Dne 12. března 2025 se žáci truhlářských oborů druhých a třetích ročníků zúčastnili dřevořezbářského workshopu konaného v školní truhlářské dílně pod vedením řezbářského mistra Jana Vinckera a jeho kolegy pana Jaroslava Maňáka.
Řezbářství se v rodině Vinckerů dědí z otce na syna. Jan začal s řezáním do dřeva v sedmi letech, profesionálně se řezbářství začal věnovat až po vojenské službě. Jeho umělecká činnost je velmi různorodá a rozsáhlá. Po otci pokračuje ve výrobě figurek a doplňků betlémů. Vyrábí betlémy malé, pak hlavně střední s postavičkami zhruba 15 cm velkými, ale i velké v životní velikosti. Tím jeho činnost zdaleka nekončí, vyrábí řezbované součásti interiérů, jako je různý nábytek, schodiště apod., věnuje se i reliéfní a figurální tvorbě. Za vše mluví jeho betlém v Anglii v jedné ze tří kaplí Hampton Court Palace. Je v majetku britské královské rodiny, dokonce před ním měla svůj novoroční projev královna Alžběta II.
Jan Vincker je vlastníkem firmy a obchodu Řezbářství V + V se sídlem v Teplicích
nad Bečvou, vystavuje ve vlastní galerii, zajišťuje pro umělecké školy řezbářské workshopy, vede prázdninové školy řezbářství, účastní se řemeslných trhů a dalších podobných akcí. S jeho rozsáhlou tvorbou je možno se seznámit na webových stránkách www.rezbarstvi-v.cz a www.galerie-vincker.com.
„V řezbářství musí člověk dotáhnout všechno do detailů, musí umět uspořádat proporce tak, aby odpovídaly realitě,“ říká mistr.
Pan Jaroslav Maňák se také pohybuje v oblasti truhlářství a řezbářství, panu Vinckerovi pomáhá s organizací akcí a realizací projektů. Pro naši školu si oba pánové připravili projekt, kdy po předvedení a zaučení zájemců je možno za finanční odměnu vyrábět betlémové figurky. V rámci výuky toto není možné, ale vážný zájemce se může do projektu zapojit. Řezbáři z Teplic nad Bečvou by dodávali materiál v podobě dřevěných hranolků a šablony k jednotlivým figurkám. Výroba figurky spočívá v několika krocích a zájemce by nemusel dělat všechny. V prvním kroku se předkreslí figurka podle šablon na materiál a zhruba
se ořeže na pásové pile. Dále následuje hrubá řezba a poslední fází je jemná řezba s propracováním detailů a konečnou povrchovou úpravou.
Tento projekt je zcela dobrovolný a umožní případným zájemcům se zdokonalit v řezbářském řemesle a ještě za to být odměněn. Je to jistě dobrá příležitost a inspirace pro začínající truhláře a řezbáře. Po workshopu žáci pod vedením učitelů dne 9. 4. 2025 ještě navštívili řezbáře v Teplicích nad Bečvou, o tom více v samostatné reportáži.
Ing. Martin Lukeš