Kos černý (Turdus merula)


Příroda v areálu > Ptáci > Kos černý


Dospělý sameček kosa černého při hledání potravy. Světlá n. S. 2. 6. 2016

Dospělý sameček kosa černého při hledání potravy. Světlá n. S. 2. 6. 2016

Kos černý je jedním z nejnápadnějších a také nejsnáze pozorovatelných obyvatel areálu naší školy. Černé peří samečků prozářené nápadným žlutooranžovým zobákem je chronicky známé již předškolákům. Samičky jsou pak hnědočerné, zobák mají tlumenější, zbarvený do oranžovohněda.

Jde o stálého pěvce, který u nás zůstává přes zimu. Můžeme na něj natrefit prakticky každý den v kteroukoliv denní dobu, jak pátrá v trávníku po nějaké vhodné svačině. Miluje žížaly, v létě se může přiživovat i na zralém ovoci – např. na jahodách, v zimě vezme za vděk zapomenutým jablkem, nebo suchými jeřabinami.

S příchodem teplých jarních dní můžeme navečer poslouchat pěvecké recitály jednotlivých samečků. Z vyvýšené pozice na hřebeni střechy, z vrcholu sloupu pouličního osvětlení či nejvyšší větve oznamují do širokého okolí, že jsou zde a při plné síle. Tato večerní serenáda má okouzlit přítomné samičky a varovat případné soky, že zde je již obsazeno. Jejich zpěv je velice proměnlivý, každý kos ovládá spoustu variací a obměn a proměnlivou melodii vydrží zpívat i desítky minut.

Jsou-li nečekaně vyrušeni, nebo se objeví nebezpečí, varují kosi nepříjemně silným staccatovým hlasem.

Pár si poté staví hnízdo – několik párů hnízdí i tady u nás. V našem areálu si s oblibou vybírají husté keře rododendronů podél vstupní cesty, stejně oblíbené byly i křovité porosty jalovce chvojky klášterské před DMI. a hlavní školní budovou. Ty však musely v předjaří roku 2016 ustoupit přípravám na opravu kanalizace, a tak byli kosi donuceni hledat náhradní řešení. Zahnízdili proto v nízkém smrčí mezi budovami školy i v korunách vzrostlých listnáčů. Na zmíněných místech staví kosice sama z bláta a stébel trávy miskovité hnízdo, do kterého následně snese 4 – 5 modrozelených hnědě skvrnitých vajíček. Příští dva týdny je sama zahřívá. Po vyklubání ptáčat se do péče o ně připojuje i otec. 14 – 16 dní krmí rodiče svá mláďata na hnízdě, další dva až tři týdny mimo hnízdo. Potravou přes léto jsou hlavně různí bezobratlí – žížaly, hmyz a podobně, na konci léta v potravě převládají bobule a jiné plody.

Ptáčata opouštějí hnízdo ještě dříve než umí létat a zůstávají v keřích nebo na zemi pod nimi, později vyletují i na větve stromů a žebrají na rodičích potravu. Narazíte-li na takovéhle „zapomenuté“ ptáče, většinou není nutné nijak zasahovat. Ptačí rodiče o svém potomkovi dobře vědí a často jen vpovzdálí čekají, až se vzdálíte, aby ho mohli nakrmit. Hrozí-li však malému hrdinovi nebezpečí, např. v podobě pobíhajících psů, vysaďte mládě na blízké vyvýšené místo – rodiče si ho bez problémů najdou.

Kosí mláďata se mohou líhnou již v průběhu dubna. Foto: Veronika Nováková
Kosím dvojčatům připravili dvojnozí bordeláři nepříliš útulnou skrýš.
Další kosáče tiše a trpělivě čeká na návrat rodiče.
Catering právě dorazil.
Přepeřující mládě čeká v keři na krmení.

Naši „městští“ kosi jsou natolik zvyklí na okolní provoz, že nechají člověka přiblížit se i na poměrně malou vzdálenost, ale nikdy nepostrádají dostatek ostražitosti, aby se přímému kontaktu s člověkem vyhnuli. Prohlédnou si nás bystrýma očima se žlutým lemováním a frnknou až na poslední chvíli. Nevidí v nás hrozbu – snad to tak i zůstane. :-)

Kos černý je původně obyvatelem lesa, který postupně expandoval do měst. Potkat ho můžeme v prakticky celé Evropě, výjimkou jsou jen její nejsevernější oblasti. Osidluje i Asii až po východní Čínu a žije také v severní Africe. Původně byl kos tažným druhem, dnes je ve velké míře druhem stálým.

A chcete-li na rozloučení ještě nějaký „drb“, pak vězte, že městští páni kosi mnohde pěkně zvlčeli. Zatímco někteří tak zblbli světelným znečištěním, že místo při rozednění a při soumraku zpívají celou noc, jiní se na to úplně „vyflákli“ a zpívat zcela odmítají. Někteří samečci se dokonce chovají natolik moderně, že ani nekrmí svá mláďata, zatímco jejich venkovští a maloměstští bratránci zatím stále ještě plní své rodičovské povinnosti bez reptání.

Další informace o životě kosů a jejich soužití s lidmi najdete na http://www.lozcr.cz/poradna/mame-na-zahrade-kosa.html

Některé ráno nás u vchodu vítá netradiční vrátný.
Kosice při sběru materiálu na stavbu hnízda. Světlá n. S. 1. 6. 2016
Kosa není za balíčkem žížaly, určeným pro mláďata, ani vidět. Světlá n. S. 28. 4. 2016
Taťka kosák vlaží zobák.
Čekání na rodiče si starší mládě zpříjemní třeba i koupelí.
Zimní měsíce jsou pro kosy těžkou zkouškou. Světlá n. S. 19. 1. 2016

Přiložené soubory

Kos černý - podvečerní zpěv Kos černý - varování a vyhrožování
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace