ABYCHOM NEZAPOMNĚLI – VÝPOVĚĎ O TOTALITĚ V EVROPĚ

Beseda pro gymnazisty 5. 10. 2015

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
07.10.2015 16:41
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Organizace Platforma evropské paměti a svědomí vydala mezinárodní čítanku určenou pro starší středoškoláky s názvem „Abychom nezapomněli. Výpověď o totalitě v Evropě“. Knížka obsahuje třicet pozoruhodných životních příběhů lidí postižených totalitou ze šestnácti evropských zemí, doplněných fotografiemi, faksimilemi dokumentů, historickými úvody, mapkami a infoboxy. Na její přípravě se podílela dvacítka státních a nevládních institucí a organizací z patnácti evropských zemí. Jejím účelem je vzdělat dnešní mladou generaci o tragické totalitní minulosti Evropy a o důležitosti hájit základní lidská práva, svobody a demokratické hodnoty ve společnosti. Tato jedinečná publikace vyšla už v anglickém, německém a francouzském jazyce. Česká verze získala záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Nás navštívila předsedkyně Platformy paní Neela Winkelmann a při tematické besedě s žáky gymnaziálních tříd prezentovala čítanku a příběhy v ní uvedené. Herečka Národního divadla Pavla Beretová pak přítomným jeden z příběhů přečetla. Součástí akce bylo také promítnutí dvou krátkých animovaných filmů o lidech postižených dvojí totalitou. Jedním z nich byl i rodák z Vysočiny pan Imrich Gablech, za války letec v Británii a po válce jeden z perzekuovaných.

Druhou část besedy vyplnilo vyprávění pana Jaromíra Stojana, člena Konfederace politických vězňů. I on je rodákem z našeho kraje a na besedu dorazil z Havlíčkova Brodu. Tento vitální pán seznámil přítomné se svým pohnutým osudem po válce – zažil uranové doly i službu u praporů PTP, ale neztratil humor ani chuť do života. Celá akce trvající téměř tři hodiny byla uzavřena dotazy na pana Stojana.

Poté jsme se s hosty rozloučili, předtím jsme ještě poděkovali za 10 ks čítanek a další materiály k válečným a poválečným dějinám, které využijeme při výuce společenskovědních předmětů.

„Pan Stojan vyprávěl o svém životě. Jeho „stíhání“ začalo v 16 letech, kdy si dovolil říct pár nevhodných slov výše postavenému člověku. Poté nám řekl, že měl být na doživotí ve vězení, ale rodina, která byla také pár měsíců zavřena, mu sehnala právníka a ten mu zajistil „jenom“ několik let za mřížemi. Povyprávěl nám toho moc zajímavého, někdy jsem až nechápala, čeho byl totalitní režim schopen … Podle mě by děti v našem věku tuto přednášku měly slyšet, aby si alespoň kapku vážily toho, kde a jak žijí ony…,“

napsala po akci Monika z 1. ročníku

Fotografie pořídila a poskytla Platforma evropské paměti a svědomí, s jejímž souhlasem je zveřejňujeme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace