Restaurátorky v terénu - restaurování Divadla v Dlouhé

RESTAURÁTORSKÁ ZPRÁVA – Nela Hynková, Tereza Krejcárková

Agenda:
 
Výtvarné
Publikováno:
 
10.10.2013 18:50
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Lokalizace divadla

Adresa
Praha 1, ul. Dlouhá 39
Název
Divadlo v Dlouhé

Dnešní stav divadla

Dnešní stav divadla je zatím v dezolátním stavu. Stovky lidí si tudy denně již mnoho let zkracují své cesty domů nebo do práce, aniž by si všimli detailů budovy. Divadlo je stále funkční, ale prostory mimo jeviště plní zatím prázdné obchůdky, které budou brzy ožívat jako dřív. Hala má zašedivělý studený nádech.

Materiály a postup práce

Nejprve se zdi omyly vodou s octem a důkladně se vyčistily od všeho nežádaného. Má práce spočívala v doplnění spár či děr, které zbyly po trámech a různých příčkách. K dispozici jsem měla již předem namíchanou směs petra s odpovídajícím pigmentem. Stačilo jen promíchat s vodou a řádně vtlačovat do vymezených děr a následně kopírovat vroubkovanou strukturu zdiva. Pomáhala jsem si ohnutým hřebíkem ve stejné tloušťce jako spáry ve struktuře. Po krátké technologické pauze se vše znovu očistilo a pokračovalo se dál.

Zdi, které měly poničenou strukturu či v nich byly díry, jsme zatmelily. Cement se smíchal s trochou vody a řádně se promíchal.

Pokaždé, se určité místo potřelo řidší směsí (také cementu a vody), aby tmel dobře držel. Poté jsme vtlačovaly tmel do prasklin, děr nebo do méně poškozených míst. Aby tmel po zaschnutí co nejvíce splynul s okolní zdí, vyrývaly jsme do tmelu proužky, které na sebe navazovaly.

Mé dojmy

Rozhodně to byla dobrá zkušenost, kterou jsem si i užila. Vše fungovalo jak mělo bez jakýchkoli komplikací.Tedy aspoň pro mě. Byli jsme dobrá parta a lidé se chovali velice přátelsky a počasí nebylo nesnesitelné. Se směsí petra jsem pracovala poprvé. Restaurování mě velice zajímá a baví, ale i tato zkušenost obrátila mé představy jiným směrem. Rozhodně je to skvělý nápad posílat studenty do „terénu“. Hned jsem o něco chytřejší!

O divadle

Historie Divadla

Divadlo v Dlouhé je repertoárové divadlo se stálým hereckým souborem, vzniklé v roce 1996 jako scéna dotovaná pražským magistrátem. Divadlo bylo v roce 2002 spolu s několika dalšími pražskými divadly postiženo velkou katastrofální povodní. Proto dnes divadlo využívá prostory někdejšího Divadla Jiří Wolkera.

Svou činnost oficiálně zahájilo divadlo 16. listopadu 1996. V čele divadla stojí ředitelka Daniela Šálková. Divadlo v Dlouhé nelze zařadit do žádných žánrových šablon: na repertoáru má velký dramatický příběh stejně jako frašku, netradičně pojatý kabaret nebo písničkové představení pro děti.

Informace o architektovi

Paul Sydow byl pražský, německy hovořící expresionistický architekt a designér.1928–1929 Obchodní a administrativní palác s pasáží a divadlem, č. p. 727, Praha 1-Staré Město, Dlouhá 39, Hradební 1, Haštalská 26, spolu s Emanuelem Sušickým.[1] V této budově se dnes nachází Divadlo v Dlouhé. K objektu patří i původně barokní budova na nároží Dlouhé a Hradební ulice, která byla přestavěna a dále bylo přistaveno 3. patro a mansardová střecha.

Autorky článku: Nela Hynková, Tereza Krejcárková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace