V sále Historické budovy Národního muzea své práce představili veřejnosti prostřednictvím komentovaných prohlídek
Aby naši žáci zažili úspěch v tom, co je baví a naplňuje, a také rozvíjeli svou osobnost, navštěvujeme s nimi během školního roku nejen různé exkurze a výstavy, ale zapojujeme se i do dalších zajímavých projektů a soutěží. Na konci minulého školního roku jsme vás informovali o jednom z nich, konkrétně spolupráci mezi naší školou a Národním muzeem v Praze. Od 22. září 2023 do 29. února 2024 probíhala v Národním muzeu výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla, která pojednávala o paleolitickém umění a v rámci které byl vystaven například i originál Věstonické venuše. Naše spolupráce spočívala v absolvování komentované prohlídky v prostorách výstavy a následné výrobě šperků u nás v dílnách a ateliérech naší školy. Zlatníci se pro vlastní tvorbu museli inspirovat pravěkým uměním a vytvořit šperk inspirovaný exponátem z výstavy nebo autorský šperk, který bude zhotoven pouze z materiálů, které byly v období paleolitu dostupné. Ve zlatnické dílně tedy netradičně pracovali nejen s kovem, ale například s kostí, jílem, lidskými vlasy, hliníkovými komponenty, 3D tiskem nebo surovým nebroušeným kamenem.
A právě nyní, v sobotu 9. listopadu 2024, čekal žáky poslední bod spolupráce. Muzeum ve své historické budově uspořádalo Mezinárodní den archeologie – celodenní program s archeology Národního muzea. Jedním z bodů programu byla právě výstava šperků inspirovaných paleolitickým uměním. Návštěvníci muzea mohli prožít komentovanou prohlídku šperků přímo s autory – našimi zlatníky.
Ráda bych touto cestou pochválila žáky za profesionální přístup. Při komentovaných prohlídkách rozmlouvali s návštěvníky výstavy, dokázali je nadchnout pro řemeslo a umění i zodpovídat nejrůznější doplňující otázky. Jmenovitě se projektu zúčastnili žáci čtvrtého ročníku oboru Zlatnictví a design šperků: Adéla Křížová, Lucie Jelínková, Jan Boháček, Irena Tomanová, Natálie Součková a František Roubal. Všem z nich patří náš upřímný obdiv. Díky jejich vzorné prezentaci školy nám muzeum nabídlo spolupráci i do budoucích let. Těšíme se tedy na výrobky inspirované dalšími významnými epochami světových dějin.
Autorka článku Bc. Eliška Havránková, DiS.