Sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus)


Příroda v areálu > Ptáci > Sýkora modřinka


Zastavíte-li se někdy během zimy při cestě kolem budov naší školy u krmítka pod stromy vedle skleníku, můžete být často svědky pozoruhodného divadla, ve kterém jedním z hlavních hrdinů jsou i drobní pestře zbarvení ptáčci menší než vrabci s modrou čepičkou – sýkorky modřinky.

Jedna z několika modřinek, které 14. 12. 2015 navštívily krmítko u naší školy.

Jedna z několika modřinek, které 14. 12. 2015 navštívily krmítko u naší školy.

Další modřinka, která vděčně pózovala. 14. 12. 2015
Je snad libo ještě úsměv z pravé strany? 14. 12. 2015
Vzduch je čistý, jdeme na to… 14. 12. 2015

Chování modřinek na krmítku i jejich akrobatické schopnosti přibližuje následující video:

Modřinka – další zástupkyně z party českých sýkor – má oproti své zdatnější „sestřenici“ sýkoře koňadře o trošku menší tělíčko (11,5 cm), je téměř o polovinu lehčí (13 g) a vyskytuje se u nás v mnohem menším počtu. Její početní stavy v ČR se odhadují na 0,8 – 1,6 milionu párů. [1]

Při setkání ji poznáme naprosto bezpečně – černý límec, bílé tváře a černý proužek přes oko sice připomínají koňadru, ale na rozdíl od ní má modřinka na temeni hlavičky azurově modrou čepičku s bílým lemem. I zbytek tělíčka hýří barvami. Hřbet je zelenošedý, křídla jsou modrá s jedním bílým proužkem, bříško zářivě žluté s neúplným černým proužkem. (Koňadra má proužek na bříšku úplný a velmi výrazný.) V keřích se tak velice hbitě pohybuje překrásný zářivý drahokam.

Pestrý drahokam – sýkora modřinka, „Zdroj a licence“((Blue tit three-quarter close-up, Autor: Francis C. Franklin, Dostupné z:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blue_tit_three-quarter_close-up.jpg [cit. 2016–01–22], CC BY-SA 3 Unported https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs))

Pestrý drahokam – sýkora modřinka, Zdroj a licence

Modřinka je z hlediska obývaného prostředí stejně přizpůsobivá jako koňadra. Můžeme ji nalézt v listnatých i smíšených lesích, křovinatých lemech, v zahradách nebo parcích. I ona hnízdí 1 – 2krát ročně v dutinách. Chceme-li vybudovat budku výhradně pro ni, nesmí průměr vletového otvoru překročit 3 cm, jinak ji z garsonky s největší pravděpodobností vyžene dominantní sestřenice koňadra popř. kamarád vrabec.

Hnízdní biologie modřinky opět v mnohém připomíná koňadru. Hnízdo v dutině staví samotná samička z mechu, trávy a srsti, popř. peří. Nakladenou snůšku 8 – 12 vajíček inkubuje 12 – 18 dní opět samička. Po tu dobu ji krmí její partner. Přibližně po dvou týdnech od začátku inkubace se začínají ptáčata líhnout. Vylíhnutá mláďata jejich rodiče zásobují další tři neděle nejrůznějším hmyzem a pavouky. Svá mláďata modřinky provází i v dalších týdnech již mimo hnízdo.

Modřinky se pravidelně zabydlují i v budkách vyvěšených v našem areálu. Modřinka na následujícím obrázku vyvedla mladé v budce na smrku u ateliéru keramiky.

Modřinky se pravidelně zabydlují i v budkách vyvěšených v našem areálu. Tato modřinka vyvedla mladé v budce na smrku u ateliéru keramiky. 19. 5. 2016

Modřinky se pravidelně zabydlují i v budkách vyvěšených v našem areálu. Tato modřinka vyvedla mladé v budce na smrku u ateliéru keramiky. 19. 5. 2016

Potravu rodiče přináší průměrně každé 3 – 4 minuty.
Z hnízda pečlivé a čistotné modřinky vynáší trus.
A znovu míří do hnízda s další dobrotou pro mláďata.
Zde je obsazeno, nerušit.
Již odrostlejší mláďata opouštějí budku a pohybují se v korunách stromů nebo v křoví a čekají na přílet rodičů s potravou. Od dospělých modřinek se mláďata liší žlutým zbarvením na tvářích a šedou barvou později modrých peříček na temeni.

