Možná pojedeme do Vídně na výstavu

Muzeum Albertina – Edvard Munch v dialogu

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
28.01.2022 18:58
Poslední úprava:
 
před 2 lety

Vídeňské Muzeum ALBERTINA na letošní jaro přichystalo mimořádnou výstavu – Edvard Munch v dialogu. Jedná se o výstavu uznávaného norského malíře a grafika spolu s jeho sedmi uměleckými následovníky, inspirátory a konfrontanty. Výstava bude zahálena 18. února 2022 a potrvá až do 19. června téhož roku.

Stejně jako v minulých letech bychom rádi takovou mimořádnou výstavu navštívili, jsme však stále limitováni epidemiologickými opatřeními. Prozatím bychom tento zájezd za uměním situovali do měsíce dubna, popřípadě pak až ke konci školního roku v měsíci červnu.

Společně s touto výstavou bychom si prohlédli v Muzeu Albertina i další současně probíhající výstavy, kterými by mohly být: stálá výstava z Batlinerových sbírek Od Moneta po Picassa, dále výstava fotografií berlínského umělce Michaela Schmidta (zahájení 1. 4. 2022), popřípadě prohlídka děl Alexe Katze k jeho 95. narozeninám (zahájení 18. 5. 2022).

Poté se chystá na prázdniny zahájení výstav italsko-amerického autora, malíře a grafika Francesca Clementa (od 2. 7. 2022) a britského sochaře a kreslíře pocházejícího z anglického Liverpoolu Tonyho Gragga (od 7. 7. 2022). Tyto posledně jmenované výstavy umělců si však zájemci musí prohlédnout sami, nebo vyčkat, jestli se nám na podzim podaří zorganizovat podobný výlet za uměním.

Kromě návštěvy Muzea Albertina bychom si prohledli historické jádro Vídně, popřípadě si můžeme prohlédnout císařský zámek Schönbrunn na okraji města. Zde záleží na dohodě a poptávce zájemců o tento výlet za uměním.

Více o výstavě:

Edvard Munch v dialogu
Vídeňské Muzeum ALBERTINA věnuje skvělou jarní výstavu 2022 Edvardu Munchovi (1863–1944). Komplexní přehlídka je unikátní v několika ohledech. Vystavuje se přes 60 působivých děl norského umělce, které je průlomové pro moderní a současné umění. Tento průlom moderny dokazuje sedm současných významných umělců – všichni jsou velikány 20. století – ti, kteří s Munchem vstupují do dialogu, jsou – Georg Baselitz, Andy Warhol, Miriam Cahn, Peter Doig, Marlene Dumas, Traecy Emin a Jasper Johns. Soubory děl, které vybrali samotní umělci, působivě ilustrují Munchův vliv na umění až do současnosti. Jsou to díla, která odkazují na Muncha, byla jím ovlivněna a vznikla při setkání s ním.

Munchův vliv na další generace nesouvisí pouze s jeho melancholickým pohledem na svět. Spíše se zaměřuje na jeho experimentální přístup k malířským a tiskařským technikám, jeho jedinečný svět barev, pigmentů a tahů, který utvářel – a nadále utváří – historii v malování. Tento styl dělá z Muncha nejmodernějšího umělce moderní doby, vlastně o to více současného umělce moderní doby.

Přístupy k Munchovi jsou stejně rozmanité jako samotní umělci: zahrnují lesní krajiny Georga Baselitze a jeho někdy nepřímé portréty tohoto norského malíře, zatímco Andy Warhol znovu vytváří ikony po svém. Marlene Dumas se intenzivně zabývá zásadními otázkami lidské zkušenosti, do centra své tvorby staví témata jako láska, identita, rasismus, ale i smrt nebo truchlení a přímo tak navazuje na Munchovo tematické zaměření. Miriam Cahn se také zaměřuje na lidské emoce, od bezmocného zoufalství a strachu po nezkrotnou agresi. Pro Petera Doiga je materialita v Munchových obrazech i ikonologie odcizení lidstva sobě samým zásadním referenčním bodem v dílech Muncha i dalších Norů.

Také časové období umělců bylo vybráno pečlivě, jako je tomu u tvorby Georga Baselitze z 80. let, to stejné desetiletí v tvorbě Tracey Eminové, ve kterém se umělkyně intenzivně zabývala Munchem a posléze i novým vývojem.

In Dialogue se zaměřuje především na Munchovu pozdější tvorbu. Tato přehlídka navazuje na rekordní výstavy Muzea ALBERTINA o Munchovi v letech 2003 a 2015 a je podporována Munch Museet a Národním muzeem umění, architektury a designu v Oslu, jakož i řadou dalších mezinárodních institucí a soukromých sbírek.

K vidění od 18. února do 19. června 2022

Zdroj textu i fotografií

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace