Třída 1. E na exkurzi v centru primární prevence Spektrum

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní
Publikováno:
 
30.03.2022 07:59
Poslední úprava:
 
před 2 lety

Již několik let spolupracuje naše škola v oblasti prevence sociálně-patologických jevů s centrem primární prevence Spektrem ze Žďáru nad Sázavou. Každý školní rok tato organizace realizuje u prvních ročníků ve dvou blocích preventivní program. Nejinak tomu bylo i letos. První blok preventivního programu absolvovala i třída 1. E v září v prostorách Akademie. Na druhý blok jsme vyrazili přímo do Spektra do Žďáru nad Sázavou.
24. února jsme na světelském nádraží nasedli do rychlíku a za necelou hodinku jsme již vystupovali ve Žďáře. Počasí nám přálo, byl krásný slunečný den, a tak jsme se příjemnou procházkou dostali až k budově Spektra, kde sídlí nejen centrum primární prevence, ale také kontaktní a poradenské centrum v oblasti drogové problematiky (tzv. K-centrum) a adiktologická ambulance.
Nejprve nás sociální pracovnice provedly K-centrem. Prohlédli jsme si prostory, kam mohou přijít drogově závislí pro injekční stříkačky a další zdravotnický materiál, kde se mohou nechat otestovat na HIV a hepatitidy, kde se mohou osprchovat a vyprat si oblečení, nebo si jen tak posedět u čaje nebo polévky, či za pomoci sociálních pracovnic řešit své problémy. Všechny služby jsou poskytovány anonymně a zdarma, nebo za symbolickou cenu.
Po prohlídce jsme se přesunuli do druhého patra, kde se nachází adiktologické ambulance a místnost pro konání preventivních aktivit. Sedli jsme si do kruhu a seznámili jsme se s naším novým fiktivním nakresleným kamarádem Edou, kterého žáci obdarovali vlastnostmi a schopnostmi, které jsou podle nich důležité pro spokojený a plnohodnotný život. Následně se rozvinula diskuse o tom, co může Edovi vzít a přinést život s drogou. Edu jsme si nakonec odvezli s sebou a studenti si ho pověsili ve třídě, aby jim připomínal, co je v životě důležité.
Na zpáteční cestě na nádraží jsme se zastavili v parku, kde probíhala akce s názvem Home/les, tak zvaný den otevřených stanů, který měl přiblížit problematiku lidí bez domova. V parku vzniklo stanové městečko, kterým nás provedl terénní pracovník. Seznámil nás s příčinami bezdomovectví a nejčastějšími problémy, se kterými se bezdomovci potýkají. Studenti si mohli vyzkoušet rozdělat oheň z mokrého dřeva, vyzkoušet si, jaké to je být v zimě s mokrými ponožkami na nohou. Od studentů místní zdravotnické školy se dozvěděli, jak se ošetřují omrzliny.
Myslím si, že den strávený ve Žďáru byl pro naše žáky maturitního oboru sociální činnost velmi přínosný nejen pro absolvované preventivní aktivity, ale i díky tomu, že si rozšířili obzory ohledně svého profesního směřování.

Karlová Veronika, třídní učitelka

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace