Králíček obecný (Regulus regulus)


Příroda v areálu > Ptáci > Králíček obecný


 

 

Jednoho listopadového dopoledne roku 2019 seděla před kabinetem AJ a HV vedle dveří malá delegace. Dívka seděla se sevřenými dlaněmi a když jsem přišla blíž, vyskočila, pozdravila a zeptala se:

„Našli jsme malé ptáče, asi je zraněné. Dokážete mu pomoct?“

Představa ptáčete na konci podzimu probudila mojí zvědavost. Vešli jsme do kabinetu a slečna pootevřela sevřené dlaně. Vykoukla na nás vyděšená očka nejmenšího evropského ptáčka – králíčka obecného. Vzala jsem ho do dlaně – nezdálo se, že by byl nějak zraněný. Nabídli jsme mu pár kapek vody. Trošku se napil, ale jinak se zdál docela v pořádku. Možná do něčeho narazil a byl otřesený, nebo v noci prochladl. Každopádně teď už byl z rukou dívky pěkně prohřátý a žádné viditelné zranění jsem nenašla. Vyzkoušíme tedy, jak se cítí. Vyšli jsme ze školní budovy. Kdyby byl ptáček fit a vzlétl, mohl by se v místnosti poranit. Dívka otevřela dlaně a nabídla mu svobodu. Pokud odletí, je v pořádku. Pokud ne, nebo hned zase spadne, naložíme ho do krabice a odvezeme do Stanice Pavlov. Tam se o něj určitě budou umět postarat. Ptáček seděl na dlani, seděl, tiše se rozhlížel, nabíral z dlaní teplo a pak frrrrrrr. Vzlétl a bez nehody zamířil do korun nedaleké trojice borovic. Už další pomoc nepotřeboval. Letěl domů.

Králíček obecný měří pouhých necelých 9 cm a váží okolo 6 gramů. Nenápadné olivově zelené zbarvení těla zpestřuje výrazná korunka na hlavičce – žlutooranžový proužek na temeni rámuje dvojice černých proužků. Okolo oček má světlejší kroužky, které mu propůjčují trvale překvapený výraz. Černobílé proužky zdobí i křídla.

Králíčci jsou vázáni na jehličnaté – převážně smrkové porosty, zavděk vezmou i zahradami nebo parky s dostatečným zastoupením jehličnatých dřevin. Potravu – hmyz a pavouky – sbírá v korunách stromů i z konců těch nejslabších větviček. V koruně se pohybuje velice čile, obratně, pomáhá si i letem podobným kolibříkům. Přes zimu je jeho situace hodně složitá. Potřebuje najít dostatek potravy, aby přežil chladné noci, jeho drobné tělíčko lehčeji prochladne, než tělíčka statnějších druhů. V této době jsou k zastižení i ve smíšených lesích.

Vyfotografovat králíčka obecného není vůbec jednoduché – nejjistější fotka vznikne při kroužkování. (Autor: Vlastimil Osoba, zveřejněno s laskavým svolením autora)

Vyfotografovat králíčka obecného není vůbec jednoduché – nejjistější fotka vznikne při kroužkování. (Autor: Vlastimil Osoba, zveřejněno s laskavým svolením autora)

Jsou zbarveni velice nenápadně a zdržují se vysoko v korunách stromů – na jejich přítomnost nás proto často upozorní spíš jejich hlasové projevy. Ozývají se velice často, jejich kontaktní hlas připomíná jemné pískání o velice vysoké frekvenci. Starší lidé proto mohou mít s jeho zaslechnutím potíže. Zpěv je tvořen opakováním jednoduchého motivu „tá dy-dy-dy-dá dy-dy-dy-dá-dy“ tvořeného dlouhými a krátkými tóny ve dvou výškách s klesajícím trylečkem na konci. I na ten však musí být ucho hodně pozorné. Najdete v následující nahrávce pod výraznějšími ptačími hlasy jemňounké a hodně vysoké vyzpěvování králíčka od naší školy?

Pokud se vám to nepodařilo – nevadí, poslechněte si nahrávku profesionála připojenou níže. V opačném případě si tam můžete zkontrolovat, zda jste ho rozeznali správně. Králíčka v naší oblasti tedy můžeme pozorovat i přes zimu, těžko však říct, zda jsou to králíčci z naší populace, nebo jedinci z populací severních, kteří se na zimu stahují jižněji.

Zpěv králíčka obecného, Zdroj: Český rozhlas, dostupné z: https://temata.rozhlas.cz/kralicek-obecny-7970751

Hnízdění králíčků probíhá velice skrytě. Sameček vplétá hnízdo do visících větviček vysoko v koruně smrku nebo jedle nejprve sám, dokončuje ho samička. Jde o téměř kulovitou stavbičku vybudovanou z mechu, lišejníků, pavučin, srsti a peří. Do něj samička naklade až 10 žlutohnědých vajíček. Přestože to jsou malincí pěvci, piplají se se svými mláďátky relativně dlouho. Písklata se líhnou po 14–17 dnech inkubace, na hnízdě je rodiče krmí více jak tři týdny a mimo hnízdo další dva. Přesto tento hnízdní kolotoč rodiče zvládnou většinou dvakrát za sezónu.

Snad nám naše smrky v areálu – útočiště našich králíčků – neuschnou ani nezajdou na nápor kůrovce a my z jejich korun budeme moci i nadále poslouchat nenápadné vysoké králíčkovo volání.

Areál rozšíření králíčka obecného – žlutě hnízdiště, zeleně celoroční výskyt, modře zimoviště. „Zdroj a licence“((Regulus regulus map, Autor: Jimfbleak, Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Regulus_regulus_map.png [cit. 2019–10–14], CC BY-SA 3 Unported https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs))

Areál rozšíření králíčka obecného – žlutě hnízdiště, zeleně celoroční výskyt, modře zimoviště. Zdroj a licence

Foto v banneru: Zdroj a licence

Přiložené soubory

Nahrávka - králíček obecný - Světlá nS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace