Spojení minulosti s budoucností

Na exkurzi v moravské metropoli

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
19.12.2017 13:39
Poslední úprava:
 
před 7 lety

V předvánočním čase dne 14. 12. 2017 zamířila třída I.P oboru podnikání do Brna. Žáky čekal bohatý program započatý návštěvou Moravského zemského muzea. Dějiny tohoto muzea se začaly psát v roce 1817, kdy císař František I. císařským dekretem stvrdil jeho vznik a pojmenoval ho svým jménem Franciscaneum. Muzeum uchovává ve svých sbírkách přes šest milionů sbírkových předmětů z oborů přírodních a společenských věd. Nejvzácnější mezi nimi je téměř třicet tisíc let stará soška Věstonické Venuše.

Nás hlavně zajímala nově otevřená stálá expozice „Středoevropská křižovatka – Morava ve 20. století“, která je umístěna ve 3. patře Dietrichsteinského paláce. Tato expozice je rozdělena na 10 kapitol, které dokumentují zajímavou formou zásadní události 20. století s důrazem na historický prostor Moravy. Žáci si během prohlídky ujasnili jednotlivé etapy našich politických, kulturních a sociálních dějin od vlády dvojhlavého orla, přes 1. světovou válku, masarykovské Československo a Moravu, dobu okupace a totality, zlatých šedesátých let a Pražského jara, sovětské okupace až po návrat demokracie. Dobovou atmosféru podtrhly autentické filmové záběry, vystavené zbraně, uniformy či oblečení vězňů a řada novinových článků a dobových fotografií a v neposlední řadě i podpis T. G. Masaryka do pamětní knihy muzea. Každá tematická část byla doplněna dotykovými obrazovkami s podrobnými informacemi o dílčích tématech sledovaného období.

Poté jsme se přesunuli do nižších pater k prohlídce dalších stálých expozic. I tady byla spousta zajímavých věcí k vidění. Snad nejvíce žáky zaujala paleontologická expozice dokumentující vývoj během trvání jednotlivých geologických období včetně 3D projekce „velkého třesku“ a archeologická expozice zachycující vývoj od nejstarší doby kamenné po stěhování národů, příchod Slovanů na Moravu a vznik prvního státu. Milovníci zvířat si přišli na své u expozice ještě žijících či již vyhynulých živočichů. To je případ i doda (blbouna nejapného), asi metr vysokého nelétavého ptáka z ostrova Mauricius.

Po obědě jsme pokračovali návštěvou kapucínské hrobky, která se nachází pod kostelem Nalezení svatého Kříže a je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu. Nicméně i ona sama – jako místo otevřené veřejnosti – má svou bohatou historii. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let. I naši žáci si dodali odvahy, které je k návštěvě hrobky potřeba. Se zájmem si pročítali nástěnné tabule o prosté formě, jakou kapucíni své zemřelé provázeli na jejich poslední cestě. Fascinující je rovněž příběh slavného velitele pandurů Františka barona Trencka, který se na konci svého bouřlivého a nevázaného života stal kajícníkem a přál si být pohřben jako chudý kapucín na holou zem. Podzemí kostela také vypravuje o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. A možná že se i oni za života učili „umění dobré smrti“, inspirováni obrazy, jaké předkládá výstava unikátních barokních fresek Ars Moriendi.

Odměnou pro žáky byly vánoční trhy přímo v historickém jádru města a prodejní výstava vánočních dekorací a dárků na brněnském výstavišti. Hezké Vánoce.

Foto: Marcela Zajíčková, Michaela Braumberová, Markéta Juhaňáková a Tereza Potocká

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace