Aktivity jsou velmi různorodé, ale vždy prospěšné
Mladí lidé mají spoustu dobrých nápadů, energie a řada z nich také chuť pomáhat a smysluplně vyplnit svůj volný čas. Takovou možnost jim dává dobrovolnictví. Studenti světelské Akademie pomáhají v řadě institucí a účastní se mnoha akcí. Často toto zapojení probíhá velmi tiše a nenápadně, a proto nám dovolte tuto jejich záslužnou činnost ukázat a ocenit. Avšak předtím něco málo z teorie dobrovolnictví.
Dobrovolník je člověk, který věnuje část svého volného času, schopností, možností a energie veřejně prospěšné činnosti (především potřebné druhým lidem) bez nároku na finanční odměnu. V roce 2012 vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí zprávu o dobrovolnictví v sociálních službách, kde definuje dobrovolnictví jako formu lidské solidarity a sounáležitosti. Počátky tohoto lidského jednání sahají tisíciletí zpět lidskou historií a od dob vzniku prvních špitálů v 11. století ho lze považovat za součást institucionální pomoci potřebným. Dobrovolná práce má své místo i v moderních sociálních službách, ačkoli by výhradně na něm provoz sociální služby postaven být neměl. Úloha dobrovolníků v dnešních službách je podpůrná, dobrovolníci doplňují práci profesionálů, zvyšují kvalitu života klientů sociálních služeb. Dobrovolník ale samozřejmě nemusí působit pouze v organizacích poskytujících sociální služby, i když převážná většina našich studentů pomáhá právě zde. Pomoc je možné realizovat také v oblasti ochrany a péče o přírodu a životní prostředí nebo o prostor, v kterém žijeme.
Významnou roli ve zprostředkování dobrovolnictví hrají dobrovolnická centra, která na Vysočině spravuje nezisková organizace Fokus. Posláním center je zapojovat dobrovolníky do pomoci lidem, kteří to potřebují. Zprostředkovávají setkávání lidí, kteří mají chuť pomáhat, a těch, kteří pomoc potřebují. Vytvářejí podmínky pro to, aby se mohlo dobrovolnictví u nás šířit. Jednotlivé regiony, jako je Havlíčkův Brod a Chotěboř, Pelhřimov, Humpolec a Světlá nad Sázavou a Hlinsko, má na starosti jeden koordinátor. Centrum uzavírá smlouvu s různými zařízeními, do kterých posílá dobrovolníky a pomáhá jim v začátcích i v průběhu jejich působení v organizaci.
Dobrovolníkem se může stát kdokoliv od 15 let, avšak do 18 let musí být u podpisu smlouvy zákonný zástupce. Nezáleží na vzdělání, ani není potřeba projít nějakým školením nebo mít speciální předpoklady. Dobrovolníkem se může stát opravdu každý. Dobrovolník vykonává svou činnost dle svých časových možností a nemá žádnou pevnou pracovní dobu. Může dobrovolničit hodinu týdně nebo i hodinu 1x za čtrnáct dní. Pro studenty je velmi přínosné, že každý dobrovolník má právo na potvrzení o dobrovolnické činnosti, kde je zaznamenáno, kolik dobrovolnických hodin vykonal a v jaké organizaci. Toto potvrzení může přiložit k přihlášce na školu nebo k životopisu a z našich zkušeností je zřejmé, že tato praxe k přijetí na vysoké školy nebo do zaměstnání velmi pomáhá.
Pokud se stane, že se studentům v organizaci, kam začali chodit, nelíbí, stačí kontaktovat koordinátora dobrovolníků, domluvit schůzku a společně vybrat jinou organizaci, která bude naplňovat studentovo očekávání. Dobrovolník nemusí docházet stále do jedné organizace, může chodit do více najednou nebo si vybrat jinou. Každý dobrovolník, který má podepsanou dobrovolnickou smlouvu, je řádně pojištěn jak na zdraví, tak na majetek. Co bývá pro studenty velmi příjemné, je to, že poprvé nemusejí jít do vybrané organizace sami, ale koordinátor dobrovolnického centra je doprovodí a podpoří je, aby se cítili do nejlépe.
Registrované dobrovolníky na Akademii máme od prosince 2021, kdy byla u nás ve škole první přednáška o dobrovolnictví. Studenti se ale řadě níže jmenovaných aktivit věnovali už dříve. Díky spolupráci s Fokusem se však tato činnost pomalu začleňuje do povědomí celé školy a do hodnot, které sdílíme a žijeme jako komunita.
Studenti Akademie docházejí do různých zařízení především ve Světlé nad Sázavou nebo v Havlíčkově Brodě. Nejčastěji chodí do domovů seniorů, dětských skupin, organizací pro zdravotné postižené nebo do dětského klubu při dětské psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě. Účastní se také sbírek jako Bílá pastelka, Světluška, Květinový den, Peříčkový den, sbírka ke Dni válečných veteránů apod., kdy chodí po škole a po městě a vybírají do kasiček nebo pomocí QR kódu peníze pro danou organizaci nebo na určitý projekt, zpravidla výměnou za malý dárek pro dárce. Studenti ale též pomáhají na jednorázových akcích např. v mateřském a nízkoprahovém centru či na akci organizace AUTIS-HB. V letošním roce se do dobrovolnictví přes Fokus zapojilo již 50 studentů. První ročník oboru sociální činnost zaujala na začátku školního roku přednáška o dobrovolnictví od paní Nenadálové, koordinárky Fokusu, natolik, že se do něho zapojila celá třída.
Studenti se navíc zapojují i v rámci školy a jejích projektů. Stalo se milou tradicí, že po světelských školkách chodí 5. prosince převlečení za čerta, Mikuláše a anděla. Vyrábějí vánoční přání pro seniory, pomáhají při vybírání potravin v rámci potravinových sbírek a zapojili se do pomoci při vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině pod Oblastním spolkem Českého červeného kříže HB. V rámci projektového týdne se druhý ročník sociální činnosti zapojuje většinou v organizacích pečujících o seniory do aktivizačních činností. Jedna z našich studentek dochází se svým pejskem dělat radost hned do několika organizací. Každé jaro také studenti spolu s učiteli uklízejí okolí Světlé nad Sázavou v rámci akce Čistá Vysočina, celý rok pečují o faunu i flóru v okolí školy nebo někteří doučují své spolužáky.
Jako škola a učitelé jsme na své svěřence náležitě pyšní. Chce to kus odvahy a odhodlání podat svou ruku k pomoci ostatním. Oboje našim studentům nechybí. Co jim to vlastně přináší? Kromě vlastního rozvoje, ujasnění své profesní cesty, nových přátelství a zkušeností se jim dobrovolnictví započítává do praxe. Mohou si vytvářet vlastní portfolia, která uplatní při přijímacím řízení na vyšší odborné nebo vysoké školy a do zaměstnání. Získávají tak potvrzení o odpracovaných hodinách a na některých školách humanitního směru získávají navíc bodové ohodnocení. Organizace mohou navrhnout dobrovolníka na každoroční udílení ceny Křesadlo, a tak veřejně ocenit jejich pomoc. Z vlastních zkušeností dobrovolníka mohu na závěr napsat, že kromě všech zmíněných benefitů je to naprosto jedinečná životní zkušenost, která se nezapomíná a která hřeje u srdce. Je to krásný projev našeho lidství, kdy dáváme, neočekáváme nic zpět a přináší nám to radost a smysl.
Autorka textu Mgr. Eva Vlčková