Tianyuan Glass Art Festival 2016 v Číně

Vyučující naší školy Mgr. Martina Janáková jako účastnice mezinárodního sklářského festivalu

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
15.10.2016 17:29
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Ve dnech 27. – 30. září 2016 se v Tianyuanu v Číně uskutečnil sklářský umělecký festival pod titulem Sklo a led. Slovní spojení Glass and Ice nám bylo vysvětleno tím, že se v této oblasti má konat v budoucnu zimní olympiáda. Firma Huailai Tianyuan Special Type Glass Co. pro účely festivalu postavila ve svém areálu obrovskou novou halu, kde proběhla většina aktivit spojených s festivalem – zahájení a zakončení festivalu, výstavy a demonstrace práce nad kahanem a foukání skla u pecí. Přítomní účastníci festivalu byli ubytováni v luxusním firemním hotelu v těsné blízkosti výstavní haly.

Na programu tohoto festivalu byla kromě jiného mezinárodní výstava současného uměleckého skla pod názvem Collision and Fission, které se zúčastnilo na 200 umělců z celého světa a z Číny. Prezentována byla také tvorba celé řady českých sklářských umělců, z nichž někteří se festivalu zúčastnili osobně – Jitka Šrámková, Jaroslav Šára, Vladimír Klein, František Janák a Martina Janáková. Česká delegace byla mezi zahraničními ta největší.

Festival byl zahájený velkolepou večeří ve firemním Huailai Tianyuan Hotelu. Na programu byla i návštěva Velké čínské zdi. Každý den probíhala demonstrace práce nad kahany a foukání skla u pecí ve festivalové hale. Těchto workshopů se zúčastnili také někteří pozvaní zahraniční a čínští výtvarníci. Prostorové kreace vyrobené nad kahany byly pak předvedeny na závěrečném ceremoniálu profesionálními modely s komponovanou hudbou a s působivým scénickým aranžmá.

Důležitým výstavním počinem byla výstava více než 150 studentů sklářských oddělení z 20 čínských univerzit. Jednalo se především o diplomové práce, které vznikly v letech 2014 – 2016. Tato výstava je první podobnou přehlídkou vybraných studentských prací pod názvem Crystallization – Tianyuan Awards Exhibiotion of Chinese Students. Mezinárodní porota vedená profesorem Michaelem Rogersem z RIT v Rochesteru, USA, ve které byla Česká republika zastoupená kurátorem Uměleckoprůmys­lového muzea v Praze panem Milanem Hlavešem, vybrala nejlepší studentské dílo. Pro mnohé zahraniční účastníky to byla vynikající příležitost seznámit se s moderní uměleckou sklářskou tvorbou Číně i s nastupující sklářskou generací.

Během společných snídaní, obědů a večeří docházelo k živým setkáním a diskusím mezi účastníky festivalu. Velkorysý a nákladný program připomínal první IGS v Novém Boru. Pro mnohé zahraniční účastníky to byla první příležitost seznámit se s moderní uměleckou sklářskou tvorbou Číně, která je na velikém vzestupu. Sklářská oddělení se otevírají na stále nových univerzitách a v Číně tak narůstá poptávka po nových informacích a kontaktech. Projevuje se to i na vzrůstajícím zájmů čínských studentů  o studium v zahraničí a v jejich účasti na zahraničních soutěžích, například i na Ceně Stanislava Libenského. Dá se předpokládat, že festival v Tianyuanu nebyl poslední akcí svého druhu.

Text: Martina Janáková a František Janák

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace