1.E na exkurzi v Praze
Poslední týden před Vánoci jsme se s třídou 1.E, tedy se studenty sociální činnosti, vypravili do Prahy. Naše cesta měla dva cíle – návštěvu neziskové organizace Armády spásy a procházku vánoční Prahou.
Ze Světlé jsme vyrazili časně ráno a naše první kroky vedly do Armády Spásy. Je to nezisková organizace s dlouholetou tradicí. Armádu spásy založil v roce 1865 metodistický kazatel William Booth. Od chvíle, kdy se jako dospívající chlapec obrátil ke křesťanství, měl velký zájem o chudé a nevěřící lidi. V roce 1865 se setkal se skupinou křesťanů, kteří pořádali setkání ve Východním Londýně, což byla jedna z nejchudších čtvrtí města. Tak začala práce, která byla známá jako „Křesťanská misie“. V roce 1878 se zrodil název „Armáda spásy“. Hnutí si osvojilo vojenský způsob organizace, uniformy a terminologii a brzy se rozšířilo po celé Británii a pak do mnoha dalších zemí. Smyslem života Williama Bootha bylo pomoci těm nejubožejším lidem, kteří žili na ulici, utápěli se ve špíně, alkoholu a beznaději. Těmto lidem nabízel střechu nad hlavou (tzv. útulky), jídlo, hygienu a také duchovní rozměr života. Věděl, že nemůže „nabídnout jen čistou košili“, ale že pomoc musí být komplexní. Z toho vznikl slogan Armády spásy dodnes platný po celém světě: Soup, Soap, Salvation. Polévka, mýdlo a spasení. V Československu zahájila Armáda spásy svou práci v roce 1919. Kromě církevní činnosti provozovala domovy pro bezdomovce a jiné skupiny lidí na okraji společnosti. Poté, co přečkala obtížnou dobu okupace v letech 1939 až 1945, byla její činnost nejprve omezena a nakonec zcela ukončena komunistickým režimem a početná skupina jejích členů byla uvězněna. Krátce po revoluci v listopadu 1989 požádala skupina křesťanů Armádu spásy, aby zvážila obnovení práce. Tehdejší federální vláda měla také velký zájem o odborné a praktické zkušenosti Armády spásy s řešením problémů lidí bez domova. Armáda spásy v ČR byla zaregistrována MV ČR dne 17.5.1990 jako občanské sdružení. V září 2013 byla po splnění všech zákonných podmínek zaregistrována Ministerstvem kultury jako církev.
Hned první dojem, který jsme při vstupu do Armády spásy získali, byl velmi autentický. Vstoupili jsme vchodem pro klienty a zastavili se na recepci, vedle níž byla otevřená společenská místnost. Ta byla již plná lidí bez domova a naše návštěva vzbudila hodně pozornosti. Paní koordinátorka nás odvedla do další místnosti, kde nám popsala nabízené služby a jejich podmínky. Zaujalo nás, že Armáda spásy nenabízí pouze pobytové služby, jako je noclehárna a azylový dům, ale také denní centrum. Podmínkou využívání služeb je práce na zlepšení životní situace u klientů. Ti pravidelně navštěvují sociální pracovníky a sestavují plán kroků, které jim pomáhají posunout se v životě dál. Bez této spolupráce nemohou využívat služby organizace. Po přednášce jsme prošli celé zařízení, včetně noclehárny a azylového domu. Návštěva Armády spásy na studenty silně zapůsobila. Téměř všichni se shodli, že jim je klientů líto, ale že by se necítili na to s nimi pracovat. V dalších ročnících budou tuto cílovou skupinu probírat podrobněji a věřím, že si díky tomuto zážitku dokážou celou problematiku lépe představit.
Po návštěvě Armády spásy jsme se už všichni těšili na vánoční Prahu. Prošli jsme Václavské náměstí a dostali se na Staroměstské náměstí. Tam studenti dostali rozchod a užili si procházky Prahou a nakupování. Kolem čtvrté hodiny jsme odjížděli z Prahy plni zážitků a někteří ještě s posledními nakoupenými dárky. Těšíme se, že v druhém pololetí vyrazíme opět do dalších zajímavých organizací.
Autorka textu Mgr. Eva Vlčková