Velký úspěch Petra Kubína na 22. ročníku točířské soutěže v Bechyni

Naše želízko v ohni uspělo

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
13.11.2018 08:25
Poslední úprava:
 
před 6 lety

Ve dnech 8. – 9. listopadu 2018 se na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bechyni (dříve SPŠ keramická) konal již 22. ročník tradiční točířské soutěže. Tato akce se pořádá pro studenty středních škol, které mají ve svém vzdělávacím programu výuku keramických oborů s maturitní zkouškou. V tomto ročníku se soutěže zúčastnily pouze tři školy, a to místní – SUPŠ Bechyně se dvěma účastnicemi, SOŠ Luhačovice též se dvěma účastnicemi a my – Uměleckoprůmyslová akademie Světlá nad Sázavou s jediným želízkem v ohni, žákem čtvrtého ročníku Petrem Kubínem. Petr byl do této soutěže nominován jako jediný ze školy, ale zato již potřetí, jelikož jeho točířské schopnosti jsou již dlouho mezi našimi žáky na nejlepší úrovni. Letos se zdálo, že konkurence na bechyňské točířské soutěži nebude příliš vysoká, ale skutečnost se ukázala být jinou. Účastníků bylo sice jen pět, ale síly byly neobvykle vyrovnané.

V samotné soutěži byly vyhlášeny dva soutěžní úkoly. V prvním se jednalo o vytváření džbánu a mísy dle výkresu a o volnou část, kde bylo úkolem vyrobit zoomorfní nádobu dle vlastního návrhu, která měla být vytočena ze segmentů nebo i z jednoho kusu a domodelovaná. V loňském roce, kdy se vytvářela pokladnička, se Petr umístil na čtvrtém místě. Letos, jak již bylo řečeno, byly síly srovnány a v konečném hodnocení byl bodový rozdíl mezi prvním a posledním soutěžícím pouhých 7 bodů. Petr se nakonec umístil na druhém místě s odstupem pouhého jednoho bodu za Annou Stifterovou z hostitelské SUPŠ v Bechyni. Ovšem jak v povinných pracích, tak ve volné části vznikly velmi zajímavé výrobky a porota, která byla složená ze zástupců jednotlivých zúčastněných škol a předsedy, to vůbec neměla jednoduché. Všichni soutěžící vytvořili velmi zajímavé nádoby. Petr tedy zabodoval se stylizovaným pelikánem, který měl v zobáku pokličku. Pelikán pak může sloužit třeba jako šperkovnice. Vítězka vytvořila nádobu ve tvaru velblouda. Její spolužačka Magdalena Čápová soutěžila se šnekem. Studentky z Luhačovic Lucie Mokrýšková vytvořila kraba a Barbora Khaimová lišku.

V druhé soutěži, která se konala hned první den večer a byla nazvána „Maxiroura“, bylo úkolem za 60 minut vytočit ze 3 kilogramů hlíny co nejvyšší hliněnou kachlici, která mohla mít libovolnou a různou šířku, sílu střepu i se ve finále mohla třeba i trochu naklánět apod. V loňském roce bylo úkolem vytočit co největší množství stejných pohárků. Zde Petr exceloval a umístil se na prvním místě. Letos měli soutěžící na tento úkol pouhé dva pokusy. I zde byly mimořádně srovnány síly a ve výšce vytočených kachlic nebyly velké rozdíly. I zde Petr skončil na druhém místě s rourou vysokou 48, 2 cm. A opět za Annou Stifterovou ze SUPŠ Bechyně, která se dostala na 49, 7 cm. Škoda že se soutěžícím nepodařilo dostat přes půlmetrovou hranici.

Hodnotící komise byla sestavena z předsedy MgA. Martina Mikeše, který je v současné době pedagogem na zlínské Baťově univerzitě. Dalšími členy byli zástupci pedagogů z jednotlivých zúčastněných škol. Naše světelská akademie byla zastoupena Mgr. Alenou Ratajovou, která byla pedagogickým doprovodem a Petrovi byla nápomocna hlavně radou a vytvořením klidného zázemí, neboť je sama absolventkou bechyňské (tehdy ještě keramické) školy. Za luhačovickou školu hodnotila Jana Rosinová a místním porotcem byl dlouholetý učitel točírny Jan Vančura.

Celá soutěž byla zorganizována vynikajícím způsobem. Určitě se na přípravě podílelo více lidí. Hlavním organizátorům Mgr. Milanu Vágnerovi a Janu Vančurovi však patří velké poděkování, neboť se za celou dobu nevyskytl jediný zádrhel. Mimořádnou kvalitu mělo i večerní setkání, které bylo spojené s besedou účastníků a předáváním zkušeností. Později pak příjemnou atmosféru doprovodilo vystoupení hudební skupiny, která má úzkou vazbu k místní škole.

Pokud bude v našich silách, ale hlavně v silách našich žáků a podaří se najít podobného točíře, jako je Petr, tak se bechyňské soutěže budeme určitě účastnit i nadále.

Petrovi přejeme do budoucího „keramického“ života mnoho krásných a zajímavých výrobků a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy. A v letošním školním roce ještě mnoho štěstí k maturitní zkoušce.

Foto: archiv školy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace