I. ročník kovářského setkání na hradě Lipnice nad Sázavou je úspěšně zakončen

Počasí nám přálo a panovala dobrá nálada.

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
29.07.2022 09:34
Poslední úprava:
 
před rokem

Příznivci kovářského řemesla z široké veřejnosti navštívili I. ročník kovářského setkání v malebném prostředí hradu Lipnice nad Sázavou. Účast na prvním ročníku se přiblížila dvěma tisícům návštěvníků.

Hlavním programem, který probíhal v sobotu 16. 7. 2022 od 9:00 do 21:00 hodin a v neděli 17. 7. 2022 od 9:00 do 12:00 hodin, bylo soutěžní kování na téma Rovnováha/Vyvá­ženost. Účastníci, pracující jednotlivě nebo v týmu, měli tři hodiny na zhotovení soutěžního díla na zadané téma. Celkem se na šesti stanovištích předvedlo 17 dvou až čtyřčlenných soutěžních týmů, které nepřetržitě podporovalo přihlížející publikum. Na výhních a kovadlinách prezentovali volné kování i žáci Uměleckoprůmyslové akademie Světlá nad Sázavou, která byla hlavním pořadatelem akce. Pod hlavním nádvořím se těšilo velkému zájmu zájemců a obecenstva „kování s dětmi“, které si pod dohledem a za pomoci našich žáků vykovaly hřeb nebo drobný přívěšek v podobě lipového listu.

Na nádvoří hradu mohli návštěvníci kovářského setkání zhlédnout výstavu kovaných objektů. Návštěvníkům byl umožněn volný vstup do Haškovy komůrky na nádvoří hradu a na vyhlídkovou věž. V areálu hradu probíhal drobný stánkový prodej řemeslných výrobků a občerstvení. Sobotní odpoledne doplnilo vystoupení šermířské skupiny Novus Origo a přehlídka podkování tažných koní. Celý program svým komentářem doprovázel profesionální přednes zkušeného moderátora Ondřeje Rázla.

Mnoho návštěvníků proudilo i do zpřístupněného Kamenosochařského střediska Lipnice nad Sázavou na prohlídku prostor kovářských a kamenických dílen, atelierů a expozice žákovských prací.

V neděli v 13:30 hodin proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků a zakončení kovářského setkání. Odborná šestičlenná porota ocenila pět týmů v hlavní soutěži a udělila i pět ocenění za vystavované práce.

Zde se můžete seznámit s výsledky:

OCENĚNÍ V HLAVNÍ SOUTĚŽI:

  1. místo – Filip Tomášek a Marian Šebek za dílo „Oběh“
  2. místo – Simon Ondruš a Michal Podhradský za dílo „Káča“
  3. místo – Tomáš Kozel a Kamil Prchal za dílo „Maják“
  4. místo – Richard Rulf a Jaroslav Rulf za dílo „Harmonie“
  5. místo – Vojtěch Trnka a Lucie Novotná za dílo „Šest“

OCENĚNÍ ZA VYSVATVOVANÁ DÍLA:

• František Bláha za soubor vystavovaných prací „Beran; Pod hladinou; Škorpion, okamžik vzletu“

• Zdeněk Tříletý za soubor vystavovaných prací „Dáma osudu; Když má kovář volné ruce; Čelistka“

• Simon Ondruš a Michal Podhradský za dílo „Nebezpečná známost s rovnováhou“

• Jan Podhradský za dílo „Kouřový maják“

• Richard Rulf za soubor vystavovaných prací „Díky za to, že jsem; Volavka; Slunečnice“

Všem níže uvedeným sponzorům srdečně děkujeme, protože s jejich finanční pomocí jsme mohli první ročník kovářského setkání uskutečnit a díky jejich věcným darům vítězné týmy kovářů obdarovat hodnotnými cenami!

  • Kraj Vysočina (hlavní sponzor)
  • město Světlá nad Sázavou
  • Kovářské společenstvo (Profesní sdružení zastupující zájmy kovářů, zámečníků a podkovářů České republiky)
  • Rodinný pivovar Bernard v Humpolci
  • ROP-STAV s.r.o. (Stavební společnost se specializací na zemní práce, spodní stavby silničních těles, stabilizace zemin a recyklace vozovek)
  • EKONA Čáslav (vybavení nábytku pro školy a školky)
  • DAVELOP s.r.o. (velkoobchod a maloobchod s výrobky pro stroje a zařízení)
  • TISK Hermann a spol., v. o. s. (poskytovatel služeb v tisku a knihařské zpracování)
  • JIPOSTAV, spol s.r.o. (Stavební firma a prodej ochranných pracovních pomůcek).

Poděkování patří kastelánovi hradu Marku Hanzlíkovi, starostovi města Lipnice nad Sázavou Ing. Zdeňku Rafajovi, řediteli Uměleckoprůmyslové akademie Světlá nad Sázavou Ing. Martinu Kubínovi a SDH Lipnice nad Sázavou. Nelze opomenout ani hlavní organizátory z řad našich pedagogů, kterými byli učitelé odborného výcviku Milan Rázl, Vojtěch a Eliška Havránkovi, Václav Trpišovský s rodinou. Děkujeme žákům a dobrovolníkům, kteří se podíleli na přípravě.

Největší zásluhu na celkové úspěšnosti I. ročníku kovářského setkání adresujeme KOVÁŘŮM, KTEŘÍ AKTIVNĚ ZAPOJILI DO SOUTĚŽNÍHO KOVÁNÍ, bez nichž by tato akce pozbyla smysl.

Za kvalitní a poutavé fotografie vděčíme Viole Rulfové!

Těšíme se na viděnou na příštím ročníku!

Foto: V. Rulfová, E. Havránková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace