Proběhlo výroční jednání delegátů studentských parlamentů středních škol Kraje Vysočina
V úterý 8. října 2024 se v kongresovém sále Krajského úřadu Kraje Vysočina volilo nové předsednictvo Středoškolského parlamentu kraje. To je platforma, která umožňuje aktivním studentům v kraji spolupracovat na společných akcích a výměně zkušeností a v současné době zahrnuje víc jak polovinu škol kraje.
Za naši školu se setkání zúčastnili Matyáš Smolík a Květa Kosinová, studenti 3.G a zakládající členové Studentského parlamentu Akademie Světlá. Matyáš se na místě rozhodl, že se přihlásí mezi kandidáty na členy předsednictva. Sám k tomu říká: „Původně pitoreskní a spontánní myšlenka se však velmi rychle přetavila v reálnou touhu něco změnit – a i proto jsem se rozhodl kandidovat s posvěcením předsedkyně našeho parlamentu“.
Prvním bodem jednání byla volba předsedy. Matyáš měl jen krátký čas na to, aby představil sebe a svou vizi, přesto získal mezi přítomnými delegáty 20 hlasů a dostal se tak na druhé místo. Post předsedy obhájil Jakub Vrzal z Katolického gymnázia Třebíč. Následovala volba dvou místopředsedů. O tuto pozici mělo zájem 13 kandidátů. Volba byla dvoukolová, do druhého kola postoupili vždy dva zájemci s nejvyšším počtem hlasů. I tady byl Matyáš hodně úspěšný, protože postoupil do druhého kola v obou volbách. I když místo v předsednictvu nakonec nezískal, už jenom postup do vyššího kola je opravdu velkým úspěchem. Úspěch to je o to významnější, že se žádný ze světelských delegátů v předchozích letech aktivně neúčastnil zasedání a nyní Matyáš získal téměř třetinu všech odevzdaných hlasů.
„Vneslo to vítr a značný entuziasmus do práce nejenom na naší škole, ale i v celém kraji,“ odpovídá na výsledek Květa Kosinová, „zároveň jsme navázali úzkou spolupráci s dalšími samosprávami, z čehož srší o to větší radost.“ A jak to vnímá Matyáš? „Ač světelští studenti neobsadili ani jedno křeslo v předsednictvu, dokázali, že zastupují školu, která se posouvá mílovými kroky kupředu.“
Po zasloužené pauze bylo na programu jednání vytvoření zcela nových pracovních skupin kopírujících systém krajských výborů. Ty by měly v blízké budoucnosti navrhnout a připravit pilíře projektů parlamentu, na nichž budou studenti pracovat. Zatímco Matyášovou doménou jsou sociální témata a bezpečnost, Květa naopak exceluje v oblasti enviromentalismu a zdravotnictví; oba se tedy ujali neformální vůdčí role a stali se mluvčími svých pracovních skupin; ostatním delegátům referovali o tématech projednávaných v jejich pracovních skupinách. O formálních vedoucích se avšak bude hlasovat na nejbližší schůzi, tj. 18. prosince, kde teprve samotní zástupci rozhodnou, kdo bude jednat jménem jejich skupiny.
Autoři textu Mgr. Lenka Zadinová a studenti Květa Kosinová a Matyáš Smolík