Již odrostlejší mláďata opouštějí budku a pohybují se v korunách stromů nebo v křoví a čekají na přílet rodičů s potravou. Od dospělých modřinek se mláďata liší žlutým zbarvením na tvářích a šedou barvou později modrých peříček na temeni.

S podzimem je už nabídka hmyzu slabší, a tak modřinky přidávají do svého jídelníčku rostlinnou potravu, která postupně s pokračujícím podzimem a nástupem zimy zcela převládne. I u modřinek jde hlavně o semena stromů, slunečnicové nažky, bobule, pupeny i části ovoce. Někdy však šikulky modřinky objeví jiný významný zdroj kalorií. Jsou totiž druhým druhem, který v Anglii zvládl techniku otevírání mléčných lahví a chodil mlsat smetánku. (Určitě Vás nenapadne, že by tím druhým šikulou mohly být koňadry.)

Modřinka sice budí dojem zcela bezbranného a jemného ptáčka, která před silnějším soupeřem raději uhne, koňadře zdvořile uvolní cestu, ale jen do určité míry. Když jí například dopálí otravný vrabec polní, který se k ní drze cpe na malou misku se slunečnicí, umí si zjednat pořádek. Přikrčí se, zadeček s ocáskem vystrčí vzhůru, načepýří peří, otevře zobáček a pěkně hlasitě postaví většího vetřelce do latě. Ten raději ve vší úctě zůstane stát v pozoru dvacet čísel daleko.

Koňadře modřinka raději vyklidí pozice – i mezi ptactvem platí heslo, že moudřejší ustoupí, „Zdroj a licence“((Parus major & Cyanistes caeruleus 1, Autor: Martin Mecnarowski (http://www.photomecan.eu/), Dostupné z:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Parus_major_%26_Cyanistes_caeruleus_1_%28Martin_Mecnarowski%29.jpg [cit. 2016–01–22], CC BY-SA 3 Unported https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs))

Koňadře modřinka raději vyklidí pozice – i mezi ptactvem platí heslo, že moudřejší ustoupí, Zdroj a licence

Hlasové projevy modřinek jsou jemnější než u koňadry, ale i modřinčin repertoár je hlasitý a hodně pestrý. Typický zpěv samečka, který můžeme slýchat celý rok, i když na jaře je nejintenzivnější, přináší následující nahrávka – 6. 4. 2015.

Takto živo bývá při krmení mláďat u hnízdní dutiny – 27. 6. 2015.

Sýkora modřinka obývá prakticky celou Evropu kromě nejsevernějších oblastí, lze ji potkat v Malé Asii, na Střední Východě i v severní Africe. Modřinka je stálým ptákem, někdy ale mohou severní populace, nebo mladí ptáci táhnout do jižnějších oblastí. Její populace v České republice je považována za stabilní, takže koruny našich stromů i zimní krmítka snad bude zdobit i nadále. Jen není tak úplně jisté, jestli zvládne pro svůj rod uhájit onu zmíněnou budku.

Citace:

  1. KLOUBEC, Bohuslav, Jan HORA a Karel ŠŤASTNÝ (eds). Ptáci jižních Čech. 1.vyd. České Budějovice: Jihočeský kraj, 2015, 640s. ISBN 978–80–87520–12–3.

Odkazy:

Foto v banneru: Zdroj a licence

Přiložené soubory

Video - modřinky na krmítku 25. 12. 2015 Nahrávka 1 - Zpěv modřinky Nahrávka 2 - Komunikace mezi ptáčaty a rodiči u hnízda Mláďata modřinek 28.5.16
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace