BUDOUCÍ MISTŘI SVÉHO OBORU PŘEDVEDLI SVÉ DOVEDNOSTI

Malá reportáž ze závěrečných zkoušek

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
22.06.2021 08:10
Poslední úprava:
 
před 3 lety

Pro tříleté obory je nejdůležitější součástí výuky praktická příprava v dílnách, ta byla ovšem v důsledku pandemie výrazně narušena, a proto blížící se závěrečné zkoušky vzbuzovaly obavy u žáků i pedagogů. Jak se ale ukázalo, bylo to zbytečné.

Písemné zkoušky byly v letošním roce zrušeny, proto se počínaje 17. květnem 2021 žáci mohli soustředit na vytvoření svého „mistrovského“ kusu podle jednotného zadání. Ke svému dílu museli připravit i portfolio s návrhem a pracovním postupem. Na závěr je čekala obhajoba, během níž komentovali svůj výtvor i způsob zhotovení.

Obhajoby, den první, pátek 4. 6. 2021

Začínáme u malířek skla. Na bílém ubrusu jsou nainstalované vázy, obě adeptky oboru vysvětlují postup, jakým přenesly povinný květinový dekor na výrobek. Komise je spokojená a výrobky i jejich prezentaci vyhodnocuje jako výborné.

Pak se přesouváme na huť. Jediný sklář ukazuje odlivky, které vytvořil podle zadání. I zde je komise vcelku spokojená.

Na dalším pracovišti už je pět slavnostně oblečených aranžérek, jejichž úkolem bylo vytvořit logo firmy (fiktivní či skutečné) a následně ho uplatnit na vizitkách, firemním autě a propagačních či dárkových předmětech. Doprovodná portfolia v jednotné úpravě jsou velmi kvalitní, proto i tady jsou udělovány jen jedničky a dvojky.

Poslední zastávkou je lipnické pracoviště kameníků, kde na ohodnocení čekají dvě žulové profilové římsy vytvořené podle technické dokumentace.

Obhajoby, den druhý, pátek 11. 6. 2021

O týden později pokračujeme. Pomyslně startujeme na truhlárně. Jediný absolvent oboru ukazuje vyřezávanou stoličku s tvarovanými područkami a popisuje jednotlivé pracovní operace. Za výsledek práce se nemusí stydět, což se promítá do udělené jedničky. V malé zasedačce školy jsou nainstalovány výrobky zlatníků, kteří vytvářeli šperky. Žáci vysvětlují postup výroby, prozrazují, čím byli inspirováni při návrhu a následně i při instalaci. Jejich kreativita a zručnost (včetně jednotných a krásně zpracovaných portfolií) jsou obdivuhodné a udělené známky tomu odpovídají.

Budoucí keramičky využívají krásného počasí a prezentují své práce v malém parčíku před dílnou. I tady je na co se dívat. Každá z dívek prezentuje sadu salátových misek (společné zadání) a další výrobek z volné tvorby.

Po obědě odjíždíme na Lipnici. V jídelně už jsou nainstalované výrobky kovářů – dekorační předměty do interiéru, nože, dokonce i středověký meč. Dozvídáme se, jak který výrobek vznikal a jaká úskalí musel žák zvládnout, prohlédnout si můžeme i portfolia.

Kromě řemeslných oborů museli zvládnout praktické zkoušky také ošetřovatelé, o nich jsme již na webu informovali – viz

Ústní zkoušky, 15. 6. až 18. 6. 2021 Závěr boje o výuční list – tedy ústní zkoušky – proběhly ve čtyřech po sobě jdoucích dnech. Žáci byli rozděleni do skupinek podle oborů. Většina mile překvapila svými teoretickými znalostmi. Navzdory nervozitě i tíživému horku uvedených dnů jeden po druhém předstupovali před komisi. A výsledek? Z dvaačtyřiceti absolventů uspěli všichni bez výjimky, dvacet sedm z nich dokonce s vyznamenáním.

Přejme jim, aby stejně úspěšní byli na budoucím pracovišti či v dalším studiu, v němž víc jak polovina absolventů chce pokračovat v dalších oborech na naší škole.

Foto L. Zadinová, H. Kotěrová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace