Podzimní Kutná Hora s prvními ročníky výtvarných oborů

Exkurze 21. 11. 2019

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
17.01.2020 10:47
Poslední úprava:
 
před 4 lety

Naše tradiční a oblíbená Kutná Hora nás letos opět nezklamala. Po půl desáté jsme se studenty došli ke chrámu sv. Barbory, ten jsme dnes obhlédli pouze zvenku. Před desátou hodinou jsme se přesunuli do Galerie Středočeského kraje (GASK), kde jsme si nejdříve odložili v šatnách, a zatímco pedagogové vyřizovali vstupné, studenti měli možnost prohlédnout si publikace v místním knihkupectví a výrobky v designovém obchůdku (prodejní díla, mezi nimiž mohli studenti najít i práce našich bývalých pedagogů), který je součástí areálu pokladen. Poté jsme se přesunuli na výstavu Jiřího Trnky. Ta je rozdělena do dvou částí – první představuje různá odvětví Trnkovy tvorby (ilustrátor, loutkář, sochař a filmař), jejíž součástí byl animovaný životopisný film o autorovi. V druhé části je v podkrovních místnostech Jezuitské koleje zhotovena herna s námětem znovuoživení nejznámější a nejúspěšnější dětské knihy Jiřího Trnky Zahrada.

„Kniha, ve které pět malých kluků objeví cestou do školy starobylou zahradu, v níž prožijí řadu neočekávaných setkání a veselých dobrodružství, je nejen zábavná, ale také inspirativní. Autoři scénáře výtvarného řešení plně respektují představu autora, ale s vědomím, že by pouhé mechanické vizuální přenesení postav knihy do výstavního prostoru neuspokojilo současnou mladou generaci dětí, domýšlejí jeho představu pomocí moderních technologií a rozvíjejí příběh hlavních aktérů tak, aby v plné šíři vynikla výtvarná a literární kvalita předlohy. Důraz je kladen na interaktivitu a atraktivitu množství animací a audiovizuálních efektů. Ale ani ti, kteří znají a mají rádi originální Trnkovu Zahradu, by neměli být zklamáni.“ „(http://www.gask.cz/cs/vystavy/jiri-trnka-v-zahradach-imaginace)“

Po této výstavě jsme se přesunuli do částí stálých sbírek GASK a také zhlédli výstavu grafických děl Josefa Hampla Do prostoru.

Po polední pauze jsme se opět sešli u domu Dačického, kde na nás čekala paní průvodkyně, která studentům osvětlila průběh rekonstrukce domu, vysvětlila, k čemu dům v současnosti slouží a jakým způsobem prezentuje díla pod ochranou UNESCO. Památky UNESCO a město Kutná Hora jsou zde představovány pomocí nejnovějších prezentačních a vizuálních prostředků.

„Představte si dům, kterým můžete sami libovolně procházet od sklepa až po půdu. Dům s historickými prvky, které jsou citlivě spojené s moderní architekturou a technologií, jako jsou dotykové obrazovky, čidla pohybu nebo herní prvky pro děti. To vše je Dačického dům. Centrum, které představuje památky UNESCO, vysvětluje a učí v čem jsou hodnotné a proč je chráníme.“ " (http://www.dacickehodum.cz/cs/)"

Studentů se velmi líbila výstava Jiřího Trnky, zejména herní část, sbírky z 20. století byly pro ně taktéž zajímavé a vhodné z hlediska vzdělávání o umění 20.století. Nevýhodou návštěvy GASKu je jeho velikost a tudíž na expozice mimo Trnky jsme měli méně času, než by bylo záhodno. Součástí cíleného pozorování jsou i materiály použité pro rekonstrukci prostor Jezuitské koleje i Dačického domu. Interaktivní expozice domu pana Dačického z Hesova byla rovněž rozšířením rozhledu v tom, co je dnes možné s historickými objekty udělat.

Více na:

www.gask.cz

www.dacickehodum.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace