Keramičtí ptáčci pro folklórní festival

Agenda:
 
Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
15.05.2015 17:14
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Naši studenti keramického oboru spolu se svými pedagogy byli před nedávnem osloveni zástupkyní věhlasného světelského folklórního souboru Škubánek, aby na nadcházející folklórní festival pořádaný pod názvem Horácko zpívá a tančí vyrobili libovolné upomínkové předměty pro účastníky a protagonisty této akce.

Počátečním úkolem spíše pro pedagoga bylo vytvořit návrhy. Jelikož možnosti keramické dílny jsou do jisté míry tento rok omezeny, tak bylo zapotřebí využít stávajících zdrojů. Proto se použila již vyrobená forma tří ptáčků o různých velikostech. Na bříška ptáčků byl umístěn stylizovaný znak souboru Škubánek, který znázorňuje selku s věnečkem. Na tento znak bylo zapotřebí vyrobit sádrovou formičku. Ta se vytváří tak, že do odlitého sádrového bloku se negativně vyryje požadovaný motiv. Jelikož se jedná o detailní práci pro zkušeného keramika, tak se toho úkolu ujala sama pedagožka. Tento návrh zadavatelku okamžitě zaujal a bylo rozhodnuto, že se budou vyrábět právě tyto upomínkové předměty. Zpočátku bylo vyrobeno 30 kusů ptáčků. Ale po jejich výpalu s glazurou, kdy tělo ptáčka je v barvě střepu s transparentní (průhlednou) glazurou a emblém v barvě tradiční modré lidové šmolky, bylo dohodnuto, že se vyrobí ještě to samé množství.

Samotná výroba těchto předmětů není pak příliš náročná. Odlévá se z tzv. licí břečky do sádrové formy. Kdo nezná a pozná tuto techniku, tak ocení, jaká je technologie a výroba keramiky propracovaná oblast. Pak se jen za pomocí té samé hmoty přilepí emblém na bříško ptáčka. Výrobky se dokonale usuší a nechají se vypálit na tzv. první oheň neboli přežah. Po tomto procesu se dekorují modrou engobou (barevnou hlinkou) a z ní se houbičkou vytírá reliéfní motiv znaku. Celý výrobek se pak technikou namáčení glazuje v lesklé transparentní glazuře. Musí se dokonale začistit na styčné ploše, na které bude stát v peci, jinak by se dokonale přitavil k pecnímu plátu, což je pochopitelně nežádoucí. Celý proces je zakončen tzv. ostrým výpalem, který výrobku dodá definitivní požadované technologické a estetické vlastnosti.

Na výrobě se podílelo několik studentů, kteří jsou přímo na keramickém oboru, nebo i studenti, kteří dochází na keramickou dílnu jen na některé předměty. Velké poděkování za pomoc při výrobě těchto předmětů proto patří Anetě Barvínkové ze třídy III. SV.

Na závěr si všichni zainteresovaní přejí, aby se „naši“ keramičtí ptáčci všem, kteří je dostanou, moc a moc líbili a přinesli jim radost a po létech krásnou vzpomínku na letošní folklórní festival Horácko zpívá a tančí.

Za keramickou dílnu Mgr. Alena Ratajová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace