Mladí kováři kovají na Šlakhamru

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
27.06.2019 10:03
Poslední úprava:
 
před 5 lety

Zveme všechny bývalé, ale i současné žáky naší školy oboru kovo na přátelské setkání 5. července 2019 na Šlakhamr. Naši kováři předvedou své umění při vytváření sochy anděla.

Na akci zve náš absolvent Tomáš Popela, který na svém facebooku uvedl následující informace (uvádíme zkrácenou verzi)

* Unikátní předvedení kovářské výroby 2,5 m vysoké sochy – železného anděla Během roku je zde – na Šlakhamru – organizováno několik akcí jak pro širokou, tak odbornou veřejnost. Technické muzeum v Brně při pořádání úzce spolupracuje s místními spolky, a to zejména s SDH Najdek a o.s. Dobrý Jeseter. Podařilo se také navázat spolupráci s Uměleckoprů­myslovou akademií Světlá nad Sázavou, kde je vyučován maturitní obor umělecký kovář.

Ze vzájemné kooperace uvedených subjektů vzešel nápad ještě více zatraktivnit okolí památky. Prvním počinem bylo vysazení památné lípy před vchodem do památky při příležitosti oslav 100. výročí vzniku republiky. Zároveň s lípou byl osazen kámen s nerezovou deskou a popisem této události.

Dalším počinem bylo vypracování návrhu sochy se zadaným kritériem použití dvou materiálů, železa a kamene. Z šesti dodaných návrhů byla po konzultaci s kováři vybraná socha anděla. Výška sochy bez kamenného podstavce byla stanovena na 250 cm. Samotná realizace sochy bude v rukou žáků čtvrtého ročníku světelské Akademie pod odborným dohledem mistra odborného výcviku a zkušenějších kovářů. Větší část prací proběhne v kovářské dílně uměleckého kováře Tomáše Popely v Bohdalově. Sestavení jednotlivých částí pak uvidí zájemci v rámci dvoudenního kovářského sympozia konaného 4. a 5. července přímo na Šlakhamru. Slavnostní odhalení je naplánováno na 31. srpna, kdy bude na Šlakhamru pořádána tradiční akce s názvem Cimbál na Šlakhamru. Týden předtím je v plánu vystavit sochu na největším mezinárodním setkání kovářů v ČR na Helfštýně. Finančně je realizace řešena sponzorsky, oslovením jak státních institucí, tak soukromých firem, a to zejména těch, které se zabývají zpracováním železných prvků. Hlavním motivem celé akce je nejen zatraktivit okolí památky, ale zároveň ukázat, že řemeslo, které má v našem kraji velkou tradici, má zdatné pokračovatele a nemusí se tak bát o svou další budoucnost.*

NAJDETE TAKÉ NA

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace