Exkurze do Vídně

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
01.01.2017 18:29
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Pro naši školu se staly výlety do Vídně již tradicí. Tajemství úspěchu tohoto města u studentů tkví zejména ve velké rafinovanosti organizátora Ing. Andreje Slavíčka, který volí k návštěvě předvánoční čas. Galerie Albertina je tedy sice hlavním oficiálním bodem programu, ale nebudeme si lhát, všichni se stejně nejvíc těší na chvíle, kdy budou stát v davu mezi stánky za jakéhokoli počasí a užívat pestrosti a atmosféry typických místních marketů.

Přesto jsou mezi účastníky i tací, kteří si s velkou chutí užijí nejen místní gastronomické speciality a trhy, ale i prohlídku samotné galerie Albertina.

Každý rok jezdí zhruba stejný počet osob, ale lidé se mění, proto se vždy, tedy i letos, začíná komentovanou prohlídkou města v čele se samotným organizátorem, který nás zavede až do dveří galerie.

V letošním roce jsme měli unikátní příležitost zhlédnout vybraná díla pointilistů v rámci rozsáhlé expozice. Nejedná se o ucelený výběr tvorby několika nejvýznamnějších umělců, ale spíše o průřez a zajímavý pohled na tento směr a jeho vliv na jiné styly a jejich autory. Celý název výstavy totiž zní Cesty pointilismu – od Seurata a Signaca k Van Goghovi a Picassovi.

Každá z místností má svůj vlastní podtitul, věnuje se konkrétnímu tématu a porovnání vůči různým autorům. Postupným procházením prostor si tak uvědomíte jednotlivé souvislosti vývoje pointilistického malířství. Logické a přehledné uspořádání vystavených děl doplněných o informace výborně koresponduje s podmalbou stěn a volbou textových fontů. Jasné a výrazné barvy obrazů bez použití černé a čistě bílé si vás podmaní a uvedou do pozitivní nálady.

Projdete od prvních počinů Signaca a Seurata k jejich mistrovským dílům, ty jsou postupně konfrontovány s dalšími často méně známými umělci, jako jsou například Maxmilien Luce, Georges Lemmen či Theo van Rysselberghe. Nejde však pouze o porovnání, ale i vývoj pointilismu jako takového a jeho vliv na následující generace umělců. Překvapivě zjistíte, že BOD zasáhl mnoho uměleckých sfér, skrze díla Van Gogha dojdete až k poznání, že měl vliv dokonce i na tvorbu známého Mondriana, Giacomma Bally či Carlo Cary. Již tato aktuální výstava, která je poměrně obsáhlá, zabere návštěvníkovi mnoho času i energie, přesto má galerie v zásobě ještě další umělecké skvosty.

V nitru Albertiny má návštěvník k dispozici i jiné výstavy s různorodou tematikou, konkrétně expozici s názvem Od Monea k Picassovi, dále pak díla současných umělců zaměřených na pop art, jako jsou Anselm Kiefer, Gerhard Richter či Tom Wasselman, filmové fotografie či barevné dřevořezy vídeňských grafiků z období kolem r. 1900.

Po společné návštěvě galerie byl program individuální, proto nejsem schopná podrobně reflektovat zážitky účastníků exkurze. Podle spokojených tváří na konci dne, kdy jsme již celí prokřehlí zimou, ač nám počasí přálo, čekali na autobus, však soudím, že i tentokrát se exkurze do Vídně velmi vydařila.

Foto: Petr Vampola

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace