Poznáváme barokní Prahu

Exkurze dne 23. 4. 2015

Agendy:
 
Umělecké a řemeslné , Výtvarné
Publikováno:
 
06.06.2015 17:12
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Dne 23. 4. 2015 se naše skupina složená ze studentů I. SV, III. SV a III. V. vydala na exkurzi do Prahy. Vzhledem k různorodému složení byl program uzpůsoben pro jednotlivé ročníky individuálně.

Ovšem náš první cíl byl společný, Centrum současného umění Dox v Holešovicích. Díky panu učiteli Michalu Chodaničovi byla zorganizovaná komentovaná prohlídka aktuální výstavy Art Brut Live spojená s workshopem, kterou nás provedla Kateřina Sušková. Nejprve proběhlo seznámení s touto specifickou tvorbou a jejími autory, žáci tak měli možnost projevit své názory na současné umění. Celá prohlídka probíhala interaktivní formou a její výsledky byly zhodnoceny na konci v hromadném rozhovoru. Na závěr byli studenti vyzváni, aby v rámci další výuky ve Světlé dokončili téma workshopu pomocí koláže na téma Liu Xia, Tichá síla. (dostali k dispozici jako materiál katalogy z této výstavy).

Dále pokračovaly jednotlivé ročníky každý po vlastní ose.

I. SV. absolvovala s panem Michalem Chodaničem prohlídku Bílkovy vily. V parku Stromovka pak pokračovali v debatách o současném umění a expozici zhlédnuté v Doxu.

Třetí ročníky měly poněkud náročnější program. Po krátké pauze na občerstvení jsme se vydali rovnou k perlám barokní Prahy. Průvodkyni a doprovod nám dělala slečna Zdislava Ryantová, studentka historie umění.

Putování započalo v Královské zahradě, kde se nachází renesančními budovy (Letohrádek královny Anny zvaný Belveder, Míčovna), které byly ideální ukázkou pro následné porovnání s barokní tvorbou a jednotlivými architektonickými prvky. Přes Pražský hrad jsme pak prošli přímo na Hradčanské náměstí, kde byli žáci stručně seznámeni s historií barokní Prahy i samotného náměstí a se základy týkajícími se barokního slohu.

Po krátké procházce městem naše skupina opět zavítala do interiéru, tentokrát do Schwarzenberského paláce se sbírkami barokního umění. Zde se studenti osobně setkali s díly velikánů jako Karel Škréta, Maxmilián Brokoff apod. a jedinečnými kusy v expozici s užitým uměním. Následovala cesta k dalším architektonickým skvostům – skrze Malostranskou ulici do útrob kostela sv. Mikuláše na Malé Straně, kde jsme si v příjemném chládku a klidu vychutnali atmosféru barokního sakrálního prostoru. Nedaleká Vrtbovská zahrada nám pak posloužila k nabrání zbytků sil a přípravě na poslední etapu naší exkurze.

Vzhledem k vyčerpání, které zachvátilo všechny bez výjimek, byli členové pedagogického doprovodu mile překvapeni. Kvůli časové indispozici dostali totiž studenti na výběr ze dvou tras, přičemž si místo toulání a relaxace ve Valdštejnské zahradě zvolili náročnější verzi, aby prý na živo viděli pro ně užitečnější díla!

Na jejich popud jsme se tak drali skrze turisty na Karlově mostě, abychom viděli majestátní sochy od Matyáše Bernarda Brauna či Brokoffů. Dokonce nám zbyl ještě čas na Colloredo-Mansfeldský palác a zevrubné projití a povídání uprostřed areálu Klementina.

Oficiální ukončení exkurze po barokní Praze tak proběhlo ještě před kostelem sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Odtud jsme se překvapivě čile, všichni nejspíš s vidinou zaslouženého odpočinku, přesunuli na vlakové nádraží, kde jsme se setkali s prvním ročníkem.

Po velmi náročném dni, kdy jsme klesli vyčerpaní do semišových sedadel vlaku mířícího zpět do Světlé nad Sázavou, si však všichni zúčastnění až do konce naší společné cesty udrželi výbornou náladu a elán!

Patří jim můj neskonalý obdiv a dík za příjemně strávený den!

Anna Musilová, Michal Chodanič

Přiložené soubory

Koláže - práce studentů navazující na exkurzi

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace