderním" pojetí. Sklu se stále věnuji, byť jen koníčkem, a vždy si na práci s ním najdu čas. Tato škola mi dala do života mnoho cenných zkušeností a přátelství na celý život.
Image

Zuzana Prášková

Absolventka oborů Uměleckořemeslné zpracování skla a VOŠ - Řízení sklářské a keramické výroby
Sklo mě vždy fascinovalo, takže má volba školy byla víceméně jasná. Ale až tady jsem zjistila, jak opravdu zajímavý a mimořádný materiál sklo je, a překvapilo mě, kolik možností mám při jeho zkrášlování a zušlechťování. Nestačila mi pouze malba skla, ale bavilo mě si postupně vyzkoušet i další techniky zušlechťování, jako je třeba broušení a pískování skla nebo vitráž. Škola je výjimečná v tom, že díky nepřeberné nabídce dalších oborů je zde i možnost kombinace s jinými materiály, jako je například kámen či dřevo, ale i jiné. Na škole jsem také vystudovala VOŠ v oboru Řízení sklářské a keramické výroby, což prohloubilo mé vědomosti a zároveň tak i rozšířilo mé možnosti při hledání zaměstnání na trhu práce.
Image

MgA. Karel Jankovský

Absolvent oboru Výtvarné zpracování skla, Designer
Už jako malý kluk jsem byl velmi kreativní. Navštěvoval jsem nejrůznější kroužky a má potřeba neustálého tvoření mě po základní škole dovedla na Akademii. Během studia jsem se naučil, jak přistupovat k navrhování, respektovat materiály, technologie a v neposlední řadě mě škola připravila po výtvarné stránce na přijímačky na VŠ, a to především díky hodinám kresby a modelování, na které škola klade velký důraz, stejně tak jako na praktickou výuku. Škola mi také umožnila absolvovat jednoměsíční stáž ve Vídni na Wiener Kunstschule. Po maturitě jsem zamířil do Prahy na ČVUT, konkrétně na obor Průmyslový design na fakultě architektury. 
Image

Radim Opletal, Matyáš Mudroň a Matyáš Kopecký

Absolventi oboru Hutní tvarování skla

Studium na této škole nám dalo opravdu mnoho zkušeností v našem oboru. Díky získání výučního listu i maturitě, které tato škola umožňuje, máme teď mnoho možností se dále rozvíjet ve sklářském průmyslu.

Image

Daniela Milotová

Absolventka oboru Uměleckořemeslné zpracování skla – broušení a rytí skla
Broušení skla mě vždy velmi fascinovalo a díky škole ve Světlé nad Sázavou jsem si svůj sen mohla vyplnit. Velkou inspirací mi byli mistři tohoto řemesla a po vystudování čtyřletého oboru jsem navázala studium na VOŠ. Na studentská léta stále ráda vzpomínám a toto místo pro mě bude vždy tzv. "srdcovka".
Image

Lucie Oravcová

Absolventka oboru Výrobce a zušlechťovatel skla – brusič skla
Na školu Akademie Světlá nad Sázavou mě přivedla mamka. Pracuje od vyučení doma jako brusička skla. Práce se mi moc líbila, a tak jsem se řemeslu vyučila. Po škole jsem zůstala pracovat s mamkou jako OSVČ. Broušení mě bavilo, ale bohužel mě vítr zavál do nedalekého města, kde teď pracuji jako prodavačka v drogerii Rossmann. Ale doufám, že se k řemeslu jednou vrátím.
Image

Marie Benešová

Čerstvá absolventka oboru Výrobce a zušlechťovatel skla – malíř skla
Vždy jsem byla student, který nevěděl úplně přesně, co by po škole chtěl vlastně dělat, a nemohla jsem najít místo, kam bych zapadla a cítila se „jako doma". Akademie ve Světlé nad Sázavou mi dala druhý domov a velice přátelské zázemí, vlastně druhou rodinu. A obor malíř skla byl dle mého názoru tou nejlepší volbou, kterou jsem mohla udělat. Konečně jsem našla zaměření, které jsem si doslova zamilovala. Díky práci s dětmi při reprezentaci školy jsem se rozhodla pokračovat dál ve studiu se zaměřením na pedagogiku a právě díky Akademii jsem našla směr, kterým se chci dále ubírat. Děkuji, Akademie.
Image

BcA. Yana Vassilyeva

Absolventka oboru Výtvarné zpracování skla, content creator a studentka ČZU

Již od mala jsem se věnovala umění a bylo mi jasné, že střední škola, na kterou půjdu, bude umělecká. Když mi bylo 16 let, přestěhovala jsem se do Světlé nad Sázavou a nastoupila do 1. ročníku na obor Výtvarné zpracování skla. Během studia jsem získala spoustu zkušeností ve svém oboru, také jsem měla skvělou možnost zúčastnit se mezinárodního sympozia v Novém Boru IGS. Po dokončení Akademie jsem nastoupila na Západočeskou univerzitu v Plzni na obor Keramika a porcelán. Nyní studuji magisterský obor environmentální modelování  na ČZU. 

    Chceš studovat Design skla?

    Podívej se, co pro to musíš udělat. 

    Zjisti jak na přijímačky