Historické památky a Neviditelná výstava v Praze

Helena KotěrováAktuálně

Praha je kulturním místem, a tak není divu, že mnoho cest našich studentů vede právě tam. Dne 6. 11. 2024 se třída 1. SV vydala tentokrát do okolí Karlova náměstí. Ve své době bylo největším náměstím středověké Evropy. Založil ho roku 1348 Karel IV. Jako centrum Nového Města pražského a dlouho neslo název Dobytčí trh. Dnes je to příjemné místo s anglickým parkem uprostřed. Nedaleko se nachází Emauzský klášter, který byl prvním návštěvním místem naší cesty.

Cílem bylo žáky seznámit nejen s významnou památkou naší historie – vždyť klášter byl rovněž založen Karlem IV. a měl být živoucím památníkem slávy Českého království, ale i s principy gotické architektury a ustáleným plánem klášterů s jejich kostelem, křížovou chodbou, kapitulní síní, rajským dvorem a refektářem. Emauzský cyklus fresek v křížové chodbě představující dějiny lidské spásy je rovněž krásnou ukázkou vrcholné gotické malby.

Po prohlídce kláštera a významných památek na Karlově náměstí, jakými jsou Novoměstská radnice, kostel sv. Ignáce a další, se všichni přesunuli na Neviditelnou výstavu. Zde si studenty rozdělili do několika skupin a nevidoucí průvodci je provedli za naprosté tmy napodobeninami situací, které nevidoucí člověk běžně zažívá. Postupně si všichni zkusili, jaké je to se ve tmě pohybovat v bytě, na ulici i v lese, nakonec si mohli dát i malé občerstvení. Mnozí pochopili, jak je těžké pro nevidoucí žít v našem světě, kde se orientujeme právě nejvíce díky zraku, a celá exkurze tak získala i lidský rozměr. Cíl výpravy byl splněn a tak se všichni vydali zpět do Světlé nad Sázavou.

Autorka textu Mgr. Martina Janáková