Designblok 2015

Agenda:
 
Výtvarné
Publikováno:
 
08.11.2015 20:39
Poslední úprava:
 
před 9 lety

V pondělí 26. října 2015 navštívili studenti ateliéru Průmyslového designu výstavu Designblok, největší přehlídku českého a zahraničního a designu u nás, která se letos konala na holešovickém výstavišti v Praze. Tento již 17. ročník Designbloku se nesl v duchu svobody, která byla hlavním tématem letošní výstavy: záměrem organizátorů Designbloku bylo ukázat návštěvníkům svobodu tvorby a myšlení, radost a hru o ideálech současného světa, svobodu jako vyšší princip fungování společnosti.

Celé dopoledne jsme věnovali prohlídce jedinečného prostoru Průmyslového paláce a Lapidária. Expozici výstavy v ”Superstudiu” v pravém křídle secesní budovy Průmyslového paláce pojali organizátoři výstavy jako veletrh novinek z oblasti nábytku, bytových doplňků, svítidel a produktů předních domácích i zahraničních firem: např. řada kapesních nožů české firmy Mikov nebo nová kolekce hraček a hudebních nástrojů Lattjo firmy Ikea a mnoho dalších.

”Openstudio” ve stanu postaveném na místě shořelého levého křídla Průmyslového paláce představilo prototypy a produkty autorů bez komerčního výrobce, např. práce studia Dechem zastoupeného Granddesignéry roku 2015 Michaelou Tomiškovou a Jakubem Janďourkem nebo čarodějnická kolekce šperlů Janji Prokić, svítidla Jana Plecháče a Henryho Wielguse a další. Součástí Aukce designu byla např. expozice české továrny na výrobu nábytku Thonet, která vystavila svůj typický nábytek z ohýbaného dřeva. Svůj prostor pro přehlídku měly také nejlepší práce studentů uměleckých škol jako např. SUPŠ sklářské Kamenický Šenov, Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy Nový Bor, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, ČVUT Fakulty architektury – Ústavu průmyslového designu Praha a jiné.

V ”Arthousu ”, v novorenesanční budově Lapidária Národního muzea jsme viděli překvapivé instalace na hranici umění a designu: mezi barokními sochami nás zaujaly práce studia holandských výtvarníků Formafantasma, charakterizované experimentováním s netradičními materiály. Jejich objekty z keramiky, kůže, dřeva a odpadních přírodních materiálů jsou zajímavým prolínáním průmyslového designu a řemeslné výroby inspirované lokální kulturou. Objekty ze série Mutation z odřezků pěnových koulí vlámského designéra Maartena de Ceulaer jako by organicky vyrůstaly do své podoby mutací buněk nebo růstem bakterií.

Přestože výstava Designbloku na holešovickém výstavišti byla velmi rozsáhlá, po krátké pauze jsme ještě stihli navštívit Vinohrady, kde sídlí prodejny designu nábytku, bytových doplňků a svítidel prestižních českých a zahraničních značek. V obchodě se svítidly firmy Artemide nám její prodejce a odborník v oblasti osvětlovací techniky předvedl nejzajímavější modely svítidel. Po krátké diskusi nad využitím vhodných světelných zdrojů a dodržováním zásad správného osvětlení jsme byli pozváni na tematickou přednášku o světle, kterou bychom zde mohli absolvovat příště.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace