Naši kováři přivážejí ze soutěže první a třetí místo!
Pro dnešního člověka ne až tak známé město Gotha nedaleko Erfurtu je ovšem velmi dobře známé našim kovářům. Je to malebné město s dlouhou historií, ve kterém by se dalo najít i pár stop po našincích. Už přes dvě dekády se zde koná mezinárodní kovářské sympozium. Není to tak opulentní setkání, kde by se protočily stovky účastníků, zato je více času na popovídání s kolegy, přáteli a taky na navázání přátelství nových.
Naše škola se tohoto setkání s názvem Gotha glüht (Gotha svítí/září) účastní pravidelně. Letos od 27. září do 29. září jsme se zúčastnili akce v nově vzniklé sekci určené přímo pro studenty. Měli jsme takříkajíc dvě želízka v ohni – dva silné týmy. V poměrně velkorysém čase, který pořadatelé stanovili na 5 hodin, se oběma týmům podařilo vykovat navržený předmět na zadané téma. A to nebylo zrovna téma snadné. Uznejte, téma „Verdrehte Welt“ (pokroucený/zkroucený svět) je hodně svérázné. Každý z týmů ale přišel s originálním návrhem, který s tímto tématem korespondoval.
Tříčlenný tým složený ze studentů Aleše Jungra, Matěje Mihoka a Jiřího Wasserbauera se pustil do výroby kovaného hodinového ciferníku. Ten vyráběli z masivních kusů plechů. Podoba hodin znázorňovala, jak se svět točí stále ve stejných kruzích a ty samé problémy jsou zde znovu a znovu. Ať už jde o válku, nejistotu nebo politickou radikalizaci. Odborná porota ocenila toto dílo nádherným třetím místem.
Druhá skupina, která nás v Německu reprezentovala, byla tvořena Jakubem Ruthem a Jiřím Roseckým. Společně kovali masivní rám k zrcadlu, které bylo zdeformované, takže samo onen pokřivený svět zobrazovalo. Tato myšlenka a precizní řemeslné zpracování přinesly týmu parádní první místo.
Studenti pak následující den poměřili síly i s kolegy, kteří se kovářstvím živí. Pod vedením našeho mistra kováře Vojtěcha Havránka kovali plastiku na téma Auf Biegen und Brechen (volně přeložené jako za každou cenu/stůj co stůj).
Další úspěch je za námi. A my už vyhlížíme, kdy pořadatelé zveřejní téma pro příští rok.
Autor textu Bc. Anton Vadovič, DiS.