Co se dělá na svatého Řehoře na keramické dílně?

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
28.03.2017 14:24
Poslední úprava:
 
před 7 lety

Jak všichni víme dle české pranostiky, tak na svatého Řehoře čáp či pták letí přes moře, žába hubu otevře a líný sedlák, který neoře. Právě s prvním zmíněným souvisí v letošním roce i činnost na keramické dílně, tedy mimo stávající učební plán. V rámci svých ekologických aktivit oslovila naše paní učitelka biologie Mgr. Eva Bernadová svou kolegyni Mgr. Alenu Ratajovou, zda by se svými žáky nemohla pro Chráněnou stanici v Pavlově vyrobit dvakrát osm rustikálních keramických hnízd pro vlaštovky a jiřičky. Za tímto účelem dodala i vzory těchto hnízd. Po krátké poradě, jak a co je potřeba, bylo vše dohodnuto a předání hotových hnízd stanoveno na dobu za zhruba 2 – 3 týdny. Právě v tento den probíhala výuka předmětu Praktická cvičení v keramické dílně se skupinou žáků ze třídy

I. V oboru bytový architekt. Úkolu se zcela obětavě chopily dvě studentky Adéla Čapková a Simona Krytinářová. V tomto předmětu se kromě nejrůznějších jiných cvičení v různých technikách s keramickými hmotami provádí i tvorba postupem „bednění“. V zásadě se jedná o lepení výrobků nejrůznějších tvarů z plátů plastické hmoty. Většinou se toto cvičení uskutečňuje na rozličných užitkových tvarech, např. žardiniérách či ozdobných květináčích. Tentokrát si však tuto techniku zmíněné žačky procvičily na „umělých“ ptačích hnízdech. K jejich výrobě použily i stávající půlkruhovou sádrovou formu, která jim práci velmi usnadnila. Vyučující jim postup předvedla na každém typu hnízda. Pak již studentky pracovaly samostatně. Jelikož se však jednalo o náročnější úkol a navíc v malé sérii, tak děvčata musela práci věnovat i část svého osobního volna. V ten den ale bylo hotovo, a to v rekordním čase a mohlo se začít s postupným sušením. Výrobky nemohou jít do pece ani s minimálním množstvím vody ve střepu, jelikož by popraskaly. Protože se hnízda pálila pouze přežahem, tedy na jeden oheň, tak přesně za týden byla kompletně hotová a připravená k expedici. Ihned byla převezena do stanice v Pavlově, kde budou čekat na své ptačí obyvatele.

Možná vám je záhadou, proč si vlaštovky a jiřičky nemohou postavit svá hnízda tak jako vždy samy. Odpovědí je, že mohou. Tato vyrobená hnízda však slouží k tomu, aby se vlaštovky uhnízdily tam, kam ve stanici či jinde majitelé chtějí a u jiřiček se jedná hlavně o nalákání k hnízdění těchto opeřenců a usnadnění jejich práce při stavbě hnízda, jelikož v posledních letech u nás málo prší a je nedostatek stavebního materiálu, tedy bahna. Tito ptáci se u nás vyskytují v posledních letech stále v menším počtu.

V Pavlově hnízda přijali s velkými díky, které byly směrovány hlavně k ochotným studentkám ze třídy I. V Adéle a Simoně. Nyní se už jen čeká, jak dopadne osídlení hnízd, až k nám pták přiletí přes moře.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace