Image

Kamenosochařství

4letý maturitní obor

Baví tě tvořit a láká tě práce s kamenem? Chceš umět zhmotnit své vize a vytvářet sochy, které budou zdobit veřejný prostor? Na tomhle oboru se naučíš zpracovat kámen ručně i za pomoci strojů. Osvojíš si základy kreslení a modelování. Zjistíš, jak vytvořit sochu – od počátečního návrhu, přes opracování kamene až po samotné vysekávání a dokončení.

Zvládneš také modelování a odlévání do sádry a seznámíš se s technikami restaurování a konzervování kamenných děl. Navíc můžeš ve třeťáku získat výuční list, se kterým si později můžeš založit řemeslnou živnost.


Jak probíhají přijímačky

Podívej se na předměty

KÓD OBORU
82-51-L/04

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Uměleckořemeslné zpracování kamene a keramiky

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední odborné vzdělání s maturitou a výučním listem

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
4 roky

FORMA STUDIA
Denní

POČET PŘIJÍMANÝCH UCHAZEČŮ
4

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POVINNÁ LÉKAŘSKÁ PROHLÍDKA
Ano

Přečti si důvody

Proč si vybrat tento obor?

Komplexní studium

Naučíš se opracovat kamenické výrobky na požadované rozměry a tvary ručně i za pomoci strojů. Ovládneš frézování a soustružení, broušení, leštění, štípání i řezání.

Kreativní příprava

Osvojíš si základy kreslení a modelování. To je nezbytný základ pro tvou práci, ze kterého budeš vycházet.

Jisté uplatnění

S tímhle oborem se o uplatnění bát nemusíš – šikovných kamenosochařů je u nás málo a firmy je potřebují.

Vytvářej umělecká díla

Naučíš se zhotovit vlastní sochu – od návrhu, přes přípravu a úpravu materiálu až po samotné vytesání a úpravu povrchu. Tvoje dílo bude mít trvalou hodnotu.

Řidičák na ještěrku

Získáš řidičák na vysokozdvižný vozík – ten ti pomůže při manipulaci s kamennými bloky.

Práce v kolektivu

Při realizaci tvých projektů můžeš spolupracovat s ostatními obory – třeba s kováři či truhláři. Kreativitě se meze nekladou.

Výuční list

Ve třeťáku můžeš získat výuční list – s tím si po škole snadno založíš řemeslnou živnost a můžeš tvořit na volné noze.

Zkušenosti z praxe

Praxe tě čeká nejen na dílnách ve škole, ale také u firem v okolí. Dostaneš se do reálného provozu a získáš další zkušenosti.

Finanční odměna

V průběhu studia se budeš podílet na veřejných zakázkách, za které dostaneš finanční odměnu.

A když ti to půjde, můžeš za své studijní výsledky získat motivačního stipendium.

A co po škole?

Kde se uplatníš?

Se všemi získanými dovednostmi a znalostmi budeš mít po maturitě široké možnosti uplatnění. Práci najdeš třeba v kamenictvích, kamenosochařských dílnách, také jako restaurátor či štukatér. Můžeš samostatně podnikat a tvořit sochy na zakázku nebo vyrábět rekvizity do reklam a filmů. A pokud se rozhodneš ve studiu pokračovat, s maturitou v kapse máš otevřené dveře na uměleckou vysokou školu.

Image
Image
Image
Image
Image
Přečti si zkušenosti těch nejpovolanějších

Co o nás říkají absolventi?

Image

Kryštof Karen

Absolvent oboru Kamenosochařství, podnikatel
Po studiu jsem se dostal ke spolupráci na zakázkách, jako například restaurování Vily Tugendhat v Brně. Později jsem se sochařem Ivanem Hamáčkem spolupracoval na replice sousoší sv. Vincence na Karlův most. Od roku 2018 provozuji svou firmu na pískování a povrchovou úpravu materiálů. Nyní pracuji na otevření vlastního kamenictví se zaměřením jak na klasickou kamenickou výrobu, tak i na kamenosochařinu a restaurování. Do budoucna bych rád vybíral nové spolupracovníky právě mezi absolventy Akademie, která jejich studentům zajišťuje výborné zázemí a kvalitní profesory.
Image

Milan Mixa

Absolvent oboru Kamenosochařství, řemeslník OSVČ

Obrovská škála možností na této škole mi výrazně pomohla najit obor, kterým se vydat. Vyzkoušel jsem si 3 obory, ale sochařina mě nadchla nejvíce. Díky maturitě v tomto oboru jsem si mohl založit řemeslnou živnost, která mě doufám bude živit po celý život. Jsem si jistý, že práce s kamenem jen tak neskončí. Krásná a velice trvanlivá věc, ten kámen.

Image

Zuzana Boucníková

Absolventka oboru Kamenosochařství

Umění mě vždy bavilo, a tak jsem vystudovala hned několik oborů včetně keramiky, kameníka a kovářství. Ale sochařina mě chytla nejvíc, tím, jak se pod rukama mění kámen v sochu. Pravidelně se už 10. rokem účastním sympozia v Lednici, kde vytvářím sochy z písku s M. Olšiakem. Mám za sebou účast i na zahraničních sympoziích, kde největší bylo Sand city v Portugalsku.

    Chceš se stát Kamenosochařem?

    Podívej se, co pro to musíš udělat. 

    Zjisti jak na přijímačky