Poznávací zájezd do Prahy

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
14.03.2012 08:08
Poslední úprava:
 
před 12 lety

 Čtvrtek 23. 2. 2012 byl pro studenty prvních dvou ročníků světelského gymnázia poněkud netradiční.

 Jejich výuka se tento den přesouvala do naší „matičky stověžaté“. Bohužel organizaci zájezdu trošku poznamenal nezájem třídy I.E, která se původně měla také účastnit, ale své rozhodnutí vzala zpět, a také vysoká nemocnost studentů gymnaziálních tříd. Do Prahy se tak vydala kombinovaná výprava pouze 27 studentů s jedním vyučujícím ze Světlé a zbytek vstupenek a druhou polovinu autobusu doplnila skupina studentů z gymnázia z Ledče nad Sázavou.
      Kdo však jel, rozhodně neprohloupil. Již během přesunu po dálnici si studenti vyzkoušeli své znalosti z historie a současnosti Rudolfina a České Filharmonie a také si udělali trošku „jasno o svých nejasnostech“ týkajících se jednotlivých architektonic­kých slohů.

 

 

Fotogalerie

 

 

 Bára Veselá s Veronikou Hokovou právě přemýšlejí nad charakteristickými prvky v architektuře období renesance a baroka.

 

 

 Po krátkém pěším přesunu deštivou Prahou se všichni spokojeně usadili do sedadel na balkonu Dvořákovy síně novorenesančního Rudolfina a začetli se do programu očekávaného koncertu.

 

 

Čekala nás generální zkouška ČF vedená dirigentem sirem Colinem Davisem. Symfonický orchestr České filharmonie – těleso tvořené téměř 80 hudebníky předvedlo díla Josepha Haydna, Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia.

 

Při hře harf v Sibeliových Oceanidách slyšel zpěv mořských vln i ten největší nedovtipa.

 

 

 Po doznění posledního tónu jsme vyrazili vstříc jinému druhu umění. Při pěším přesunu přes Staré Město směrem k Václavskému náměstí jsme poznávali jednotlivé architektonické slohy přímo na ukázkách historických staveb. Staroměstské náměstí jimi bylo přímo obsypáno. Skupinka světelských studentů pózovala na dohled od nádherných ukázek rokoka, gotiky i renesance.

 

 

Po krátkém rozchodu věnovaném občerstvení jsme dorazili na místo posledního zastavení na naší dnešní pouti. Vstoupili jsme do nových expozic v prostorách Nové budovy Národního Muzea. Uvítala nás výstava Vynálezci a vynálezy, která interaktivní formou seznamuje s nejvýznamnějšími objevy a vynálezy českých badatelů a vynálezců. Na fotografii právě Patrik Sommer s Ondrou Šoupalem objevují fyzikální zákonitosti elektrických obvodů a Sára Lebedová v pozadí se chystá na dráhu biologa. 

 

 

Že studenti brali možnost vše si osahat vlastníma rukama skutečně důkladně, dokládá i další fotografie. Eliška Pejcharová, Sára Lebedová a Kristýna Jůzlová právě vytáhly ruce ze zásuvky s „hmatovými exponáty“ a testují schopnosti svých zrakových receptorů pomocí jednoduchých krasohledů. 

 

 

Na výstavě měli studenti možnost seznámit se s nejvýznamnějšími osobami české vědy a techniky. Své nabyté informace o minulých stoletích si mohli otestovat pomocí moderní techniky. Po absolvování „vědeckého pexesa“ snad nebyl nikdo, kdo by nevěděl, kdo vynalezl oční čočky, bleskosvod, vodní turbinu, či v kterém oboru se proslavil např. J.G.Mendel, Jan Jánský či Prokop Diviš. Na fotografii právě svádí bitvu mozky Martina Koutského a Honzy Vláška, přihlížejí Katka Brabcová a Marek Michal ze III.G. 

 

 

Po náročných disciplínách, jako bylo např. zvládnutí výroby cukru a tvarování kostek, životní pouť Jana Amose Komenského či princip výroby galanterních patentek ze závodu Koh-I-Noor, byl čas i na trochu odpočinkové téma. Studentky II.G (na obrázku zachyceny Lenka Bártová a Bára Ozábalová) si velice rády zalaškovaly s dalším českým vynálezem – stavebnicí Merkur.



 K dalším možnostem odpočinku náleželo šoférování zjednodušeného modelu motorového „přibližovadla“ tzv. dálníka. Ten ve vstupní hale fascinoval hlavně hochy. Omluvte rozmazanou fotografii, ale Honzové Vlášek a Licek byli neuvěřitelně pohybliví.

 

 

Snad si všichni v celém dni našli něco zajímavého a nového, na co vzpomenou i za několik let a třeba si z výstavy odnesou i trochu hrdosti na malý národ ve středu Evropy, jehož příslušníci v minulosti prokázali často velký kumšt, chytrou hlavu a šikovné ruce. 


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace