Exkurze do keramických závodů Lasselsberger a návštěva ZČU v Plzni

Ateliér keramiky a porcelánu znovu na cestách

Agenda:
 
Výtvarné
Publikováno:
 
17.04.2016 17:54
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Další z poznávacích výletů po keramickém světě proběhl 15. 3. 2016 a zasvětili jsme ho západním Čechám. Zde je tradičně doma výroba obkladů a dlažby. Dnes spadá zdejší produkce pod firmu Lasselsberger, která má hlavní sídlo v Plzni, závody se ale nacházejí v Chlumčanech, Rakovníku, Horní Bříze nebo jihočeských Borovanech.

Naše asi desetičlenná skupina se vydala po stopách keramického obkladu a dlažby v závodě Chlumčany, cca 15 km jižně od Plzně. Ve zdejším závodě jsme se seznámili s celým výrobním procesem od přípravy hmoty přes lisování, sušení, výpal až po tisk dekoru. Ten je stále více řešen digitálně. Studenti zjistili, že i tady zvyšováním automatizace výroby lidské práce ubývá, zatímco lidé u počítačů se činí čím dál tím víc.

Poté jsme zavítali do prodejního centra firmy Lasselsberger v Plzni, kde jsme se setkali s hlavním designerem panem Markem Bráblíkem a obchodním managerem panem Tomášem Knoblochem. Oba pánové nás seznámili jak s historií a vývojem firmy, tak i se současnými trendy interiéru koupelen a kuchyní z hlediska obkladů a dlažeb. Pan Bráblík vysvětlil velice zblízka svým novým mladým kolegům tajná zákoutí navrhování obkladů a dlažeb, na které musí návrhář brát zřetel. Také poukázal na zajímavé momenty současných metod a technik navrhování. Provedl nás reportáží z CEVISAMY, největšího veletrhu v oboru, který se koná ve španělské Valencii. Na závěr jsme absolvovali komentovanou prohlídku prodejní galerie.

Téma keramických obkladů a dlažeb bylo tímto zcela vyčerpáno – a my téměř také. Občerstvili jsme se krátkou prohlídkou nádvoří a vstupní haly návštěvnického centra Plzeňského pivovaru a vyrazili jsme poznat poslední cíl naší cesty: Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara při Západočeské univerzitě v Plzni. Touto školou nás provedl bývalý student atelieru porcelánu a keramiky Tomáš Černý. Bylo výborné, že studenti slyšeli přímo od něj, jak to chodí při studiu na této škole, mohli si projít ateliéry, poznat prostředí a atmosféru školy při všedním provozu, krátce si popovídat a zeptat se bez zábran na vše, co je zajímalo.

Pak již následovala cesta zpátky. Do Světlé jsme dorazili ve večerních hodinách znavení, ale celí a zdraví, v hlavách nové zkušenosti, zážitky a podněty ke své práci (i budoucnosti).

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace