aneb Jak si adoptovat velrybu
Ochrana želv, monitoring velryb, vlků nebo jaguárů, rozkrývání pytláctví na různých kontinentech nebo třeba sběr odpadu na plážích – to je možná náplň dovolené se spolkem Justice for Nature.
V pondělí dopoledne 11. 11. 2024 zažilo světelské náměstí hromadnou migraci. Více než 200 žáků naší školy se přesouvalo do světelského kinosálu, aby se zúčastnili besedy s panem Jeglíkem, předsedou spolku Justice for Nature.
Vyprávění o jeho cestě od pořádání komerčních potápěčských zájezdů v Indonésii k založení spolku, který se zabývá monitoringem chráněných živočichů a ochranou jejich životního prostředí na několika kontinentech, bylo velice zajímavé a inspirativní. Vyprávění doprovázela projekce několika krátkých dokumentů z jeho bohaté činnosti.
Ve druhé polovině programu nám pan Jeglík představil svou představu o turistice příštích let a pozval nás ke spoluúčasti na některé z jeho aktivit. Jeho vyprávění bylo poutavé, obecenstvo velmi pozorné, a tak není divu, že v závěru na pana Jeglíka mířilo mnoho dotazů.
Svým vystoupením oslovil mnoho posluchačů. Je tedy celkem přirozené, že v návaznosti na právě probíhající školní projekt „V kruhu“ jsme se rozhodli přijmout nabídku spoluúčasti a „hodit záchranný kruh“ velrybám – keporkakům (plejtvákům) dlouhoploutvým u pobřeží Kostariky. Formou „Adopce velryby“ tak chceme pomoci s pokračováním monitoringu tohoto vzácného ploutvonožce a tím i k ochraně tamního ekosystému před průmyslovým využitím. Sbírka, která proběhla mezi zaměstnanci školy i našimi žáky, byla rychlá a úspěšná. Finance potřebné dokonce na dvě monitorovací jízdy v zálivu Santa Elena u pobřeží Kostariky tak v pátek 29. 11. 2024 zamířily na konto Justice for Nature.
Autorka textu Mgr. Eva Bernadová