Kraje pro bezpečný internet (KPBI)

Žáci nástavbového studia semináře v Jihlavě

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
31.05.2016 17:45
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Dne 20. 4. 2016 se třída I. P a vybraní žáci II. P nástavbového studia zúčastnili semináře „Finanční gramotnost“ pro studenty v Jihlavě. Tento seminář pořádal Krajský úřad pro Vysočinu v rámci projektu „Kraje pro bezpečný internet“:[www.kpbi.cz]. Vzdělávací akci vedl krajský specialista finančního poradenství pan Zdeněk Čech z České pojišťovny.

Ve velice příjemném prostředí kongresového sálu žáci zhlédli řadu prezentací týkajících se finanční gramotnosti na internetu, pojištění osob či majetku, finančních rezerv a jejich využití, základních investičních pravidel, spoření, půjček a úvěrů. Tyto prezentace pan Čech doplňoval zajímavými příklady z praxe, neustále podněcoval žáky svými otázkami k přemýšlení a správnému úsudku. Samozřejmě ti nejlepší byli k překvapení všech odměněni drobnými dárky. Cílem semináře bylo také informovat žáky o internetových portálech, jaké nástrahy tam na ně čekají, čeho by se měli vyvarovat, jak který finanční produkt použít, jak si ho nastavit a případně jakého si zvolit finančního poradce. Se zaujetím sledovali výklad, co je dobrý a co je špatný dluh.

Neméně zajímavá byla i prezentace „100 let v 10 minutách“, která měla zúčastněné utvrdit v tom, že pokud si zvolí správnou formu investice, nemusí mít strach, že o investované prostředky přijdou vlivem nějaké nečekané události.

Po tomto náročném dopoledni žáci s radostí přivítali návštěvu Jihlavského podzemí laicky zvaného „Jihlavské katakomby“. Systém podzemních chodeb v Jihlavě je s rozlohou 50 000 m2 a délkou asi 25 km po znojemském podzemí druhý nejrozsáhlejší v České republice. Tato historická a technická pamětihodnost je jedním z posledních dochovaných pozůstatků činnosti středověkých jihlavských horníků. Jihlava ležela na důležité křižovatce středověkých obchodních cest, a tak v době, kdy význam těžby stříbra poklesl, začal se ve městě prudce rozvíjet obchod a řemesla. Kupci a řemeslníci si pro uskladnění svého zboží a výrobků rozšiřovali stávající sklepy, na jejichž prohlubování pracovali zkušení jihlavští horníci. A tady si někteří žáci uvědomili, jak měli horníci těžkou práci, když, dle slov průvodce, postoupili v ražení chodem pouze o 2 cm za celý den.

Za německé okupace byla potom část chodeb upravena jako protiletecké kryty. Žáci si užili také trochu napětí, když některým z nich vytvořil průvodce vlastního ducha na zeď. Všichni jsme si exkurzi užili a celkem unavení jsme se vraceli zpět.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace