Oficiální vstup mezi Rorýsí školy (31.3.2016)

Za zásluhy o ochranu zvláště ohroženého druhu nám byl udělen titul Rorýsí škola

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
04.04.2016 14:45
Poslední úprava:
 
před 8 lety

Do doby jarní rovnodennosti se trefil náš oficiální vstup mezi Rorýsí školy. Neoficiálně jsme sice mezi ně byli uvítáni již na podzim 2015, ale předání certifikátu jsme odložili až na jaro – jednak uprostřed staveniště nebylo prakticky co slavit a jednak se vstupem byla spojena i přednáška, která byla určitě aktuálnější nyní – před příletem hlavních hrdinů celé anabáze – našich rorýsů.

Těsně před pondělním polednem 21. 3. 2016 jsme tedy mohli na naší škole uvítat paní Mgr. Gabrielu Dobruskou, pracovnici České společnosti ornitologické, která je koordinátorkou vzdělávacích programů Jaro ožívá a Rorýsí školy.

Nejprve v ředitelně naší školy převzal pan ředitel Vodička z rukou paní Dobruské certifikát, který stvrzuje, že naší škole byl za zásluhy o ochranu zvláště ohroženého druhu rorýse obecného udělen titul Rorýsí škola.

Spolu s certifikátem pan ředitel převzal i pamětní tabulku na budovu prokazující, že škola patří mezi Přátele rorýsů, a propagační materiály s tématikou ochrany ptáků.

Z ředitelny se náš host vydal do školní auly, kde se měla konat přednáška na téma rorýs obecný a jeho ochrana. Část našich žáků se tak od Gabriely Dobruské dozvěděla spoustu zajímavých informací o život rorýsů i o problémech, které je v ČR v posledních letech potkávají. Seznámili se také s projektem Rorýsí školy i s důvody, proč se právě naše Akademie stala v pořadí 32. Rorýsí školou v ČR. Vy se s naší cestou můžete seznámit přímo na webu Rorýsích škol, kde máme i my svou vizitku, popřípadě můžete nahlédnout do rorýsího medailonku na stránkách naší školy. V Kraji Vysočina jsme jednou ze dvou škol, v ČR je škol, kde se chrání hnízdiště rorýsů, prozatím 36.

Po přednášce, která přinesla našim žákům spoustu zajímavých informací, pokračovalo ornitologické odpoledne odchytem a kroužkováním ptáků v areálu školy. Toho se účastnili žáci navštěvující výběrový předmět – Seminář z biologie. O odchyt se postaral Ing. Zbyšek Karafiát, Ph.D., ze Stanice Pavlov. Do sítě, která byla instalována nedaleko našeho pečlivě zásobeného krmítka, se během přednášky podařilo odchytit na 30 pěvců, a tak si žáci mohli pěkně zblízka prohlédnout sýkory modřinkykoňadru, čížky lesní, samičku zvonka zeleného i vrabce domácího. V okolí jsme pak pozorovali kosy černé, drozdy kvíčaly nebo třeba hrdličku, z oblohy nás sledovaly straky a kachny divoké. Jen na ty rorýse budeme muset ještě chvíli počat.

Co přinesla přednáška samotným dětem, to můžeme vyčíst z vyprávění jedné ze studentek I.G, Moniky Kubíčkové:

JAK JSEM SE SEZNAMOVALA S RORÝSY

Jelikož naše škola patří do projektu „Rorýsí škola“, proběhla u nás minulý týden, 21. března 2016 přednáška o těchto ptácích. Přijela za námi paní, která nás seznamovala s životem rorýsů. Jsou to velice zajímaví ptáci, kteří hnízdí téměř v celé Evropě, ve vysokých budovách, a co mě nejvíce překvapilo, spí za letu. Dozvěděli jsme se, že před rekonstrukcí naší školy, která proběhla letos v létě, u nás tito ptáci každoročně hnízdili. A kvůli rekonstrukci by se místo na jejich hnízdění zničilo. Bylo tedy nutné vymyslet plán na záchranu jejich „domova“. A to se naší škole podařilo! Myslím, že naše poznávání bude dál možné rozvíjet díky budce pro rorýse, ve které je kamera, a my je můžeme sledovat. Byla bych ráda, kdyby se do tohoto projektu zapojilo více škol. A nebylo by od věci, aby se o rorýsech dozvěděli i ostatní lidé, kteří by při rekonstrukci svých domů na rorýse mysleli a rekonstrukci vymysleli šetrně, aby se tito zajímaví ptáci mohli vracet.


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace