Cesta I. V za poznáním i novými zážitky do moravské metropole

Agenda:
 
Výtvarné
Publikováno:
 
13.03.2017 10:04
Poslední úprava:
 
před 7 lety

První ryze třídní výlet 1. V směřoval dne 26. 1. 2017 na Moravu, konkrétně do jejího centra, města Brna.

Propojili jsme zde mnohé, poznání jak hluboké, tak nedávno minulé historie a zároveň sebe samých.

Exkurze přímo navázala na předmět Dějiny výtvarné kultury a obohatila žáky o nové vizuální zážitky z jinak „nudného“ učiva. Zejména díky návštěvě ikonické vily od Miese van der Rohe byla zajímavá i z hlediska zaměření studentů na design interiéru a průmyslový design.

Prvním cílem byla komentovaná prohlídka stálé expozice Pravěk na Moravě v budově Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu, která patří pod Moravské zemské muzeum v Brně.

Celým obdobím pravěku na našem území a s tím související tvorbou člověka nás provedl odborník Mgr. Patrik Galeta, Ph.D. Mnoho informací uvedl žákům v nových kontextech s názornou ukázkou.

Vystavené předměty jako drobné sošky, keramické nádoby, šperky aj. jsou raritou a mohou směle konkurovat zahraničním nálezům. Vzhledem k tomuto faktu je však s podivem, že prezentace těchto děl značně pokulhává za jejich významem pro naši zemi. I nevhodně rozvržený interiér, který je v silném kontrastu s následující návštěvou vily, však považuji za velký přínos pro studenty, protože i špatný příklad může být k užitku.

Po první štaci, posilněni obědem, jsme se rozdělili na dvě skupiny, které si šly v patách v různých časových intervalech.

Všichni jsme navštívili Vilu Tugendhat, která je skvostem funkcionalistické architektury v Čechách. Volně plynoucí interiéry obložené luxusními materiály, technicky dokonale provedené a fungující prvky, precizní zpracování, propojení architektury a krajiny, vzdušnost, čistota, onyxová stěna, … podobné asociace, které si vybaví snad každý návštěvník.

Tato stavba, a hlavně její vybavení, slavila u žáků největší úspěch, někteří z nich už dokonce začali mluvit o tom, jak ji v budoucnu koupit – humor jim tedy nechybí. Doufám ale, že tento prvotní impuls jim v budoucnu poslouží spíše jako motivace pro vlastní tvorbu.

Někteří před návštěvou vily, jiní až po ní absolvovali také krátkou procházku po historickém centru Brna s výkladem u stěžejních architektonických a sochařských počinů, jako je např. chrám sv. Jakuba, socha Jošta Lucemburského od Jaroslava Róny, Brněnský orloj, dům pánů z Lipé, budova Staré radnice, kašna na Zelném trhu či Petrov.

Celodenní toulání po Brně i cesta tak proběhly v příjemném přátelském rozpoložení.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace