Naši výtvarníci na exkurzi po regionu
Dne 11. září, za slunného dne jsme se spolu se studentkami oboru Kamenosochařství se zaměřením na architekturu staveb v zahradách a parcích vydaly prozkoumat nové realizace v okolních městech.
Naší první zastávkou byl Humpolec, kde jsme navštívily park Stromovka, který byl dokončen v roce 2019 (autor projektu: Atelier Partero s.r.o., OK PLAN ARCHITECTS s.r.o.). Tento městský park nabízí dětské hřiště, kavárnu a rozsáhlou pobytovou louku. Prošel kompletní revitalizací a v roce 2021 získal ocenění Park roku.
Z parku jsme se přesunuly do nedaleké Galerie Osmička, kde jsme si prohlédly výstavu věnovanou malíři Janu Zrzavému. V okolí galerie jsou také zajímavě řešené venkovní plochy s výsadbami trvalek. Cestou na autobus do Havlíčkova Brodu jsme si všimly i výsadeb v ulici Husova a před kulturním domem Mikádo.
Dalším cílem naší cesty byl Havlíčkův Brod, kde jsme zavítaly do parku Budoucnost. Cestou jsme prošly kolem Krajské knihovny Vysočiny, která se pyšní zelenými fasádami. Park Budoucnost je hlavní centrální park města, který spojuje centrum s okolní krajinou (oblast Vlkovsko). Revitalizaci parku vedl zahradní architekt Zdeněk Sendler a dosud byly dokončeny dvě etapy. První zahrnuje území v těsné blízkosti historického centra, které slouží jako hlavní vstup do parku. Součástí této revitalizace byla stavba kavárny se zázemím, instalace herních prvků, úpravy kolem rybníčku Očko, mola na rybníku Hastrman a mnoho dalších prvků.
Poslední zastávkou bylo Smetanovo náměstí, které v posledních letech prošlo významnou proměnou. Náměstí je velký otevřený prostor, jenž vznikl po asanaci historické zástavby na konci 70. let minulého století. Rekonstrukce náměstí proběhla v roce 2018 a zahrnovala obnovu centrálního parku i rekonstrukci zpevněných ploch v jeho okolí. Park tvoří jasně vymezená zelená obdélníková plocha, kterou protínají diagonály přirozených cest. Dominantním prvkem návrhu je voda, která pramení z historické studny a protéká celým územím.
Zeleň ve městech hraje klíčovou roli nejen z ekologického hlediska, ale i z pohledu kvality života a občanské sounáležitosti. Městská zeleň přináší mnoho výhod – zlepšuje životní prostředí a podporuje komunitní soudržnost. Naše výprava měla za cíl upozornit na tyto skutečnosti a prohloubit pochopení důležitosti tohoto oboru. Zvláštní pozornost jsme věnovaly použitým materiálům, metodám zpracování i technologiím, které jsou nedílnou součástí urbanistických projektů.
Zeleň ve městech nejenže zlepšuje kvalitu života obyvatel, ale také posiluje jejich vztah k místu, kde žijí. Investice do městské zeleně je tedy investicí do zdravější a soudržnější komunity.
A co vy, jaký je váš oblíbený park nebo zelená plocha ve vašem městě?