FOR ARCH – Stavební veletrh

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
13.11.2019 07:31
Poslední úprava:
 
před 5 lety

Ve dnech 17. až 21. září 2019 se v prostorách PVA EXPO Praha Letňany uskutečnil již 30. Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH. Součástí programu je i finále Soutěžní přehlídky stavebních řemesel (SUSO). Každoročně zde představí své umění průměrně 80 odborných škol včetně té naší. Čtyřdenní finálové kolo soutěže se týkalo zejména oborů zedník, tesař, kameník a kamenosochař. Naši školu reprezentovali za kameníky Antonín Frank a za kamenosochaře Štěpán Hůzl pod vedením vedoucího odborného výcviku Lipnice nad Sázavou Martina Šimka.

Naším konkurentem, který se tradičně soutěže účastní v oboru kamenosochař, je střední škola z Hořic a její studenti pod vedením J. Dibelky. Jako každý rok bylo studentům zadáno téma práce – to má na starosti Svaz českých kameníků, jehož někteří členové působí zároveň v komisi hodnotící výsledky studentů. Letošní soutěž byla pro studenty opravdu výzvou, jelikož tématem práce bylo zhotovení mramorového lachtana podle modelu odlitého ze sádry. Tvarovaní díla do mramoru bylo v soutěži použito poprvé, jelikož v předchozích ročnících se v soutěži sekalo především do pískovce. Dva kararské bloky kamene zajistil jako sponzorský dar pan K. Dušek, který je i předsedou svazu a vlastníkem firmy Kámen Ingeniring.

Student naší školy Štěpán Hůzl, již vyučený kameník, který nyní pokračuje v maturitním oboru podnikání, se úkolu zhotovit mramorového lachtana zhostil na výbornou. Samozřejmě mít více času, tak by si pohrál i s detaily, ale sekáni do mramoru bylo opravdu náročné, a to i pro konkurenty. Obrovský kus práce odvedl také student druhého ročníku kameník Antonín Frank – ten vysekal parádní žulovou čepici, která může sloužit například jako ozdoba na vrchní části sloupu.

Hodnocení soutěže dopadlo následovně: 1. místo si odnesl Štěpán Hůzl za mramorového lachtana. A cenu si také odnesl Antonín Frank, který hrdě reprezentoval práce kamenické. Také vedoucí KSS Michal Šimek byl na roztrhání, jelikož mnoho lidí se přišlo na veletrh a řemeslníky v pracovním nasazení podívat, a tak měli zájem se něco o řemesle dozvědět od zkušeného kameníka. Závěrem: není důležité, kdo na jakém místě skončil, ale jde především o zviditelnění a oživení tradičních řemesel, jako jsou kameník a kamenosochař. Výsledkem je, že v letošním roce naše škola zaznamenala nárůst počtu kameníků, což je úspěch. Kdo se chce řemeslu věnovat, určitě práci najde. A my těšíme na další ročník FOR ARCHu.

Foto P. Lacina

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace