Poznávací zájezd do Prahy, aneb z kanálů přímo do opery

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
10.05.2012 14:18
Poslední úprava:
 
před 12 lety

Již tradičně je výuka biologie pro studenty I. G doplňována návštěvou Botanické zahrady hl. města Prahy, II.G pravidelně navštěvuje okomentované vycházky s průvodcem v ZOO Praze Tróji a všechny ročníky čas od času navštěvují hudební představení. Ani letošní rok nebyl jiný.

Kromě studentů I. a II.G, pro které byla celodenní akce přednostně určena však s nadšením přijali nabídku k účasti i tři studentky ze III.G a sestavu doplnila skupinka našich maturantů, kteří si chtěli provětrat mozkové závity během předmaturitního období. Naše fotoreportáž bude doprovázet skupinu studentů I.G.

Jejich program začal po desáté hodině ráno ve skleníku Fata Morgana pražské botanické zahrady, kde nás již čekal mladý průvodce, aby nás zasvětil do tajů rostlin celého světa.

 

Fotogalerie

 

 

Hned úvodní expozice překvapila všechny přítomné svým obrovským prostorem.


 

V podzemní štole, která spojuje první a druhou část expozic došlo na soutěžení ve znalostech mezi našimi gymnazisty a dětmi z druhého stupně jakési pražské školy. Naši se nejdřív trošku styděli, ale brzy už bylo znát, „kdo je tu vlastně pánem“.

 

 

Mezi spoustou zajímavých rostlin jsme měli možnost poznat i vzácnou „smaragdovou liánu“ rostoucí jen na třech ostrovech Filipín.

 

 

Průvodce dokázal zajímavě vyprávět o životě i využití jednotlivých rostlinných druhů a studenti pozorně poslouchali.

 

 

Ve sklenících se právě z kukel líhli motýli, takže jsme se dozvěděli i spoustu informací o této skupině hmyzu.

 

 

Před vstupem do poslední části skleníků nás čekala tato výstražná tabulka…

 

 

... a právem. Nebýt včasného zásahu našeho pana průvodce, přišla by Nikola F. přinejmenším o ruku. 

 

 

Vyprávění o masožravých rostlinách odhalilo nejrůznější strategie a způsoby lovu známé u těchto zajímavých rostlin.

 

 

Ze skleníku jsme se vydali ještě na krátkou procházku venkovními expozicemi botanické zahrady. Objevili jsme překrásnou japonskou zahradu, která svými potůčky a jezírky vyloženě lákala k osvěžení.

 

 

Po obědě a náročném pěším přesunu jsme se zanořili pod zem. Návštěva Ekotechnického muzea v Praze Bubenči znamenala seznámení s národní technickou památkou  – Starou pražskou čističkou odpadních vod. Studenti se dozvěděli spoustu zajímavých informací o způsobu výstavby, provozu, technickém vybavení i způsobech čištění odpadních vod. Snímek ukazuje průzkum „dómu vodního kola“. 

 

 

Tady si mnozí z nás ujasnili, co jsou to vlastně „česle“.

 

 

Strojovna nenechala chladnou především mužskou část výpravy, i když i dívky s úctou obcházely nádherně vyblýskané parní stroje.

 

 

Teď už stačí jen přiložit. Avšak tady jsme s překvapením zjistili, že topiče nemohl dělat žádný moula s velkými svaly, ale velmi zodpovědný a zkušený člověk, který měl obrovskou zodpovědnost.

 


Ještě jednou jsme se vrátili pod zem – ještě jsme zkoukli sedimentační nádrže, kde se z vody usazoval ten nejjemnější kal.

 

 

A honem zpátky na povrch, do slunečních paprsků. Bylo velké horko a vltavská voda odtajnila jedno své tajemství – žijí tu škeble! To už část z nás neodolala a špetku se v chladných vlnkách osvěžila. Takto vypadalo Labutí jezero ve světelské úpravě.

 

 

Inspirováni motýlí přeměnou provedli jsme obdobnou změnu se svými tělesnými schránkami. Eliška , Kristýna , a obě Nikoly jsou připraveny vyrazit do Opery.

 

 

Stejnou proměnou prošla i parta našich maturantů a že jim to všem opravdu slušelo.

 

 

Ještě se rychle občerstvit na Václavském náměstí …

 

 

… a vzhůru do Opery. Vyšperkovaná budova nás přijala s otevřenou náručí. 

 

 

Ještě rychle nastudovat synopsi představení …

 

 

…a balet Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského může začít.


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace