Podzimní budkohrátky 2023

aneb žalozpěv za letošní hnízdní sezónou

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
03.11.2023 09:07
Poslední úprava:
 
před 8 měsíci

Kdo vyvěsí ptačí budky a myslí svou pomoc opravdu vážně, je zodpovědný i za jejich čištění a údržbu. To je nepsaný zákon. Nečištěné budky ptáci využijí maximálně dvě sezóny a potom už je většinou neobsazují. Hnízdění pro ně již není bezpečné – mláďata ohrožují různí parazité a patogeny.

Toho si jsme si dobře vědomi, a proto nás každý podzim čeká to samé – vzít žebřík, motyčku, pro jistotu i kleště, šroubovák, kladivo a další náležitosti menší příruční dílničky a poté zavelet: „Vzhůru do korun.“

I letos se této nepříliš populární, ale o to záslužnější činnosti ujali členové přírodovědného klubu. Po tři odpoledne procházeli, čistili a opravovali celkem 38 hnízdních dutin, které už desátým rokem udržujeme v provozu v areálu naší školy a v zámeckém parku. Čtyři budky, které už podlehly „zubu času“, jsme letos vyměnili za zbrusu nový model, zakoupený z výtěžku našeho srpnovo-zářijového blešáku.

Bohužel letos šlo o dost smutnou zkušenost. Ve více jak polovině budek jsme nacházeli mrtvá ptáčata nebo opuštěná vajíčka. Těžko říct, nakolik za těmito ztrátami stálo chladné jaro a v jakém dílu byly způsobeny rapidním úbytkem hmyzu v naší přírodě. Problémy s hnízděním jsme v našich budkách pozorovali v menší míře už vloni, ale letošní sezóna byla ještě mnohem horší. Snad bude příští rok veselejší a po otevření další budky se už nebude ozývat velice častá letošní hláška: „Jé, zase mrtvolky…“

Fotografie – archiv kroužku


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace