Další jedinečný úspěch - kováři přiváží z Německa první a třetí místo

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
03.10.2022 08:23
Poslední úprava:
 
před rokem

Mezinárodní setkání designérů kovů Gotha glüht v Německu je druhou z naplánovaných krátkodobých aktivit mobility programu Erasmus+.

Během víkendu 23. – 25. 9. 2022 probíhalo v Německu Mezinárodní setkání designérů kovů, nesoucí název „Gotha glüht“ (Gotha svítí) – tak se jmenuje sdružení, které již 10 let pořádá setkání kovářů a trh řemeslníků. Z Česka, Rakouska, Itálie, Maďarska, Nizozemska a z celého Německa přijíždí do Gothy přes 50 kovářů, aby vytvořili pod širým nebem kované objekty na téma zadané pořadateli soutěže. Tématem letošního ročníku bylo „spannend“, což má v českém jazyce mnoho přenesených významů, jako napnutý, napínavý, vzrušující, poutavý, dramatický a další.

Dozor nad celým děním soutěže je zde velice přísný a profesionální. Odborná porota kontroluje před započetím práce výchozí materiál a pečlivě dbá na dodržení časového limitu 4 hodin. Zároveň se jedná o jedinou kovářskou soutěž v Evropě, jejíž součástí je ústní obhajoba každého výsledného díla, při které daný tým vystoupí na podium a do mikrofonu hovoří o hlavní myšlence návrhu – návštěvníci naslouchají a porota hodnotí, zda tým splnil zadání. O to více mě potěšila kuráž a odvaha našich týmů, které se nezdráhaly vystoupit a svá díla si obhájit. Během letošního ročníku porota hodnotila 25 odevzdaných děl.

Takto si vedly týmy naší Akademie:

  • První tým ve složení Adama Horálka a Michala Krumla zhotovil dílo s názvem „Lov“. Zadané téma splnil ve spojitosti dokonce se dvěma významy – napnutou tětivou luku i napětím lovce, čekajícího na svou oběť.
  • Filip Tomášek a Jakub Ruth vystoupili s dílem „Die Grube und das Pendel“ (Jáma a kyvadlo), symbolizující jednu z nejznámějších povídek amerického spisovatele Edgara Allana Poea. Povídka, odehrávající se ve španělském městě Toledo, pojednává o pocitech zoufalství člověka, odsouzeného inkvizicí na smrt za kacířství, který je připoután v cele k dřevěné lavici, k níž zrychlujícími se kmity klesá kyvadlo. Při líčení příběhu diváci naslouchali v tichosti a napětí. O splnění zadaného tématu zde nemůže být ani pochyb. Tým si za nápaditý návrh a čistě odvedené řemeslo odváží zaslouženě třetí místo. Gratulujeme!
  • Třetí tým sestavili žáci druhého ročníku: Eliška Němcová, Adam Hudec a Jan Podhradský. Jejich dílo „Napínavá kniha“ zachycoval otevřenou, prozatím nedočtenou knihu. Ztotožňuji se s názorem, že rozečtená kniha těsně před koncem příběhu vyvolává v čtenáři pocity, které výrazu „spannend“ zcela odpovídají. Tento tým byl nejmladším ze všech zúčastněných, ale nasazení a verva, se kterou propluli soutěží, se vyrovnala mnohem zkušenějším týmům. I přes počáteční komplikace technického rázu (nefunkční výheň), kvůli které ztratili několik minut drahocenného času, se dokázali vzchopit a dokončit dílo včas ve vynikající kvalitě.
  • Soutěže se zúčastnili i starší žáci, Richard Rulf a Tereza Čecháčková. Jejich dílo „Napnutí“ odráží velký talent mladého kováře, vložený do plastického zobrazení rukou – jedné z nejsložitějších disciplín vůbec. Plastika ocelových rukou, napínajících měděné vlákno, nadchla porotu, a tato dvojice, která spolu kovala poprvé, byla velmi překvapena získáním prvního místa!

Do soutěže se zapojil i učitel odborného výcviku Vojtěch Havránek, který společně s žákem Filipem Tomáškem vytvořil dílo „Magnetická přitažlivost“. Přitažlivá síla mezi souhlasnými póly dvou magnetů, umístěných v centru kovaného kruhu, napíná krátké vlákno do těsné vzdálenosti magnetů od sebe, avšak bez jejich vzájemného dotyku. Jednalo se bezpochyby o nejoriginálnější pojetí zadaného tématu. Výsledná soutěžní díla se stanou součástí dražby do soukromých sbírek.

Všechny naše týmy předvedly profesionální přístup, pokoru, týmovou soudržnost a čistě provedené kovářské řemeslo. Za to jim děkujeme! Na rozdíl od většiny zahraničních kolegů si nezjednodušovali práci svařováním, a právě čistota provedení přilákala pohledy mnoha přihlížejících. Z řad kovářů nás oslovili i zájemci o studium na naší Akademii. V příštím roce se tedy pravděpodobně můžeme těšit na studenty ze zahraničí.

Foto E. Havránková

Projekt je financován Evropskou Unií

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace